Düşündüğümüzün aksine hayvanlar bizi ve onlara gösterdiğimiz şefkati unutmazlar; işte bu vefalı valabi (bir çeşit kanguru) bu bağın mükemmel bir örneği.

Altı yıldır Avustralya’daki yardıma muhtaç valabilerin büyütülmesine yardımcı olan Reddit kullanıcısı Retaboop, yakın zamanda yaptığı bir paylaşımla tüm internet camiasına inanılmaz duygular tattırdı. Bu paylaşımın baş kişisi ise yanında çocuğu ile onu ziyarete gelen, büyüttüğü öksüz valabi.

Valabi 1

Retaboop, valabi Mirabooka’ya yardım elini uzattığında Mirabooka henüz beş aylıkmış ve annesini bir trafik kazasında kaybetmiş. Retaboop, tatlı valabiye üvey erkek kardeşleriyle beraber kendi başının çaresine bakabileceği yaşa gelene kadar büyütmüş.

Bu minnet dolu valabi sık sık onu büyüten kişiyi ziyaret etmiş, hatta içeri girmek istediğinde kapıyı çalışıyormuş. Ne kibar bir kanguru ama. Bir ara Mirabooka ortalıktan kaybolmuş ve bir erkek arkadaş ile geri dönmüş, çok kısa bir süre sonra da kendi bebeğiyle.

Valabi 4

Retaboop Reddit’teki yorumunda şöyle diyor: “Ufacık pembe bir şeyden şimdiki haline gelişini izlemek çok özel bir deneyim. Mirabooka iyi bir anne.” Bebeğin ismini de annesinin takma adıyla (Bookie) uyumlu olsun diye Rookie koymuş.

Retaboop şimdiye kadar pek çok valabinin rehabilitasyon sürecine dahil olmuş ve yeteri kadar büyüdüklerinde onları ait oldukları yere, vahşi doğaya geri bırakmış. “Bizim yaptığımız şey özgürlüklerine alışmaları için onları yavaş yavaş serbest bırakmak. Aslında, ortadan kalkan tek şey kafesin telleri oluyor (evin etrafında bulunan)” diyor Retaboop. “İstedikleri zaman kafese gelmekte özgürler ve gidenlerin birçoğu ilk birkaç gün küçük gezintilere çıkıp kendilerine olan güvenlerini kazanıyor.”

Valabi 1

“Erkekler kız arkadaşlarını bulabilecek yaşa geldiklerinde çekip gitmekte daha hevesli oluyor. Dişiler ise eve daha yakın duruyor” diye de ekliyor.

Şimdi tek başına yaşıyor olsa da Mirabooka istediği an buraya geri dönebileceğini ve oğlunun burada güvende olduğunu biliyor muhtemelen. Zaten bu ziyaretler yakın zamanda bitecek gibi görünmüyor!

“Özellikle yavrusu zıplamayı öğrenirken burada çok fazla vakit geçirdi. Bence bunu öğrenirken oğlunun güvenli bir yerde olmasını istiyordu” diyor Retaboop.

Valabi 2

Kaynak: The Dodo