Okuma süresi: 2 dakika

Sokaklarda yaşayan hayvanların ortalama yaşam süresi duyarsız insanlar nedeniyle yarılara düşmekte. İnsanların hayvanlara hiçbir şey yapmamış olmasına bile olumlu bakıyor olmak aslında ortamın ve insanların ne kadar kötü olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Hayvanların yaşam alanının giderek azaldığı hatta yok olduğu günümüz toplumunda onların yaşam alanını işgal etmekle yetinmeyip bir de onlara zarar vererek işkence uygulayan insanlara da 532 lira para cezası verilmesi ise bizim büyük insanlık ayıbımız!

Küçük bir kediyi kutuya koyarak kutuyu koli bandı ile yapıştırıp “Kargoya vereceğiz” şeklinde alay eden insanlıktan nasibini almamış kişilere de aynı ceza veriliyor. Para cezası onları bu davranışından alıkoymayacak ve caydırmayacak yetersiz bir cezadır.

Yaralı bir sokak hayvanı bulduğumuzda veya arabayla istenmeyen bir kaza durumunda arayacağımız veteriner kliniği ücretsiz olarak yaralı hayvanı tedavi edebiliyor. Toplumumuzda bu gerekli davranış bile tam anlamıyla her yerde değer görmüyor. Toplumun az bir kısmı bu duyarlılık bölümünde yer alıyor. Bir hayvanseverin sokak köpeği için yaptığı kulübenin üzerinde “Köpek kulübesi, lütfen zarar vermeyin, almayın” yazısı yazıyorsa eğer, bu toplum yeterince bilinçlenmemiş ve cezalar da caydırıcı olamamıştır. İşlenen bu suçlar sadece para cezasıyla kısıtlı kalıyor. Üstüne üstlük şahsın sabıka kaydına bile yazılmıyor.

Oluşturulan kanunlar arasında hayvanların rahat yaşam alanını işgal etmemek gibi bazı maddeler yer alıyor. Yer alan bu maddelere belediyeler bile uymazken toplumun bilinçli olması da beklenemez. Toplum bu konuda belediyelerce verilen seminerlerde bilinçlendirmeli ve hatta kampanyalar başlatılmalı. İlkokul derslerine bile gerekli hayvan sevgisini aşılayacak dersler konulmalı. Belediyelerin yeşil alanlara bile artık beton atması durdurulmalı ve her sokağa gerekli miktarda hayvan kulübesi ve yemliği yapılmalı. Bu karşı karşıya olduğumuz ve geleceğimizi etkileyecek büyük bir sorun. “Sahipli” hayvanların ve “sahipsiz” hayvanların haklarının eşit olmasını istiyoruz!

Küçük dostlarımıza yardım edelim ve onlara sevgimizi göstermekte çekinmeyelim. Dünya aslında küçük değil, hepimize yetecek kadar büyük. Bir sokak hayvanının gözyaşlarına sebep olmayalım…

Bu yazı da ilginizi çekebilir:
Trafik kazasında yaralanan hayvanın tedavi masrafları sigorta şirketi tarafından karşılanır