Okuma süresi: < 1 dakika

Değerli Bilge Nur (Tendertwin) kendine doğru olan yolculuğunu devam ettirirken doğal olarak müzik üretiyor, ahenkli sesler çıkıyor bizim için. Sazların ahenkli titreştirilmesi diyebiliriz bu yürüyüşe. Böyle bakınca, ahenksizliklerin gürültüsü de kendini belli ediyor.

Bu haberde Tendertwin’nin yeni teklisini sizlerle paylaşmak istedim. Şimdi, biraz da ondan okuyalım.

“Bilge Nur Yılmaz’ın İstanbul, Philadelphia, ve Londra arasında var olan solo projesi Tendertwin, katmanlı vokal armonilere eşlik eden yaylılar ve synthesizer’lar ile chamber-folk ve avant-pop elementlerini göçebe bir incelikle şarkı ozanlığına işliyor. Bugünlerde Philadelphia’da yaşayan Tendertwin, üç şehir üçgeninde kaydedip düzenlediği ikinci bağımsız teklisi “Absolute Nobody”i yayınlamaya hazırlanıyor. Tendertwin’in geçtiğimiz Haziran çıkış yaptıktan sonra 30’dan fazla uluslararası yayın kanalında ve 81 ülkede binden fazla çalma listesinde yer verilen ilk teklisi Trianglesa eşlik eden müzik videosu ise geçtiğimiz ay yayınlandı. Max Ward yönetmenliğindeki animasyon dünyada mahsur kalmış bir uzaylının melankolik ev özlemine çare aradığı bir hikaye.

“Absolute Nobody” geçmiş ve gelecek uçurumundaki beklentilerin parçası. Yönünü şaşırmış bir aidiyet çemberinde sürekli birisi olmaya, unutulmakla mücadele etmeye çalışan, ve sonunda hiçbir şey anlamına gelmemek -kaybetmek- arzusuna teslim olan bıkkın bireyin serüveni. Nostaljik bir yenilgiyi kucaklayan hafif vokal katmanları kişinin kendini özgür bırakma çabasındaki çoğulluğa göz kırpıyor: “tam bir hiç kimse”. Kaçınılmaz bir J.D. Salinger ilhamından doğan ve ana akım algılarımızı sorgulayan “Absolute Nobody” iflah edilemez özbilincin usancından muzdarip — çağımızın vebası.”

Şimdi de dinleme vakti. YouTube linki yazının ortasında. Sanatçının soundcloud hesabını da paylaşmak istiyorum.

Son olarak haberi Bilge Nur’un şu sözüyle bitirmek isterim. “Müzik benim söyleyebileceğimden daha fazlasını söylüyor hep! ”

Keyifli dinlemeler olsun.