Ana Sayfa Mağaza Dijital Gaia Dergi Sayı: 1 | Haziran 2015 (Dijital)
İndirim!

Gaia Dergi Sayı: 1 | Haziran 2015 (Dijital)

3.99  3.49 

Stok kodu: DGT001 Kategoriler:

Açıklama

Sayfa Sayısı: 80

Sürdürülebilir yaşam dergisi Gaia Dergi çıktı. Tabiattan gelen güzellikleri, evrenin inceliklerini, sürdürülebilir yaşamın temellerini ve alternatif yaşam yollarını ararken bulduğumuz ilk sayıda neler var neler!

Olayların vahametini bildirmek amacıyla seçtiğimiz dosya konusunda; Türkiye’nin en önemli ekologlarından ve National Geographic’in yılın ekoloğu seçtiği Çağan Şekercioğlu’ndan yardım aldık. Türkiye’de nesli tükenmekte olan türler ve korunma biyolojisi başlıklı dosya konumuzda biyoloğumuz Selma Çam; hangi türlerin neslinin, nerelerde, neden tükenmekte olduğunu ve onlara daha fazla zarar vermemek için neler yapabileceğimizi anlatıyor.

Dünyanın en tanınmış vegan aktivistlerinden Gary Yourofsky’nin veganlık ile ilgili sorularımızı yanıtladığı röportajda veganlığın aslında herkes için yararlı, aynı zamanda da etik açıdan çok yararlı olduğunu görüyoruz. Yeni bir bakış açısıyla doğa ve hayvan savunuculuğunu anlatıyor.

Editörümüz Yeşim Özbirinci ekokentler ile sürdürülebilir tarımın babası diye andığımız Masanobu Fukuoka hakkında bilgilerini bizlerle paylaşırken, karşımıza Van Gogh çıkıyor. Neriman Arslan’ın penceresinden melankolik bir hayat, bir sanatçı ve onun yüzyıllara damga vuracak sanatını okuyoruz.

Erdem Şimşek’in sürrealizmi var arka sayfada, hemen oralarda bir çevre direnişinden bahsediyor Gamzegül Kızılcık. Gezi Parkı’ndan Almanya’ya çevre için direnenleri izliyoruz. Nükleere hayır diyoruz içten içe, bir galaksi çarpıyor sonra göze Sasun Bazaryan çıkıyor karşımıza “Andromeda” diyor yıldızların altında.

Çocuklardan yetişkinlere herkesin ilgisini çeken Miyazaki’nin animelerini anlatıyor Esra Aydın, Şintoizm’e dair filmler öneriyor, tam yüzümüz gülüyorken bir de karşımızda kimi görelim: Oğuz Atay. Bir dönemin Tutunamayanını anlatan Engin Düz sayesinde tutunamıyoruz tam düşerken Ayça Alaylı tutuyor elimizden ve soruyor: Çocuklara hayvan ve doğa sevgisini nasıl anlatabiliriz? Cevapları okurken bir tatlı köpek görüyoruz ve bir çıplak gerçekten bahsediyor Sezgi Alçiçek: Tasmaları köpeklerimize değil kabaran erkekliğinize takın! Salyalılara karşı nasıl bir tutum alacağımıza dair bizi yüreklendiren bu yazıdan sonra Beril Tezel kayının hikayesini anlatıyor başka kimsede olmayan üslubuyla.

Yeşil bir kitaplık koyduk aralara, tanıtımlar var oralarda. LGBTİ mücadelesinin başlangıcından proboskise, Ortadoğu’da kadın, namus ve recmden kendi kendimize yapabileceğimiz tohum bombasına oradan yosun grafitisine, çok çalıştığımız bu ekolojik dergi Gaia şimdi sizinle…