Okuma süresi: 3 dakika

Geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle zorunlu bir ara veren ve 25 yıldır Ankara Sinema Derneği tarafından düzenlenen Gezici Festival, 26. kez sinema yolculuğuna çıkıyor. Yıllardır benim de büyük bir keyifle takip ettiğim festival, bu yıl da rotasını Ankara’dan başlatıyor. Ardından Sinop ve Kastamonu’da sinemaseverlerle buluşacak olan festivali, 26 Kasım’dan 8 Aralık tarihine kadar devam edecek! Takvime göre; 26 Kasım-2 Aralık Ankara’da, 3-5 Aralık’ta Sinop’ta ve 6-8 Aralık’ta Kastamonu’da festival coşkusu yaşanacak.

Festivalin seçkisinde bu yıl yine birbirinden farklı filmler bir araya geldi. Yerli filmler seçkisine baktığımızda, Türkiye prömiyerini 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde gerçekleştirmiş filmlerden 8 tanesini görüyoruz. Filmlerden birçoğunu, festival için yazdığım değerlendirme yazısında bahsetmiştim. 32. Ankara Film Festivali’nden “En İyi Film” dahil 4 ödülle ayrılan Anadolu Leoparı, Emre Kayış’ın ilk uzun metrajlı filmi… Ankara’nın bürokratik ortamında bir hayvanat bahçesine uzanan film, müdür Fikret’in içine kapalı hayatıyla başlarken, bir anda kaderi değiştirme çabasına odaklanıyor. Ankara’nın unutulmuş hayvanat bahçesini özleyenler ve Uğur Polat’ın ruh dinlendirici performansına tanık olmak isteyenler için önerebilirim. İşçi-işveren, baba-oğul ve kişi-vidan hesaplaşmalarına odaklanan İki Şafak Arasında filmi ise, Selman Nacar’ın ilk uzun metrajlı filmi. Güçlü yönetmenlik ve oyunculuk performanslarına şahit olunan film, karakteristik senaryosuyla da önerilerim arasında. Nazlı Elif Durlu’nun Zuhal filmi ise, absürt denilebilecek bir bakış açısıyla bir kadının duyduğu kedi sesinden etkiyle yaşadığı psikolojik durumlara odaklanıyor. Nihal Yalçın’ın başarılı performansıyla dikkat çeken film, imge çatışmalarıyla da dikkat çekiyor.

Diyalog filmine dair “On Matinesi” programımda ekiple sohbet etmiştik, izlemeden önce bakabilirsiniz…

Ali Tansu Turhan’un güçlü bir hikaye anlatımına sahip Diyalog filmi ise, mutlaka denk gelinmesi gereken yapımlardan… Ushan Çakır ve Hare Sürel’in güçlü performanslarıyla öne çıkan film, yönetmen ve oyuncuların alışılagelmiş sorunlarına odaklanıyor. Merak unsurunu kıvrandırarak filme yayan yönetmen, izleyicine iletişim kurmanın bambaşka bir bakış açısıyla da mümkün olabileceğini anlatıyor, kaçırılmamalı… Tayfun Pirselimoğlu’nun sinema seyir zevki yaşatan ve yönetmenliğin en üst mertebesine ulaştığını gösteren Kerr filmi de kaçmamalı… Distopik bir kasabada ustalıklı bir dille harmanlanan film, üstün sanat yönetimi ve güçlü oyunculularıyla ilgi çekiyor. 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin “En İyi Film” ödüllüsü Okul Tıraşı da izlenmediyse mutlaka kaçırılmamalı… Antalya’da izleme şansı bulduğum “Aurora” ve “4. Sokaktaki Pansiyon” filmlerini de Dünya Sineması seçkisine alan festival önerilerime, bu filmleri de not edebilirsiniz. Genç yaşta hamile kalan genç bir kızın öğretmeniyle kurduğu bağa odaklanan Aurora, güçlü bir yönetmenlikle dikkat çekiyor. Eski ve yaşlanmış boksörün hayat mücadelesine odaklanan 4. Sokaktaki Pansiyon ise, kurduğu sağlam ‘baba-oğul’ çatışması ve yönetmenlik başarısıyla dikkat çekiyor.

Festivalin bu yıl merakla beklenen özel gösterim filmi ise, Tuncel Kurtiz temalı… Bilindiği üzere merhum sanatçı, festivalin ‘yol arkadaşı’ olarak üzün süre ekiple beraberdi. Bu yıl İsveç Büyükelçiliği’nin katkılarıyla oluşturulan seçkinin adı ise “Tuncel Kurtiz’in Sürgün Yılları” olarak açıklandı. Bölümde; 1976 yılının Niğde köyünden başlayarak İç Anadolu’ya ilerleyen hikayesiyle dikkat çeken “Saç” filmi ve Yaşar Kemal hikâyesinden uyarlanarak yapılan “Bebek” filmi yer alacak. İzleyici için ücretsiz olarak gösterilecek olan bu gösterimi, ben de büyük bir heyecanla takip edeceğim. Ayrıca festivalde izlemek için listeme aldığım filmler de var. 28. Adana Altın Koza Film Festivali’nin “En İyi Film” ödüllü belgeseli Yaramaz Çocuklar, Serseri’nin Kefareti, Kardeşlerim ve Ben, Işık Hüzmesi, Libertad ve son olarak Fabian veya Bok Yoluna Gitmek listeme aldığım ve festivalde izlemeyi hedeflediğim filmler arasında…

26. Gezici Festival’in Ankara gösterimleri, Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleşecek. Filmler için bilet fiyatları 15 TL olarak belirlenirken, biletinial.com üzerinden biletlerinizi alabilirsiniz. Ayrıca festivale dair tüm bilgilere web adresi üzerinden ve sosyal medya üzerinden ulaşabilmek de mümkün. Festivalde denk gelirsek, bir çay kahve içerek filmleri tartışabiliriz. Şimdiden herkese iyi festivaller!