Doğanın çeşitliliğini ve sanatçıların yaratıcılığının birleşmesiyle “Doğa İçin Sanat” projesi, sanat ve sanatla uğraşan kesimlere öncülük etmeyi amaçlıyor.

Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ortak fonuyla oluşturulan “Ortak Sivil Toplum Diyaloğu” kapsamına “Doğa İçin Sanat”, “Doğa Koruma Merkezi ve İngiliz Yaban Hayatı Sanatçıları Topluluğu” (Society of Wildlife Artists, SWLA) ortak çalışmalarıyla başladı.

Türkiye’nin eşsiz doğa zenginliğini genç sanatçılara tanıtmak amacıyla gerçekleşecek olan proje, deneyimli İngiliz sanatçıları, Türkiye’deki öğrencilerle bir araya gelecek ve “yaban hayatı” konusunda bilgi ve deneyimlerini onlara aktaracaklar.

Köyceğiz ve civarında yetişen Anadolu Sığla ağaçlarını temel alarak gerçekleştirecek proje, Köyceğiz’de 12-17 Haziran 2016 tarihlerinde düzenleneceği “Sanat Haftası” etkinliklerinde başlayacak olup, ortaya çıkan eserlerin sergilenmesiyle devam edecek. Sergilenen eserler sonbahar mevsiminde Londra’daki SWLA sergisinde de gösterildikten sonra süreci anlatan kitap ve takvim yayınlanacak.

Projenin amacı çerçevesinde genç sanatçılar hem doğayı gözleyecek, yeniden yorumlayacaklar hem de meslektaşları ile bir arada çalışma olanağını yakalayacaklar. Böylelikle hassa bir ekosisteme sahip Sığla ormanlarının korunması konusunda destek vermiş olacaklar.

Proje çalışmalarını takip etmek için:

facebook.com/dogaicinsanat
instagram.com/dogaicinsanat
twitter.com/dogaicinsanat
www.dkm.org.tr
facebook.com/dogakorumamerkezi