Okuma süresi: 2 dakika

2015’ten bu yana Anadolu’nun farklı köy ve şehirlerinde gerçekleştirdikleri projelerle Anadolu Müzik Kültürüne katkı sunan Müzik Köyü Projesi Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Günay Eser, 23-24 Aralık tarihleri arasında Müzik Köyü Projesi’nin hayata geçirildiği Fethiye’de yepyeni bir kültür-sanat projesini hayata geçiriyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Gençdes Programı kapsamında Fethiye’de gerçekleştirilecek “Geçmişten Geleceğe Müzik Yolculuğu Festivali” adlı projeyle iki gün boyunca Fethiye’de sokaklar, köyler ve köy okulları dinletiler, konserler ve müzikal atölyelere doyacak. Proje kapsamında yerel ve profesyonel sanatçılar, Fethiye’de çeşitli köy okullarında köy çocuklarıyla bir araya gelecek ve beden müziği, doğadaki malzemelerden çalgı yapımı, zeybek, perküsyon atölyeleri ve dinletiler düzenlenecek.

Proje kapsamında Fethiye kent kimliğinin önemli bir parçası ve rengi olan, köylülerin ürünlerini sattığı, halk arasında Cuma Pazarı olarak bilinen şehir merkezindeki Köylü pazarında da mini bir konser düzenlenerek müzik sokaklarda insanlarla buluşacak. İki günlük proje dolayısıyla Fethiye’de engelli çocuk ve gençlerle perküsyon, beden perküsyonu atölyeleri dinletilerde bir araya gelecek sanatçılar, projenin kapanışını Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi Salonu’nda verecekleri halka açık, ücretsiz konserle yapacak.

Mehmet Günay Eser, “Bu projeyle Anadolu’nun binlerce yıllık mirası olan farklı müzik geleneklerini, daha önce 2015’te Müzik Köyü’nü gerçekleştirdiğimiz Fethiye’de, toplumun farklı kesimleriyle buluşturmayı hedefledik. Bu nedenle sadece salonlarda değil, köy okullarında, pazar yerlerinde, Fethiye’nin sürpriz yerlerinde başta köy çocuklarına ve engelli dostlarımıza olmak üzere tüm Fethiyelilere iki gün boyunca hormonsuz müziği doyasıya sunacağız. Ayrıca festivalimizin koordinatörlerinden Aytaç Gökdağ başta olmak üzere, Anadolu Müziği’ne müthiş katkılar sunan Anadolu Kültürleri Araştırma Derneği’ne teşekkür ederim” dedi.

Geçmişten Geleceğe Müzik Yolculuğu Festivali kapsamında yer alacak sanatçılar:

Prof. Dr. Erol Parlak (bağlama, üçtelli), Ali Ulutaş (üçtelli), Yusuf İhsan Bodur (üçtelli), Osman Kırca (üçtelli), Merih Aşkın (perdesiz gitar, kopuz), Filiz İlkay (tulum), Doç. Özgü Bulut (beden perküsyonu), Tibet Var (zurna), Eren Şahin (üçtelli), Ozan Özdemir (çalgı tanıtımı ve yapım atölyesi), Vedat Karakaya (hegit), Selim Özyol (zeybek dansları), Mehmet Günay Eser(üçtelli,bağlama), İbrahim Metin (perküsyon).