Program Hakkında:

Bu program, çağdaş sanat tarihinin köşe taşları ile çağdaş sanata akan ve onu besleyen kanallar, dolaşıma sokan ve yaygınlaştıran kurumlar, çağdaş sanat sergilerine yön veren küratoryal yaklaşımlar; özetle, çağdaş sanatın bağlamı ve dinamikleri üzerinedir. 

Şüphesiz benzer içerikler kuramsal ve uygulamalı boyutlarıyla defalarca ele alınmış olup bundan sonra da defalarca farklı çevrelerde tartışılacaktır. Bu seminer dizisi katılımcıları, bilgi birikimini aktarmaktan mutluluk duyan akademik gelenekten gelen eğitmenler ve alanda özverili çalışmalarda bulunmakta olan davetli sanat profesyonelleri rehberliğinde bir merakı keşfetmek, birlikte araştırmak ve paylaşmak için bir araya gelmeye davet etmektedir. 

Doç. Dr. Ayşegül Güçhan ile Dr. İpek Çankaya tarafından tasarlanıp geliştirilen program halka sanat projesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşmektedir. Eğitmenlerden teorik dersler, sanat profesyonellerinden deneyim paylaşımları, katılımcıların grup çalışmasıyla hazırlayacakları bir proje ve rehberli alan gezisinden oluşan eğitimin sonunda programı eksiksiz tamamlayan katılımcılar bitirme belgesi almaya hak kazanacaklardır.

Kimler Katılabilir?

Başta sanat, kültür ve sanat yönetimi olmak üzere yaratıcı alana dahil ya da yakından ilişkili edebiyat, mimarlık, felsefe, sosyoloji, siyaset bilimi, iletişim ve benzeri bölümlerde eğitim alan lisans ve lisansüstü öğrencileri ve mezunları olmak üzere, alana ilgi duyan, okuma, araştırma yapan ve bilgi ve deneyimini derinleştirmek isteyen herkese açıktır. 

Eğitim Dönemi:

Program 14 Aralık 2019 – 25 Ocak 2020 tarihleri arasında 7 hafta boyunca, Cumartesi 14.00 – 17.00 saatleri arasında, iki oturumda gerçekleşecektir. 

Eğitimin İçeriği:

  • Hafta (14 Aralık 2019)

GİRİŞ: 1960 SONRASI ÇAĞDAŞ SANATTA TÜRLER ve TEMALAR

Doç. Dr. Ayşegül Güçhan – Dr. İpek Çankaya

  • Hafta (21 Aralık 2019)

KÜRATORYAL ÇALIŞMALAR

Doç Dr. Ayşegül Güçhan

(Konuk: Prof. Slobodan Dan Paich)

  • Hafta (28 Aralık 2019)

SANAT EKONOMİSİ VE KOLEKSİYONERLİK

Doç. Dr. Ayşegül Güçhan – Dr. İpek Çankaya

(Konuk: Begüm Alkoçlar)

  • Hafta ( 04 Ocak 2020)

ÇAĞDAŞ SANATTA MEKAN MESELESİ

Doç. Dr. Ayşegül Güçhan – Dr. İpek Çankaya

(Konuk: Yasemin Nur Erkalır)

  • Hafta (11 Ocak 2020)

ALAN GEZİSİ

(Feride Çelik ile)

  • Hafta (18 Ocak 2020)

ÇAĞDAŞ SANATTA KATILIM VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Doç. Dr. Ayşegül Güçhan

(Konuk: Prof. Melih Görgün)

  • Hafta (25 Ocak 2020)

ÇAĞDAŞ SANATTA ULUSLARARASI BAĞLANTILAR

ve KAPANIŞ ÇALIŞTAYI

Doç. Dr. Ayşegül Güçhan – Dr. İpek Çankaya

Kontenjan:

Programın kontenjanı 15 kişi ile sınırlıdır. Katılım için kayıt gerekmektedir.

Etkinlik Mekanı:

halka sanat projesi:

Caferağa Mahallesi Dr. Esat Işık Caddesi Ruşen Ağa Sokak No: 8 Moda Kadıköy

Etkinliğin Dili:

Etkinlik dili Türkçedir. Ancak, ikinci hafta dersin konuğu Prof. Slobodan Dan Paich İngilizce konuşacaktır. Konuşma Türkçe’ye çevrilecektir.

Katılım İçin Gerekenler:

[email protected] adresine yazılı başvuru ile

Kısa özgeçmiş ve niyet mektubu

Son Başvuru:

08.12.2019 Pazar

Tanıtım Görseli: Ethnographies of a Homespun Spinelessness Cult and Other Neighbourly Relations, nabbteeri, 2019, Venedik Bienali, İskandinav Pavyonu