Ana SayfaKültür & SanatKüratoryal perspektiften çağdaş sanat dinamikleri: Bir Merakı Birlikte Keşfetmek ve Paylaşmak

Küratoryal perspektiften çağdaş sanat dinamikleri: Bir Merakı Birlikte Keşfetmek ve Paylaşmak

-

Program Hakkında:

Bu program, çağdaş sanat tarihinin köşe taşları ile çağdaş sanata akan ve onu besleyen kanallar, dolaşıma sokan ve yaygınlaştıran kurumlar, çağdaş sanat sergilerine yön veren küratoryal yaklaşımlar; özetle, çağdaş sanatın bağlamı ve dinamikleri üzerinedir. 

Şüphesiz benzer içerikler kuramsal ve uygulamalı boyutlarıyla defalarca ele alınmış olup bundan sonra da defalarca farklı çevrelerde tartışılacaktır. Bu seminer dizisi katılımcıları, bilgi birikimini aktarmaktan mutluluk duyan akademik gelenekten gelen eğitmenler ve alanda özverili çalışmalarda bulunmakta olan davetli sanat profesyonelleri rehberliğinde bir merakı keşfetmek, birlikte araştırmak ve paylaşmak için bir araya gelmeye davet etmektedir. 

Doç. Dr. Ayşegül Güçhan ile Dr. İpek Çankaya tarafından tasarlanıp geliştirilen program halka sanat projesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşmektedir. Eğitmenlerden teorik dersler, sanat profesyonellerinden deneyim paylaşımları, katılımcıların grup çalışmasıyla hazırlayacakları bir proje ve rehberli alan gezisinden oluşan eğitimin sonunda programı eksiksiz tamamlayan katılımcılar bitirme belgesi almaya hak kazanacaklardır.

Kimler Katılabilir?

Başta sanat, kültür ve sanat yönetimi olmak üzere yaratıcı alana dahil ya da yakından ilişkili edebiyat, mimarlık, felsefe, sosyoloji, siyaset bilimi, iletişim ve benzeri bölümlerde eğitim alan lisans ve lisansüstü öğrencileri ve mezunları olmak üzere, alana ilgi duyan, okuma, araştırma yapan ve bilgi ve deneyimini derinleştirmek isteyen herkese açıktır. 

Eğitim Dönemi:

Program 14 Aralık 2019 – 25 Ocak 2020 tarihleri arasında 7 hafta boyunca, Cumartesi 14.00 – 17.00 saatleri arasında, iki oturumda gerçekleşecektir. 

Eğitimin İçeriği:

  • Hafta (14 Aralık 2019)

GİRİŞ: 1960 SONRASI ÇAĞDAŞ SANATTA TÜRLER ve TEMALAR

Doç. Dr. Ayşegül Güçhan – Dr. İpek Çankaya

  • Hafta (21 Aralık 2019)

KÜRATORYAL ÇALIŞMALAR

Doç Dr. Ayşegül Güçhan

(Konuk: Prof. Slobodan Dan Paich)

  • Hafta (28 Aralık 2019)

SANAT EKONOMİSİ VE KOLEKSİYONERLİK

Doç. Dr. Ayşegül Güçhan – Dr. İpek Çankaya

(Konuk: Begüm Alkoçlar)

  • Hafta ( 04 Ocak 2020)

ÇAĞDAŞ SANATTA MEKAN MESELESİ

Doç. Dr. Ayşegül Güçhan – Dr. İpek Çankaya

(Konuk: Yasemin Nur Erkalır)

  • Hafta (11 Ocak 2020)

ALAN GEZİSİ

(Feride Çelik ile)

  • Hafta (18 Ocak 2020)

ÇAĞDAŞ SANATTA KATILIM VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Doç. Dr. Ayşegül Güçhan

(Konuk: Prof. Melih Görgün)

  • Hafta (25 Ocak 2020)

ÇAĞDAŞ SANATTA ULUSLARARASI BAĞLANTILAR

ve KAPANIŞ ÇALIŞTAYI

Doç. Dr. Ayşegül Güçhan – Dr. İpek Çankaya

Kontenjan:

Programın kontenjanı 15 kişi ile sınırlıdır. Katılım için kayıt gerekmektedir.

Etkinlik Mekanı:

halka sanat projesi:

Caferağa Mahallesi Dr. Esat Işık Caddesi Ruşen Ağa Sokak No: 8 Moda Kadıköy

Etkinliğin Dili:

Etkinlik dili Türkçedir. Ancak, ikinci hafta dersin konuğu Prof. Slobodan Dan Paich İngilizce konuşacaktır. Konuşma Türkçe’ye çevrilecektir.

Katılım İçin Gerekenler:

[email protected] adresine yazılı başvuru ile

Kısa özgeçmiş ve niyet mektubu

Son Başvuru:

08.12.2019 Pazar

Tanıtım Görseli: Ethnographies of a Homespun Spinelessness Cult and Other Neighbourly Relations, nabbteeri, 2019, Venedik Bienali, İskandinav Pavyonu

SON YAZILAR

Shakespeare, Kafka, Orwell, Dostoyevski ve günümüz

Okuyanın okuduğundan, yazanların okunmadığından hemen herkesin kitapların pahallılığından yakındığı günümüz sularında edebiyat sandalında bir gezintiye ne dersiniz?

Your Stage + Art: Müziğin evrenselliğini kutlayan bir sahne

Bugün paylaşımcılığın ve özgürleşmenin buluştuğu ortak noktadan, müzikten konuşacağız. Your Stage + Art, müziğin insanları bir araya getirme gücüne inanan, müzisyenlere eşit ve özgür şartlar altında müzikseverlerle buluşma imkânı sunmaya çalışan bir oluşum. Sanatla ilgilenen herkesin yeteneklerini...

Edebiyat tekeli ve kırık kalemler

Ülkemizde okuma alışkanlığının çok fazla olmadığını biliyoruz. Bunun için çevremize bakmamız bile yeterli ama gelin sayılara da bir göz atalım. TÜİK’in 2023 yılında yaptığı araştırmaya göre...

İşçi Filmleri Festivali başlıyor

18. İşçi Filmleri Festivali, 14-19 Ekim tarihleri arasında Ankara’da sinemaseverlerle buluşacak. 14 Ekim günü saat 18.30’da Kavaklıdere Sineması’nda oyuncu Gözde Duru’nun sunuculuğunu yapacağı açılışta Sputnik’te...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol