Ana SayfaEkolojiHayvanlar AlemiVefalı dostluk: Tanıştırmak için hayatını kurtaran kişiye oğlunu götüren valabi

Vefalı dostluk: Tanıştırmak için hayatını kurtaran kişiye oğlunu götüren valabi

-

Düşündüğümüzün aksine hayvanlar bizi ve onlara gösterdiğimiz şefkati unutmazlar; işte bu vefalı valabi (bir çeşit kanguru) bu bağın mükemmel bir örneği.

Altı yıldır Avustralya’daki yardıma muhtaç valabilerin büyütülmesine yardımcı olan Reddit kullanıcısı Retaboop, yakın zamanda yaptığı bir paylaşımla tüm internet camiasına inanılmaz duygular tattırdı. Bu paylaşımın baş kişisi ise yanında çocuğu ile onu ziyarete gelen, büyüttüğü öksüz valabi.

Valabi 1

Retaboop, valabi Mirabooka’ya yardım elini uzattığında Mirabooka henüz beş aylıkmış ve annesini bir trafik kazasında kaybetmiş. Retaboop, tatlı valabiye üvey erkek kardeşleriyle beraber kendi başının çaresine bakabileceği yaşa gelene kadar büyütmüş.

Bu minnet dolu valabi sık sık onu büyüten kişiyi ziyaret etmiş, hatta içeri girmek istediğinde kapıyı çalışıyormuş. Ne kibar bir kanguru ama. Bir ara Mirabooka ortalıktan kaybolmuş ve bir erkek arkadaş ile geri dönmüş, çok kısa bir süre sonra da kendi bebeğiyle.

Valabi 4

Retaboop Reddit’teki yorumunda şöyle diyor: “Ufacık pembe bir şeyden şimdiki haline gelişini izlemek çok özel bir deneyim. Mirabooka iyi bir anne.” Bebeğin ismini de annesinin takma adıyla (Bookie) uyumlu olsun diye Rookie koymuş.

Retaboop şimdiye kadar pek çok valabinin rehabilitasyon sürecine dahil olmuş ve yeteri kadar büyüdüklerinde onları ait oldukları yere, vahşi doğaya geri bırakmış. “Bizim yaptığımız şey özgürlüklerine alışmaları için onları yavaş yavaş serbest bırakmak. Aslında, ortadan kalkan tek şey kafesin telleri oluyor (evin etrafında bulunan)” diyor Retaboop. “İstedikleri zaman kafese gelmekte özgürler ve gidenlerin birçoğu ilk birkaç gün küçük gezintilere çıkıp kendilerine olan güvenlerini kazanıyor.”

Valabi 1

“Erkekler kız arkadaşlarını bulabilecek yaşa geldiklerinde çekip gitmekte daha hevesli oluyor. Dişiler ise eve daha yakın duruyor” diye de ekliyor.

Şimdi tek başına yaşıyor olsa da Mirabooka istediği an buraya geri dönebileceğini ve oğlunun burada güvende olduğunu biliyor muhtemelen. Zaten bu ziyaretler yakın zamanda bitecek gibi görünmüyor!

“Özellikle yavrusu zıplamayı öğrenirken burada çok fazla vakit geçirdi. Bence bunu öğrenirken oğlunun güvenli bir yerde olmasını istiyordu” diyor Retaboop.

Valabi 2

Kaynak: The Dodo

SON YAZILAR

THY yine bir kediyi kaybetti, yine sorumluluk almıyor

Daha önce defalarca yolcular ile seyahat eden evcil hayvanların kaçmasına ya da ölmesine sebep olan THY yeni bir skandala imza attı. 31 Ocak Pazartesi akşamı...

İstanbul Dolphinarium önünde yunus işkencelerine ve esaretine karşı protesto

Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri İstanbul Dolphinarium’u protesto ederek Burak Özgüner’i andı.

Avrupa’daki her beş kuştan biri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya

Kuşların tehlike kategorilerini belirleyen ve neden yok olduklarını ortaya koyan, Avrupa Kuşları Kırmızı Listesi Güncellendi. Dünya Kuşları Koruma Kurumu, Avrupa genelinde 54 ülke ve bölgeden...

Tayland donanması askerleri yanan ve batmakta olan gemiden kedileri kurtardı

Tayland donanması yanan ve batmakta olan bir gemiye terk edilen 4 kediyi kurtardı. Salı günü gerçekleşen kazada öncelikle insan tayfasının boşaltıldığı anlaşıldı. Bu durumda görev...
H. Simge Demiral
H. Simge Demiral
Nisan güneşinin kızarttığı burunları görünce mutlu olurum. Sonbahar geldiğinde de ağaçlardan düşen yaprakları veya yemişleri toplarken. Yazın meyvelerini çok severim. Kışın ise soba üstündeki kestaneyi ve renkli yünden atkılar takmayı. Meşe palamudu gibi olmadık şeylerden canavar yapmak da keyiflerim arasında. İstanbul’da yaşayıp buraya her yerden bir parça taşımaya çalışan bir insanım.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol