Japonya’nın Awaji Adası’ndaki yeşil alan Awaji Yumebuati; konferans salonu, otel, amfi tiyatro ve anıta ev sahipliği yapmakta. 90’ların ortalarında mimar Tadao Ando tarafından tasarlanan bu bloğun yer aldığı yamaca, atık gömme alanı ve havalimanı inşası için kullanılmak üzere el konulmuştu.

awaji-yumebutai-garden-10[6]
İnsanların bir araya gelebileceği doğal bir çevre yaratmayı hedefleyen mimar, yerel yetkilileri bu alanı yenilikçi bir parka çevirmek için ikna etti. 1995’te, ada şiddetli bir depremle sarsıldı ve 6 binden fazla insan hayatını kaybetti. Bunun ardından, Ando planlarını gözden geçirerek Awaji Yumebutai’yi “100 Stepped Garden” olarak da bilinen Hyakudanen’in olduğu bir anıta çevirdi.

cas_bork3
Küçük kare bahçeleri oluşturan 100 çiçek tarihi, görkemli bir manzarayı da beraberinde getiriyor. Eğimli bir araziye inşa edilen ve farklı yüksekliklerde yayılan bu bloklar, dört mevsim değişerek çiçek açıyor. Bu çiçekler, depremde hayatını kaybedenlerin sembolü haline geldi.

Jeffrey_Friedl2
Tüm blokları gezebilmeniz için anıt merdivenlerle donatılmış, bahçeler blokların en üstünde yer alıyor ve daima suyun aktığı 10 metre genişliğindeki merdiven-şelaleye bağlanıyor. Tüm anıta tepeden bakmak isteyenler için adanın ve 100 bahçenin seyredileceği yere asansörle ulaşım sağlanabiliyor.

wata_masa

scott_hsu

awaji-yumebutai-garden-7[5]

Kaynak: My Modern Met