Okuma süresi: 2 dakika
Mahmut Çınar

Daha önce akademisyenlik de yapan söz yazarı, yorumcu ve besteci Mahmut Çınar’ın kaleminden çıkan, usta müzisyen Bülent Ortaçgil’in hayatına ve müziğine dair merak edilenlerin anlatıldığı Bu Su Hiç Durmaz kitabı geçtiğimiz günlerde İnkılâp Kitabevi tarafından yayımlanmıştı.

Bu Su Hiç Durmaz, Ortaçgil’in gündelik yaşamından müzik hayatına, geçmişten geleceğe bir hayat hikayesini anlatıyor.

Bülent Ortaçgil ile uzun söyleşilerinin ardından bir hayranı olarak yakaladığı izlerin kendisinde bıraktığı yansımalarını aktarabildiğini söyleyen Mahmut Çınar, Ortaçgil’in müziğine dair düşüncelerini şu sözleriyle açıklıyor: ”Ortaçgil müziğiyle tanıştığım andan itibaren bu müzik bir biçimde hayatımın gidişatıyla eşzamanlı ve paralel bir izlekte yürüyordu. Onun müziğinin yalnız sözlerden ve melodiden oluşmuş şarkılardan ibaret olmadığını; bir duruş, bir anlayış, bir hayata bakış içerdiğini ve dinleyicisi için de bu birlikte getirdiği her şeyin bir konumlanma yarattığını düşünüyorum.”

Bu Su Hiç Durmaz

Ortaçgil’in hikayesine Mahmut Çınar’ın yanı sıra Sezen Aksu, Jehan Barbur, Banu Güven, Haydar Ergülen, Orhan Kahyaoğlu ve Yekta Kopan’ın yazıları eşlik ediyor.

Bülent Ortaçgil ve Mahmut Çınar, Kadıköy Mecra’da Misafir Odası programında 27 Haziran Çarşamba günü okurlarıyla buluşacak. Ortaçgil ve Çınar, Bu Su Hiç Durmaz’ın sürecini, nasıl ortaya çıktığını anlatacak ve bu tür kitapların önemi hakkında bir söyleşi gerçekleştirecekler. Söyleşinin moderatörlüğünü BirGün editörü, gazeteci Burak Abatay ve Habertürk gazetesinden Ece Ulusum yapacak.

Etkinlik 20:00’da başlayacak, kapı açılış saati ise 19:00 olacak. Girişler ücretsizdir.

Etkinlik detayları için: https://www.facebook.com/events/176904696321007/