Ana SayfaYaşamLGBTİ+Kaos GL'den "LGBT dostu mekanlar" araştırması başlıyor

Kaos GL’den “LGBT dostu mekanlar” araştırması başlıyor

-

Kaos GL, Ankara – Çankaya İlçesinde “Gökkuşağı Dostu” mekan araştırması anketine katılmaya çağırıyor.

Güvenli alan kampanyaları Kuzey Amerika üniversite kampüslerinde oldukça yaygın. Genel amacı “LGBT öğrenciler, öğretim görevlileri ve çalışanlar için fiziksel, duygusal ve entelektüel olarak güvenli alanlar” yaratmak olan bu tip kampanyalara muhalif olmak ilk bakışta oldukça zor görünüyor.

12. İstanbul Onur Yürüyüşü
12. İstanbul Onur Yürüyüşü

“Geçen gün bir lokantada servis açılmadı”, “otelde partnerimle çift kişilik yatak talebimiz üzerine yer yok denildi”, “aşırı hareketlerimizin, diğer müşterileri rahatsız ettiğini söylediler”, heteroseksüellerin öpüşmesine karışmıyorlar“, “gey olduğumuzu bildikleri halde ‘damsız almıyoruz’ diyorlar“, “hastanede doktor sizin gibilere hizmet vermiyoruz dedi“, “parkta özel güvenlik, ‘bu saatte yan yana oturamazsın’ diyerek bizi parktan kovdu“, “hamamda bütün odalar boş olduğu halde, ‘tadilat var’ denerek geri çevrildik.”

Kaos GL Derneği, “Hepimizin benzer hikâyeleri olabilir” diyerek mekanlarda yaşanan ayrımcılığı görünür kılmak amaçlı bir anket çalışmasına başladı. Anket çalışmasına paralel olarak, “LGBT Dostu Mekanlar” listesi hazırlanacak. Aynı zamanda anketten çıkan sonuçlar doğrultusunda ayrımcılık yapan mekanların olduğu bir “kara liste” yayınlanacak.

Araştırmadan çıkan sonuçlarla mekan ve bölgeler arasında  ihlal, baskı, ve şiddetin (sözlü/fiziksel) en yoğun yaşandığı yerden en aza doğru bir sıralama şekli ile mekanların LGBTİ dostu olup olmama durumu bir haritalama çalışması ile somutlaştırılacak. Bu harita baz alınarak işleklik, kullanma ihtiyacı gibi kıstaslar ile belirlenecek devlet daireleri, sosyal tesisler, eğlence mekanları, lokantalar ve ulaşım hizmeti sağlayan işletmeler ziyaret edilecek ve LGBTİ’ler için güvenli ve özgür alanlar belirlenip diğer alanlarında bu hale gelmesi teşvik edilecek.

Ankara Konur Sokak

Neden “LGBTİ Bireyler için Korku ve Güven Alanı Haritası Projesi”?

LGBTİ’lerin sosyal hayatta yaşadıkları ayrımcılık, hizmet alamama ya da kalitesiz, eksik hizmet alma gibi durumlar meşru görülmesinden dolayı gündeme gelemiyor. Yaşananlar sorun olarak değerlendirilemiyor. Bu durum sadece LGBTİ’lerin kendi aralarında paylaştıkları derecede yaygınlaşıyor, bundan habersiz kişilerin tekrar aynı olumsuz tutum ile karşı karşıya gelme riski canlı kalıyor. Böyle bir sorunun bulunduğu ortamlarda yaşayanlar ve kullananlar adına hak ihlali temelli birçok sorun ortaya çıkıyor.

Kaos GL Derneği bu proje ile Çankaya Belediyesi sınırlarında başlayarak bu bölgenin etki alanı ve göz önünde bulunması ile mekan işletmelerinin LGBTİ’lere karşı olan ayrımcı tavırlarına karşı bir tepki ortaya konularak bu yerlerin tutumlarını değiştirmelerini bekliyor.

Ankete buradan ulaşabilirsiniz.

*Bu proje Kaos GL Genç Grubu tarafından yürütülmekte ve Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın Genç Kadın Fonu tarafından desteklenmektedir.

SON YAZILAR

KAOS GL ve 17 Mayıs’tan anayasa açıklaması: Haklarımızı savunacağız

Depremle rafa kaldırılan Anayasa değişikliği, 2 Ekim 2023’te Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın yaptığı TBMM konuşmasıyla resmi olarak gene gündemimize girdi. Yapılmak istenenin hak ve özgürlükleri...

154 gazeteciden ortak açıklama: Daha fazla LGBTİ+’lara şiddet ve yasak haberi yazmak istemiyoruz

154 gazeteci ortak bir açıklama yayınlayarak, “Daha fazla LGBTİ+’lara şiddet ve yasak haberi yazmak istemiyoruz” dedi. Gazeteciler, LGBTİ+ Onur Ayı gelir gelmez yasaklar ve şiddetin...

17 Mayıs Derneği Esenlik Buluşmaları yoga ve nefes çalışmalarıyla devam ediyor

17 Mayıs Derneği'nin LGBTİ+ aktivistlerini güçlendirmeye yönelik düzenlediği Esenlik buluşmaları yoga ve nefes çalışmalarıyla devam ediyor. 14 Mart ve 16 Mart tarihlerinde gerçekleşecek online çalışmalara...

Esat – Eryaman Davası 22 Şubat’ta: #ZamanaBırakmıyoruz

2007 yılından beri devam etmekte olan, saldırıya uğrayan ve yaşadıkları yerlerden göçe zorlanan trans kadınların adalet arayışı olan Eryaman-Esat davasında, 22 Şubat Çarşamba günü Ankara 30. Ağır...
Ozan Kemal Çullu
Ozan Kemal Çullu
1972 İstanbul doğumlu. İlk, orta ve liseyi İstanbul’da okudu. Azerbaycan Devlet Üniversitesi, Uluslarası İlişkiler Bölümünde bir süre eğitim gördü; fakat ailevi sebeplerden dolayı tamamlamadan ayrıldı. Uzun yıllar çeşitli sektörlerde ithalat ve ihracat bölümlerinde çalıştım. Halen Mobilcadde.com internet sitesin bayi sorumlusu olarak çalışmakta.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol