Okuma süresi: 3 dakika

Gezilerde sırtında taşıyan fillere, sirklerdeki hayvanlara, yunus parklarındaki canlara kötü muamele yapıldığını herkes bilir. Hayvanların işkenceden ibaret yaşamlarına sebep olan bu yerlere rağbet de buna rağmen oldukça fazla. Doğal yaşamlarından kopartılmış, beton kafeslerde yaşayan hayvanlara bakarak, öğrenilmiş çaresizlikle ateş çemberinden atlayan kaplanı izleyerek, bu oluşumlara prim verenler de var. Hayvanların onlarda uyandırdığı tek his para olan işletme sahipleri de var. Küçük bir kafeste, ayaklarından birbirlerine zincirlerle bağlı yaşayan iki fili kurtarıp doğayla buluşturanlar da… Her şeye rağmen “insanlıktan” bir umut var.

Elma ve yavrusu Prenses, Tayland’da fil kamplarından birinde yaşıyordu. Kamp, turistlerin fillerin üzerinde gezmesini sağlayan ya da benzer aktivitelerde kullanılmak üzere hayvanların satışını yapan bir yerdi.

Tahta parmaklıkların ardındaki küçük bir alanda yaşayan Elma, ayaklarından ağır bir zincirle bağlı iken Prenses de benzer metal ile ön ayaklarından annesine bağlanmış vaziyetteydi.

fil_1 Yaşadıkları tek makul şey anne ve çocuğun beraber olması iken Wildlife Friends Foundation Thailand‘ın (Tayland Vahşi Yaşam Dostları Derneği / WFFT) aldığı bilgiye göre bu da uzun sürmeyecekti. Çünkü yalnızca 8 aylık olan Prenses “satılığa çıkmıştı”. Fil yavruları ilk yıllarında tamamen annelerine bağlı yaşarlar. Bir yaşından sonra yavru filin kendini temizleme, su içme ve beslenme yetenekleri tamamen gelişir. Yine de bir yıl kadar daha beslenme ve yırtıcılardan korunma için annesinin korunmasına ihtiyacı olur. Fakat Prenses’e karşı olan tutum tamamen ticari olduğu için bunların kamp sahipleri açısından hiçbir önemi yok.

fil_9Bunun üzerine bir gönüllünün Elma ve Prenses’in transfer ücretini karşılamasıyla onlar için yepyeni bir hayat başlamış oldu. İki fil öncelikle bir güzel yıkandı, ardından da WFFT’nin güvenli barınağına götürüldü.

Artık zincire bağlı değiller. Küçücük bir kafesin içinde yaşamıyorlar. Yeşile, suya, doğaya kavuştular. Şimdiden Thongdee adında bir fille arkadaşlık kurmuşlar bile. Turizm endüstrisinden uzakta, zincirlerini önceki hayatlarının karanlığına bırakmış şekilde beraber güvenli bir hayat sürüyorlar.

fil_12

fil_11

fil_8

fil_5

fil_4

fil_3