Ana SayfaEkolojiHayvan HaklarıFelaketin görünmeyen yüzü: Depremden etkilenen hayvanlar

Felaketin görünmeyen yüzü: Depremden etkilenen hayvanlar

-

Depremin ardından birçok hayvan hakları grubu depremden etkilenen hayvanlar için bölgede arama kurtarma çalışmalarına başlamıştı. Animal Save Türkiye grubu da deprem bölgesine giderek ilanlar aracılığıyla hayvanları kurtardı ve bakım verenlerine ulaşabildiği hayvanları insan dostlarına ulaştırdı.

Grup, depremden etkilenen hayvanları güvenli şehirlere taşımaya ve yuvalandırmaya devam ediyor.

Animal Save Türkiye grubu arama kurtarma gönüllüleri

Depremden etkilenen 286 hayvan kurtardılar

6 Şubat’tan itibaren depremden etkilenen hayvanlar için kermesler yoluyla bağış toplayarak deprem bölgesine gitmek için yola çıkan Animal Save Türkiye, bugüne kadar deprem bölgesinden toplamda 286 kedi, köpek, kuş, tavşan ve horoz kurtardı.

Animal Save Türkiye İletişim Sorumlusu ve Hayvan Hakları Savunucu Doğa Giray, depremzede hayvanlar için yürüttükleri çalışmaları anlatıyor:

“Ekip olarak deprem bölgesine ikişer kişiden oluşan gruplarla git gel yapmaya başladık. Bölgedeki ihtiyaç malzemeleri, mamalar, hayvan box’ları ile araçlarımızı doldurup ihtiyaç sahibi kişilere ulaştırdık. Bir taraftan da her gidişimizde hasarlı binalardan çıkardığımız, sokaklarda yaşam savaşı veren kurtarabildiğimiz ve kurtarılmış ama ilk tedavisi yapılmış hayvanların Ankara’ya nakillerini gerçekleştirdik.”

Doğa ve Paşa
Doğa ve Paşa

Dayanışma sürecek

Giray, depremin ardından yaşanan süreçte yapılan yanlışlara da değiniyor:

“Keşke biz ve bizim gibi gönüllüler bu işi üstlenmek zorunda kalmasaydı. Sorumlular üzerine düşenleri en baştan beri yapsaydı bu kadar kayıp da yaşanmayacaktı. Ne yazık ki iş yine devlet kurumundaki kişilerden çok sivillere, gönüllülere düştü.

Gönüllü çalışan veteriner hekimlerle arama kurtarmacı arkadaşlarımızla dayanıştığımız günlerde şunu fark ettik; birileri yok etmeye çalıştıkça, kolaya kaçtıkça, kendi kazançlarını gözettikçe oradaki dayanışma, sevgi ve emekle birileri yaşatmaya çalışıyor. Gündem değiştikçe yardım çağrıları da medyada daha az duyulur hale gelmeye başladı ama biz dayanışmaya devam edeceğiz.

Deprem bölgesinden gönüllüler
Animal Save Türkiye, Gönüllü Veteriner Hekimleri Grubu Antakya ve Humane Society Global

Gönüllüler yokluk içinde hayvanları kurtarmaya devam ediyor

Giray, Hatay’da Gönüllü Veteriner Hekimleri Grubu’nun kurduğu, hayvanlar için oluşturulan tedavi merkezinden de bahsediyor:

Oraya günde 80-90 civarında yaralı hayvan geliyor. Yokluk içinde hayvanlar yaşatılmaya, tedavi edilmeye çalışılıyor. Biz de Gönüllü Veteriner Hekimleri Grubu ile koordineli çalıştık. Kurtardığımız hayvanları onlara götürdük. Veterinerler, her bir hayvanın canını gözeterek, uykusuz, yemek yemeden çalışıyorlar. Onların desteklenmesini ve yaptıklarının duyulmasını istiyoruz. Gönüllü Veteriner Hekimler deprem bölgesinde kalmaya devam ediyor. Birliğin amacı orada bir hayvan hastanesi kurmak… Biz de Animal Save Türkiye olarak destek olmak için hem bölgeden bizim kurtardığımız hem de artık yuva bulmak için uygun olan hayvanları Ankara ve İzmir’e nakletmeye devam etmek istiyoruz. Böylece tedaviye ihtiyaç duyan hayvanlar için de yer açılmış olacak.

Animal Save depremzede hayvanları yuvalandırıyor

Animal Save grubu hala deprem bölgelerinde hayvanların tedavilerini yaptırmaya ve sağlık durumu iyi olanlar için yuva arama çalışmalarına devam ediyor. Grup, depremden etkilenen hayvanları, ilanlarını sosyal medya hesaplarından paylaşarak yuvalandırıyor.

Animal Save Twitter

Animal Save Instagram

SON YAZILAR

Hatay’da depremin ardından süren hayat mücadelesinin pek de söz edilmeyen özneleri: Hayvanlar

6 Şubat depremlerinden en çok etkilenen Hatay'da yaşayan patili dostlarımız oldukça zor durumda. Hayvanlara yönelik bir sağlık hizmeti görünür değil, özellikle kedi ve köpekler kontrolsüzce...

“Hayvanlar için etki” yaz okulu için kayıtlar başladı

Kafessiz Türkiye tarafından düzenlenen “Hayvanlar İçin Etki Yaz Okulu” kayıtları başladı! Başvuru için son gün 22 Temmuz. 25- 26-27 Temmuz 2023 tarihlerinde online olarak gerçekleştirilecek...

THY yine bir kediyi kaybetti, yine sorumluluk almıyor

Daha önce defalarca yolcular ile seyahat eden evcil hayvanların kaçmasına ya da ölmesine sebep olan THY yeni bir skandala imza attı. 31 Ocak Pazartesi akşamı...

Houston, bir çözümümüz var!: Hayvan çiftlikleri ve mezbahaların olmağı şefkatli bir dünya mümkün

Kocaayak bize iklim kaosuyla mücadeleye yardımcı olmak için neler yaptığını ve neden Veganuary'ye katılmayı seçtiğini anlatıyor. Veganuary, 200'den fazla ülke ve bölgeden katılımcılarla 2021 kampanyasında yarım...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol