Okuma süresi: < 1 dakika

Dünya Kitle İletişim Vakfı ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle düzenlenen ve bu yıl 31’incisi gerçekleştirilecek olan Ankara Uluslararası Film Festivali 3-11 Eylül 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Daha önce Haziran ayında yapılması planlanan festival, COVID-19 sebebiyle ertelenmişti.

Festivalin gösterim seçkisinde yer alan Ulusal Yarışmalar ve Dünya Sineması filmleri,  Kızılay Büyülü Fener Sinemaları’nın en büyük üç salonda “Kontrollü Normalleşme Sürecinin” tüm tedbirleri alınarak gerçekleştirilecek. %100 temiz hava alma özelliğine sahip salonlara %50 kapasitede izleyici alınması planlanıyor. Ayrıca film arası olmayacak, , salona yiyecek içecek ile girilmeyecek, film boyunca maske kullanılacak. Günde 3 seans film gösterilecek olan festivalin seans saatleri ise 14:00, 17:00 ve 20:00 olarak belirlendi.

Festivalin her yıl düzenlenen “Afiş Tasarım Yarışması” na başvuran 318 eser, Prof. Dr. Filiz Yenişehirlioğlu (Koç Üniveristesi, VEKAM), Aziz Yayla (Reklamcı), Ekin Kılıç Ezer (Grafik Sanatçısı, Öğretim Görevlisi), İnci Demirkol (Festival Başkanı), İrfan Demirkol (Dünya KİV Başkanı) tarafından değerlendirildi. Jüri, katılımcılar arasından Esin Güler’in eserini 31. Ankara Uluslararası Film Festivali‘nin afişi olarak belirledi.

1998 Bursa doğumlu, Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik bölümünde lisans eğitimini tamamlayan Esin Güler afişi tasarlarken neler düşündüğünü şöyle aktardı: “Afişimi tasarlarken, izlenilen her filmin, seyircinin gözlerinden başka bir filme kaydolduğunu düşünmüştüm. Seyircinin gözleriyle birlikte fırlamış filmleri illüstre ederek dolu dolu geçmesini beklediğim festivale göndermede bulunmuştum.”