Okuma süresi: 3 dakika

Mobil telefonların hayatımıza adaptasyonu noktasında belki de altın çağları yaşıyoruz. Gündelik hayatımızda yaptığımız her türlü iş ve işlem için halihazırda kullanabildiğimiz bir uygulama söz konusu. Özellikle son zamanlarda bunun etkilerini daha fazla görüyoruz.

Artık günümüzde fatura ödemek için bile mobil telefonlarımızdaki uygulamaları kullanıyoruz. Bankalardaki tüm ödeme işlemlerini internet üzerinden gideren mobil bankacılık işlemleri ile banka şubelerine dahi gitmeden her türlü işlemi gerçekleştirebiliyoruz. 

Hazır yemek siparişi uygulamalarını kullanarak yemek sipariş ediyor, bu uygulamalardan market alışverişimizi dahi gerçekleştirebiliyoruz. 

Biz de bu yazımızda size interneti yoğun bir şekilde kullandığımız alım-satım işlemleri için bir uygulamadan bahsedeceğiz. Uygulamamız tr.flatfy.com sitesi tarafından desteklenen Bird uygulaması. 

Emlak ilanını uygulama ile kolayca arama

Bilindiği üzere mobil uygulamalar interaktif bir şekilde kullanılabilmektedir. Bu noktada sizlere emlak ilanı araması için kullanılabilecek Bird uygulamasıdır. 

Bird uygulamasının geliştirici ismi Arseniy Feshchenko. Lisans eğitimini yazılım ve uygulama geliştirme alanında yapan Feshchenko, üniversite döneminde bu alanda çalışmalar yapmıştır. 

Mezun olduktan sonra iş hayatına başlarken Ukrayna’da kendine ev arayan Feshchenko, bu dönemde kendi alanıyla bu tip bir ihtiyacı gidermenin kolay yolunu düşünmüştür. Feshchenko’nun bu alanda bulduğu çözüm Bird uygulamasıdır. 

Bird uygulamasını geliştiren Feshchenko, uygulamasının temel halini emlak ilanları alanındaki en büyük sitelerden biri olan Flatfy’a tanıtmıştır. Flatfy’ın alanında uzman ekibi tarafından tam not verilen Bird uygulamasına gerekli olan yatırım Flatfy tarafından sağlanmıştır. 

Geliştirmesi tamamlanan Bird uygulamasının Ukrayna’da yayınlanan sürümüne ilişkin ekran görüntüsü yukarıda yer almaktadır. Ukrayna’nın Kiev kentine ilişkin harita görüntüsüne sahip olan Bird uygulamasında ilk anda anlaşılacağı üzere navigasyon mantığı ile arama yapılmaktadır. 

Uygulamayı kullanarak herhangi bir bölgede dilediğiniz gayrimenkul ilanına erişim sağlayabilirsiniz. Türkiye için geliştirmesi devam eden Bird uygulamasının detaylarından kısaca bahsedecek olursak;

  • Bird uygulamasını kullanarak dilediğiniz konut, işyeri veya arazi aradığınız konuma gidin. 
  • Bu konumdan uygulamanın telefonunuzun konumuna erişmesine izin verin. 
  • Konum bilgilerine erişen uygulamaya özel olarak geliştirilen bulunduğunuz konumun yukarıdaki gibi görüntüsüne erişeceksiniz. 
  • Bu görüntüde seçtiğiniz arama filtresine göre satılık veya kiralık olarak aradığınız gayrimenkullerin farklı renklerde olduğunu göreceksiniz. 

Örneğin; yukarıdaki ekran görüntüsünde yer alan sarı binalar, satılık veya kiralık olarak sizin aradığınız filtrelere ilişkin binalar olacaktır. İlgili konumda aradığınız gayrimenkul satılık veya kiralıksa sizin aradığınız gayrimenkule ilişkin binalar farklı renkte görülecektir. 

Görüldüğü üzere; yukarıdaki şekilde gayrimenkul araması yapmanız aradığınız gayrimenkulü normalden çok daha pratik bulmanızı ve konumunu kesin bir şekilde görmenizi sağlayacaktır. 

Özellikle büyükşehirlerde yaşayanlar için yaşadıkları dairenin veya çalışmayı planladıkları dükkânın konumu her şeyden önce gelmektedir. Bu nedenle bu konumlara bakarak emlak ilanı araması yapmak internet sitelerini kullanarak belirsiz bir şekilde emlak ilanı araması yapmaktan çok daha kolay olacaktır. 

Tüm bunların yanı sıra Bird uygulamasını kullanarak sadece ilgilendiğiniz konuma gitmek suretiyle emlak ilanı araması yapmanıza gerek kalmayacaktır. Bununla birlikte uzaktan da ilgilendiğiniz konuma yakın ilanları görmeniz mümkün olacaktır. 

Örneğin; İstanbul Kağıthane’de metroya yakın yerlerde konut arıyorsanız aradığınız konutun yer aldığı mahallenin adını uygulamaya girdiğiniz takdirde aynı şekilde o konumda yer alan kiralık veya satılık daireleri harita üzerinden yukarıdaki gibi görebileceksiniz. 

Daha önce de bahsettiğimiz üzere Bird uygulamasının tüm veri altyapısı Flatfy tarafından sağlanmaktadır. Flatfy sitesinde yer alan tüm emlak ilanlarını aradığınız konuma göre Bird uygulamasında da görebilirsiniz. 

Bununla birlikte Bird uygulamasını kullanarak konuma göre fiyat araştırması yapmanız da mümkün olmaktadır. 

İlgilendiğiniz gayrimenkulün tüm konum bilgilerine Bird uygulaması üzerinden erişim sağlayabilir ve ilan detayına da yine uygulama üzerinden ulaşabilirsiniz. 

Flatfy’ın Ukrayna merkezli bir firma olması nedeniyle uygulamanın ilk geliştirmeleri Ukrayna çapında başarı ile sonuçlandırıldı. Geliştirmelerin bitmesinden sonra Bird ile dünyanın en önemli tasarım yarışmalarından birine katılım sağlandı. Bird, en önemli tasarım yarışmalarından biri olan Reddot’ta 2019 yılında ödül almayı başardı. 

Yukarıdaki resim uygulamanın beyin takımının Reddot’ta aldıkları ödülün ardından çekildi. Fotoğrafta soldan sağa flatfy.com ve lun.ua sitelerinin CEO’su Denys Tsyganok, tr.flatfy.com sitesinin CBDO’su Oleksandr Ivanov, uygulamanın geliştiricisi ve fikir babası Arseniy Feshchenko ve en sağda da Bird’ün iOS versiyonunun geliştiricisi Yevhenii Pancheshnyi yer almaktadır. 

Bird, Türkiye versiyonunu yayınlamak için hazırlıklara başladı. 

Öncelikle Ukrayna’da yayınlanan Bird uygulamasının Türkiye’ye uyarlanmış versiyonu için geliştirici ekip kolları sıvadı. 

Bunu gerçekleştirme adınaysa yine flatfy.com tarafından Türkiye’de yaşayan kişilerin emlak ilanı arama alışkanlıklarına ilişkin veri elde edilmek isteniyor. 

Bird uygulamasının Türkiye versiyonunun geliştirilmesine katkıda bulunmak için Flatfy tarafından bir anket düzenleniyor. Buraya tıklayarak söz konusu ankete katılabilir ve uygulamanın Türkiye versiyonunun yayınlanmasında emlak ilanı arama deneyiminizle katkı sunabilirsiniz. 

Bu sayede siz de bu pratik uygulamanın Türkiye versiyonuna daha önceki deneyimlerinizle katkı sağlamanın yanı sıra uygulamayı kullanan kişilerin daha iyi bir kullanıcı deneyimine erişmesini sağlayabilirsiniz.