Pandaların “dünya tehdit altındaki türler listesi”ndeki statüsü tehlikede olmaktan çıkarak “duyarlı”ya yükseldi. 

Uluslararası Doğa Koruma Birliği (IUCN), nesli tükenme tehlikesi altında olan türler listesinde bir değişiklik yaparak pandaların konumunu “tehlikede”den biraz daha iyi bir konum olan “duyarlı”ya yükseltti. Bu da yarım yüzyıldır yapılan çalışmaların sonuç verdiğini gösteriyor.

2003 yılındaki sayımda 1600 panda nüfusu olduğu kaydedilirken, 2014’teki son sayımda bunun yüzde 17 artarak 1864’ü yetişkin toplamda 2060 doğal ortamda yaşayan pandaya ulaştığı gözlemlendi. Çin hükûmeti, WWF gibi kurumların da desteğiyle, uzun yıllardır bu alanda pek çok çalışma yaptı. Bu doğrultuda yaratılan panda koruma alanları, birleştirilen ayrı düşen panda nüfusları ve yöredeki insanlara sürdürülebilir geçim kaynakları yaratılarak onların orman üzerindeki etkilerinin azaltılması çabaları karşılığını veriyor.

Olumlu çabalar diğer nesli tehlikedeki türlere de örnek olmalı

WWF Genel Direktörü Marco Lambertini, “Aynı WWF logosu gibi, panda 50 yıldan uzun bir süredir dünyadaki doğa koruma çalışmalarının sembolü. Bugün pandanın tükenme tehlikesinden bir adım daha uzaklaştığını öğrenmek, yaban hayatı korumaya adamış insanlar için çok heyecan verici bir haber” açıklamasını yaptı. Lambertini, “Pandanın durumundaki iyileşme; bilim, siyasi irade ve ilgili bölgelerde yaşayan insanların bir araya gelmesi halinde dünyanın yaban hayatını koruyabileceğimizi ve biyolojik çeşitliliği artırabileceğimizi gösteriyor” dedi.

Ayrıca WWF-Türkiye Genel Müdürü Tolga Baştak ise, “Şüphesiz herkes bu başarıyı kutlamalı ancak pandalar hala Kırmızı Liste’de ve doğal ortamında yaşayan sadece 1.864 panda var. Panda için yürütülen ve olumlu sonuçlanan çabalar, dünyada koruma altına alınmayı bekleyen ve kritik derecede tehlike altındaki birçok önemli tür için örnek olmalı” diyerek önemli bir noktaya değindi.