Ana SayfaEkolojiHayvan HaklarıBitkisel et sektörü nereye gidiyor?

Bitkisel et sektörü nereye gidiyor?

-

Et ve hayvansal ürünlere sürdürülebilir alternatif olarak geliştirilen bitkisel et sektörü gitgide büyüyor. Amaç ise gerçek etle aynı veya gerçek etten daha iyi lezzete sahip bitkisel eti elde edip düşük bir maliyetle üretebilmek.

Son yıllarda Amerika’da et tüketiminin azalmasıyla hayvansal protein içermeyen bitkisel ete rağbet arttı. Et tüketiminin azalmasının nedeni çevre bilincinin artmasına ve hayvanların çiftliklerden mezbahalara kadar olan süreçte içinde bulunduğu kötü koşullara yönelik farkındalığın artması olarak görülüyor.

Ancak, piyasada halihazırda bulunan bitkisel et ürünleri lezzet konusunda etle yarışamıyor. Impossible Foods adlı şirket ise ürettiği bitkisel eti sürdürülebilirlik veya hayvan yaşamına duyulan saygı gibi faktörler göz önüne alınmasa bile lezzeti sayesinde ete tercih edilebilecek hale getirmek için çalışıyor.

Etin dokusu, kokusu ve pişerken geçirdiği değişim gibi birçok özelliğine sahip olması için geliştirilen bitkisel et eğer istenen lezzeti yakalamada ve düşük maliyetli üretimde başarılı olunursa dünyanın geleceği için bir umut kaynağı olabilir. Hayvansal yağ ve hormon içermemesi de bitkisel etin sağlık açısından yararlı bulunan bir yönü.

Bitkisel et sektörü nereye gidiyor

Bitkisel etin negatif özelliği ise işlenmiş bir gıda olması. Hedeflenen lezzete ulaşmak için bitkisel et birçok kimyasal işlemden geçiriliyor. Yapay yiyeceklerden kaçındığını belirten New York Üniversitesi Gıda Araştırmaları ve Halk Sağlığı departmanı profesörü Marion Nestle bitkisel eti bu nedenle eleştirdi.

Kaynak: Fortune, The Wall Street Journal

SON YAZILAR

Hatay’da depremin ardından süren hayat mücadelesinin pek de söz edilmeyen özneleri: Hayvanlar

6 Şubat depremlerinden en çok etkilenen Hatay'da yaşayan patili dostlarımız oldukça zor durumda. Hayvanlara yönelik bir sağlık hizmeti görünür değil, özellikle kedi ve köpekler kontrolsüzce...

“Hayvanlar için etki” yaz okulu için kayıtlar başladı

Kafessiz Türkiye tarafından düzenlenen “Hayvanlar İçin Etki Yaz Okulu” kayıtları başladı! Başvuru için son gün 22 Temmuz. 25- 26-27 Temmuz 2023 tarihlerinde online olarak gerçekleştirilecek...

Neden vegan oldum?

“Neden vegan oldum?” sorusuna kısa cevabım; hayvanlara eziyet çektirmeden, onları öldürmek amacıyla üretmeden, doğaya zarar vermeden ve sağlıklı yaşamak için. Tüm bunlar insan üzerinde aynı anda...

Felaketin görünmeyen yüzü: Depremden etkilenen hayvanlar

Depremin ardından Animal Save Türkiye grubu deprem bölgesinde ilanlar aracılığıyla hayvanları kurtardı. Bakım verenlerine ulaşabildiği hayvanları sahiplerine ulaştıran grup, depremzede hayvanları yuvalandırmaya devam ediyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol