Okuma süresi: 2 dakika

Kanada’da bulunan Vitality Air adlı bir şirket Rocky Dağları’ndan alınan temiz havayı şişeleyerek Çinli müşterilerine satmaya başladı.

Şişelenmiş hava satma fikri başta bir şaka olarak ortaya çıktı, fakat daha sonra sadece 4 gün içinde 500 şişe satınca şirketin kurucuları bunu tamamen bir ticarete dönüştürmeye karar verdi. Bu durumun muhtemel sebebi ise Çin’in yükselen hava kirliliği tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmış olması.

(Fotoğraf: Japan Times)
(Fotoğraf: Japan Times)

“Araştır, hayal kur, keşfet, nefes al” sloganıyla iki yıl önce Kanada’nın Edmonton şehrinde kurulan Vitality Air, sadece 2 ay önce Çin’de temiz hava satmaya başladı. Halihazırda 4 bin şişe temiz hava Çin’e gönderildi.

Banff Ulusal Parkı’ndan alınan dağ havasının 7,7 litrelik bir şişesi 100 yuan, yani 93 TL civarında satılıyor. Absürd olan ise Çin’de bir şişe sudan 50 kat daha pahalı olması.

Kurucular, bir paket dolusu havayı eBay’den 2.9 TL’lik fiyatla satmayı başardıktan sonra bu fikrin gerçekten piyasası olabileceğinin farkına vardılar. Sonrasında ikinci pakete 490 TL’lik teklif gelmesi ile daha da şaşırdılar.

Kanada Çin'e şişelenmiş temiz hava satmaya başladı

Sınava hazırlık, idmanlar ve istirahate yardımcı

Her şişe üstünde sabitlenmiş bir solunum maskesi ile geliyor ve firma 150’nin üstünde soluk alıp verme garantisi veriyor. Bir habere göre, Vitality Air’in hiçbir şekilde bir hastalığı tedavi etmediği veya önlemediği söylenmesine karşın, National Post gazetesinde şişedeki havanın sınav hazırlığında, istirahat ve idmanlarda solunuma destek olduğu belirtiliyor.

Fikir tamamiyle gülünç gelse bile şimdiye kadar hiçbir müşteri üründen şikâyet etmemiş. Havayı soluduktan sonra karnındaki bebeğinin tekmelemesini hissettiğini -ki bu akıllara plasebo etkisini getiriyor- söyleyen bir müşteri bile var.

Kanada Çin'e şişelenmiş temiz hava satmaya başladı

Bu fikir bize gülünç gelebilir, fakat firmanın internet sitesinde “Bir zamanlar insanlar şişede su fikrini de gülünç bulmuştu” açıklaması yer alıyor.

Kaynak: The Plaid Zebra, Vitality Air, National Post, The Telegraph