Okuma süresi: 2 dakika

Hayatın ve doğanın akışı içerisinde bir baykuşa yakından bakabilmek oldukça zordur. Zira bu büyüleyici hayvanlar genelde ağaçların arasında gözleri neredeyse kapalı bir şekilde gizlenmeyi tercih ederler. Baykuşlar çoğunlukla görme yetilerinin mükemmel olmasından ötürü geceleri avlanmayı tercih ederler ve kamuflaj yetenekleri sayesinde biz onların sadece sesini duyabiliriz.

Bu güzel, gözleri yıldız dolu minik baykuşun adı Zeus.

Zeus Baykuş 2

Ancak Güney Kaliforniya’da şanslı bir aile kahvaltılarını yaparken baykuşların sesini duymaktan fazlasına şahit oldu ve verandalarının önünde yaralanmış bu güzel hayvanı buldular.

Zeus doğrudan evin kapısına doğru uçmuş ve kafasını şiddetli bir biçimde çarpmıştı. Genel itibarıyla durumu iyi olmasına rağmen çok korkmuş ve incinmişti.

Zeus’a yardımcı olmak isteyen aile onu hemen Sylmar, Kaliforniya’daki Wildlife Learning Center’a götürdüler ve burada şaşırtıcı bir biçimde Zeus’un neredeyse tamamıyla kör olduğunu öğrendiler.

Zeus the blind owl

İsminin neden Zeus olduğuna gelecek olursak;

Yakından bakıldığında insana kendini evrenin göbeğinde süzülerek yıldızlara dokunuyormuş gibi hissettirebilen gözleri. Gökyüzü ve şimşek tanrısı Zeus’tan izler gördüğümüz baykuşumuz ismini mutlulukla yansıtıyor çevresine.

Zeus şu an tüm zamanını Kaliforniya’daki Wildlife Learning Center‘da (Vahşi Yaşam Öğrenme Merkezi) geçiriyor ve insanlarla arasındaki iletişim gören herkesi hayrete düşürüp mutlu ediyor.

Eğer Kaliforniya’ya gitme fırsatı bulursanız Zeus’a “Merhaba!” demeden gitmeyin.

Kaynak: Media Dump 

Hazırlayan:Esra Aydın