Ana SayfaKategorisizDeney tüplerinin sonu mu geldi: Suyla çalışan bilgisayar

Deney tüplerinin sonu mu geldi: Suyla çalışan bilgisayar

-

Standford Üniversitesi araştırmacıları, üzerinde yıllardır çalıştıkları su damlacıkları ile çalışan bilgisayarı geliştirmenin bir yolunu buldular.

Normal bir bilgisayarda elektronik bir panoda elektronlar aracılığı ile veri transferi yapılır. Araştırmacılar bu yapıyı su damlacıklarının “varlıklarının” ve “yokluklarının” “1” ve “0” ikili kod sisteminde temsil edilmesi ile başardılar. Bu bilgisayar normal bir bilgisayarın yaptığı tüm işlemleri daha yavaş olması kaydıyla yapabilmekte. Öte yandan bu sistemin esas ilginç ve avantajlı yanı bu yeni teknolojide su damlacıkları kimyasal içerebilecek, böylece bilgisayar çok daha kompleks bir dağıtım sistemi oluşturabilecek.

Bu fikri on yılı aşkın bir süredir geliştiren Manu Prakash, “Hali hazırda dijital bilgisayarlarla bilgi işleyebiliyoruz. Amacımız elektronik bilgisayarlarla yarışmak ya da kelime işlemcileri bunun üzerinde çalıştırmak değil” diyor. “Amacımız fiziksel maddeleri kontrol ve manipüle edebilen tamamen yeni bir bilgisayar sınıfı yaratmak. Birkaç set hesaplamayı çalıştırırken sadece bilgi işlemeyi değil, aynı zamanda fiziksel maddenin de algoritmik olarak manipüle edildiğini düşünün. Bir bunu orta ölçekli şekilde gerçekleştirdik” diye de ekliyor.

Sistemin nasıl çalıştığı biraz karmaşık: Mühendisler sıvı-tabanlı bilgisayarlar için bir saat yapma ihtiyacı duymuşlar. Bilgisayarların doğru çalışabilmesi için saatler çok önemlidir. Çünkü programlar işlemleri tamamlarken, hepsi aynı anda başlamalı ve aynı anda durmalıdır. Bu senkronizasyon sağlanamazsa herşey boşa gider. Araştırmacılar bu problemi manyetik alanı döndürerek çözmüşler. Bir dizi mini boy çelik çubuk hazırlanmış. Manyetik nano-parçacıklarında karıştırıldığı su, bu çubukların üzerinden geçiyor. Mıknatıs açıldığında (her döndürmede) alan değişiyor ve çubuklardaki kutuplar ters dönüyor. Çelik çubuklara verilen desen mıknatıs tarafından üretilen manyetik alanın şeklini değiştiriyor. Bu da manyetik su damlacıkları önceden kararlaştırılmış bir yönde hareket edebilir manasına gelmekte. Dolayısıyla bilim insanları “bilgiyi” nereye koyacaklarını kontrol edebilirler.

Makalenin ilk yazarı Goergios Katsikis, “Bu kuralları takip ederek, sadece çipteki çubukların anahat düzenini değiştirerek elektronikteki evrensel tüm mantık kapılarını yapabileceğimizi gösterdik” diyor. “Platformumuzdaki gerçek tasarım alanı inanılmaz zengin. Dünyadaki herhangi bir Boole mantık devresini verin, minik manyetik su damlacıklarını hareket ettirerek size yapalım” diye de ekliyor.

Her bir su damlası haşhaş tohumu boyutunda ve demir çubuk çipleri ise posta pulunun yarısı büyüklüğünde. Ancak araştırmacılar bu boyutları daha da küçültebilmeyi umuyorlar ve bunun için uğraşıyorlar. Bu çalışmanın test tüplerinde yapılan tepkimelerin yerine bir alternatif üreteceği ve bu tepkimelerin bilgisayardaki su damlacıkları ile sağlanabileceği de düşünülüyor.

Video (İngilizce):

Kaynak: IFL Science

SON YAZILAR

GIF nedir ve nasıl kullanılır?

Açılımını bilmeseniz bile "GIF" kelimesine kesin rastlamışsınızdır. İnternetin ilk zamanlarında belirleyiciydi, şu ansa hiç olmadığı kadar popüler. Peki bu GIF nedir ve onları nasıl kullanabiliriz? En basit...

Elektromanyetik dalgalarla uzay zamanda geçmişi ve geleceği görmek

Uzayda bulunan herhangi bir yüklü nokta uzayın niteliğini değiştirir. Yakınında bulunan başka bir nokta bulunduğu yerden alınırsa, bu nokta üzerine etkiyen kuvvet yok olsa da...

Sanal parçacıklar kendisini tanımlayıp solucan delikleri oluşturan bilinçli temel etkiler mi?

Sanal parçacık sıradan parçacıkların özelliklerini sergileyen fakat sınırlı bir süre var olan geçici dalgalanma olarak tanımlanır. Sanal parçacık kavramı, sıradan parçacıklar arasındaki etkileşimi, sanal parçacıklar arasındaki...

Yaşlanmaya meydan okuyan şifre Termodinamik Yasaları’nda mı?

Termodinamik kanunları, çok genel bir geçerliliğe sahiptir ve karşılıklı etkileşimlerin ayrıntılarına veya incelenen sistemin özelliklerine bağlı olarak değişmez. Yani bir sistemin sadece madde veya enerji...
Ruken Zilan
Ruken Zilanhttps://www.researchgate.net/profile/Ruken_Zilan
Ruken Zilan liseyi 15 yaşında dışarıdan bitirdikten sonra Gazi Üniversitesi ve ODTÜ Fizik bölümlerinde Lisans ve Yüksek Lisansını yapmıştır. 2. Yüksek Lisansını TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinde Burslu olarak Bilgisayar Mühendisliğinde yapmıştır. 2007-2014 yılları arasında UPC-BarcelonaTech'te Doktora çalışmaları yapmıştır. 2008-2012 yıllarında Avrupanın en hızlı bilgisayar merkezlerinden Barcelona Supercomputing Center, Araştırma Merkezi'nde CISCO Sys. Kaliforniya burslusu olarak çalışmıştır. Bilim, teknoloji, sürdürülebilir yaşam, gezi ve uluslararası kültürlerin meraklısıdır. İngilizce, İspanyolca, temel seviyede de Katalanca ve Fransızca bilmektedir.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol