Ana Sayfa Mağaza Dijital Gaia Dergi Sayı: 3 | Ağustos 2015 (Dijital)
İndirim!

Gaia Dergi Sayı: 3 | Ağustos 2015 (Dijital)

3.99  3.49 

Stok kodu: DGT003 Kategoriler:

Açıklama

Sayfa Sayısı: 80

Canlıların ve doğanın dostu Gaia Dergi’nin üçüncü sayısı raflardaki yerini aldı. 

Beril Tezel, bu ay dosya konusunu üstlenerek “Ormanın inançlarından kadim öğretiler: Doğaya geri kavuşabilecek miyiz?” başlığı altında “Nereye kadar böyle sürecek?” diye sorguluyor.

Armağanlaşma ile ekonomiyi yeniden keşfediyoruz. Burcu Ünal, dergimize bu ay konuk olarak “armağan ekonomisini” anlatıyor bizlere.

Mohandas Karamçand Gandhi, başlattığı bağımsızlık hareketi ve bu hareketin yöntemiyle geçen yüzyılın en önemli isimlerinden biri. Bir diğer konuk yazarımız Ekinsu Özkazanç bize Sevgili Gandhi’yi anlatıyor.

Gamzegül Kızılcık ise doğa, kadın ve çocuğu aynı özne yaparak üçünün asıl nedenini tek bir çatı altında sorguluyor. Türkiye yaşadığı darbelerin ardından bugün en güçlü direnişlere, halkların ortak çabasına ve bir başkaldırıya sahne oluyor. Kolluk kuvvetlerinin halka uyguladığı şiddet, yargı bağımsızlığının yok oluşu ve iktidarın erkekliğinin indirilemeyişine yurttaşlar dört yandan dört koldan direniyor.

Sürdürülebilir toplumların oluşması için eko belediyeciliğin önemi üzerine durmaya devam eden Yeşim Özbirinci bu sayıda kavramın tarihsel boyutunu özetliyor.

Sayfayı çevirdiğimizde ise eko kentleşme kavramanı ortaya atan Richard Register bizlere eko kent medeniyetinin önemini cevapları ile vurguluyor.

Erdem Şimşek, bu sayıda nükleer santrallerin neden tehlikeli olduğunu yazarken, Burak Avşar da Gaia’mızın mitolojisini bizlere anlatıyor.

İnsanlık tarihinde “doğum kontrol” ve gelinen nokta başlığı ile bize önemli bilgiler veren Esra Aydın’ın ardından da Engin Düz Muhsin Ünlü ile ilgili yazısı karşımıza çıkıyor.