Ana SayfaYaşamFeminizmSosyolojide bir öncü: Emily Greene Balch

Sosyolojide bir öncü: Emily Greene Balch

-

Bir teoriyi, buluşu ortaya atan erkekse herhangi bir vurgu olmadan, doğal bir akış içerisinde onu tanımamız sağlanıyor. Kadına sıra geldiğinde ise işler biraz değişiyor. Ya onu ilk üreten kişi olmasına rağmen cinsiyet vurgusuyla yapılanın önüne geçiliyor ya da adı anılmaksızın kadın, tarihin arka sayfalarında bırakılıyor.

İnternet aramalarında ilkin ekonomist olarak tanıtılsa da sosyolojide tam bir öncü olan Emily Greene Balch, rol kavramının ve sosyolojide istatistiki teknikler kullanılmasının öncülüğünü yapmış olan Amerikalı bir sosyolog. Balch, 8 Ocak 1867’de Boston’da doğdu. 1886’dan 1889’a ekonomi çalıştığı Bryn Mawr Collage’a dahil oldu. Bundan sonra bir yıl bağımsız olarak sosyoloji üzerine çalışmasının ardından Paris’e taşındı. Akademik yaşamı boyunca Berlin’de, Chicago’da ve pek çok farklı üniversitede bulunmaya başlayan Balch, sayısız çalışmaya imza attı.

Gerek Avrupa’da gerekse Amerika’da göçmen yaşamıyla ilgili önemli karşılaştırmalı analizler yapan Balch, feminizm, pasifizm ve barışçıl arabuluculuk arasında bağlar kurmuştu. 1892’de, Vida Scudder ve Helena Dudley ile birlikte Boston’da bir sosyal yerleşim merkezinin -Dennison House- kurucuları arasında yer almıştı. Balch, kadınların sendikal eylemlerine aktif biçimde katılırken, Dennison House bir kadın işçiler merkezine dönüşmüştü.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 00699f0137b9ad8efe94f8c2782a35df.jpg

Amerika’ya döndüğünde Amerika’nın savaşa girmesine karşı çıkarak aktif bir kampanya yürüttü. Balch’ın Birinci Dünya Savaşı sırasında dünya barışı idealine bağlı kalması büyük bir kızgınlığa yol açacak ve kendisini yalnızlaştıracaktı. Fakat yine de bu alandaki çalışmalarına devam eden Balch, II. Dünya Savaşı esnasında da güçlü bir karşı duruş sergiledi. Üstelik bu sefer nazizmin aşırılıkları pasifist görüşlerini değiştirmesine neden olurken barış için fikir üretmeye yoğunlaştı. Ayrıca önemli su yollarının, havacılığın, dünyanın belli bölgelerinin uluslararasılaşması gibi fikirler ortaya attı. Ona duyulan kızgınlığa rağmen ileride 1946’da Nobel Barış Ödülü’nü aldığı zaman çabası anlaşılıp takdir edildi. Bu arada Balch, Public Assistance of the Poor in France başlığını taşıyan önemli incelemesinde, onun dışında çok az sosyoloğun bunu kabul edeceği bir zamanda, istatistiki veriler ile sosyoloji kuramını birleştirmişti.

Aktif ve son derece üretken bir yaşam süren Emily Greene Balch, geriye ekonomi ve sosyoloji alanına iz bırakıp ataerkinin gölgede bırakmak istediği kadının tarihine adını yazdırarak 94 yaşında, 9 Ocak 1961’de yaşamını yitirdi.

Kaynaklar:

Gordon Marshall, Sosyoloji Sözlüğü

Nobelprize.org

SON YAZILAR

Vakıf üniversitelerinde neler oluyor?

Üniversiteler tüm bileşenleriyle, emeğin ve bilginin kendini her an yeniden var ettiği mekânlardır. Üniversiteler eskiden beri hep toplumun aklı ve vicdanı olarak görülmüştür. Bu günlerde...

EŞİK: Kadın ve kız çocuklarını hayattan koparamayacaksınız, ev köleleriniz yapamayacaksınız

Eşitlik için Kadın Platformu (EŞİK) kız çocuklarının okullaşmasını teşvik adı altında, kız okullarının açılması yani karma eğitimin baltalanması hakkında açıklama yayımladı. Karma eğitime son vermenin...

Sus(ma)mak! İnan(ma)mak!

Gündem şu an bu iki kavramdan çok da bağımsız bir noktada değil. Size şimdi ufak bir düşünce egzersizi yaptırmak istiyorum. Bana katılabilirsiniz veya eleştirmek istediğiniz...

AKP’li yıllarda çocuk I: Eğitim sistemi bile yorgun

21 yıllık AKP iktidarının bugüne bıraktığı yıkıntılar saymakla bitmeyecek kadar çok. Bu yıkıntılar içerisinde eğitim ve çocuklara dair olanlar ise bir hayli fazla. 21 yılda eğitim...
Zozan Çetin
Zozan Çetin
Eylül 1989’da doğdum. Ege Üniversitesinde Tarih okudum. Daha sonra erkeğin tarihini değil, kadının tarihini yazmak ve anlatmak için Dokuz Eylül Üniversitesi Kadın Çalışmaları Anabilim Dalında yükseklisansa başladım. Düşlerim için çabalamaya devam ediyor ve değişime olan inancı içimde taşıyorum. Bir kadın olarak var olma mücadelesi verirken de yazının, sözün ve kalemin gücüne inanıyorum. O yüzden yazmayı da anlatmayı da seviyorum.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol