Ana SayfaYaşamLGBTİ+Gökkuşağını solduramayacaksınız: Orlando Katliamı

Gökkuşağını solduramayacaksınız: Orlando Katliamı

-

ABD’nin Florida eyaletine bağlı Orlando şehrinde ülke tarihinin en büyük silahlı saldırısı yaşandı. Kendisine ait Amaq haber ajansı üzerinden duyuru yapan terör örgütü Işid’in üstlendiği katliamda 50’den fazla insanın hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Türkiye Cumhuriyeti’nin eski Başbakanı Ahmet Davutoğlu tarafından “bir grup öfkeli genç” olarak nitelendirilen terör örgütüne bağlılığını olaydan birkaç dakika önce 911’i arayarak açıklayan saldırgan, 12 Haziran gecesi Pulse adlı bara saldırdı. Bardaki insanları rehin alan saldırgan saatler sonunda polisle yaşanan çatışma sonucu öldürüldü ancak 50’den fazla insanın yaşamını yitirdi, 53 kişinin yaralandığı açıklandı.

ABD’de ulusal yas ilan edildi. New Yorklular, 13 Haziran saat 19.00’da hayatını kaybedenler için Stonewall’e yürüyüş düzenleyecek.

Her günümüz bir katliama yıl dönümü olup çıkıyor karşımıza her yeni sene. Her sene başı bu yıl bizim yılımız olacak dediğimizde günbegün çoğalıyor anmalarımız, acılarımız, çığlıklarımız. Bildiğimiz tek bir şey var. Saldırılar, katliamlar bu gökkuşağını solduramayacak. Barış içinde özgürce yaşayacağız bir gün, o kalın kafalarınıza inat. Ve o kalın kafalarınızla mücadele edeceğiz dört koldan, yılmadan. Ölmek yıldırmayacak bizleri, kanla boyayamayacaksınız hayallerimizi. 

Orlando’da yaşananların ardından insan, bir kez daha soğudu insanlığından, varlığından. Sadece saldırı değil utandıran ve yaşamaktan yıldıran. Saldırının binlerce kilometre uzağında yapılan yorumlar da en az saldırı kadar can alıcı. Birkaç örneğe ne dersiniz?

Buna üzülen ona neden üzülmüyormuş da orda 50 kişi ölürken burda bilmem kaç yüz kişi ölüyormuş. Hep bir sayısallaştırma, hep bir kıyas. “Şehitler için kelam etmeyenler köpek gibi inliyor” demiş mesela biri. Hem saygısız hem terbiyesiz hem türcü hem de vicdansız. Peki sen ne yapıyorsun şehit diye adlandırdığın kişiler hayatını kaybedince? Bu ülkede o kadar çok ki bu saçmalıklar. O kadar çok ki bu saçma insanlar. İbne diye hakaret edenlere dikkat edin, içlerinde hep bir “bastırılmış yaşayamamışlık”, vatan savunusu yapanlara bir bakın, vatanla alakası yok, savaş çıksa ilk o kaçacak. Dinin hoşgörü emrettiğini sakız gibi çiğneyenlere bakın, cemaatten ayrılınca neler çalıp neler çırpıyor, dedikodunun bini bir para, “ahlak” adı altında ne hüsranlar. Hiç düşünüyor musunuz, belki de tek sorun gelip giden veya bir gelip gitmek bilmeyen hükûmetler değildir. Diyelim ki bu hükûmet gidecek, peki, yeni gelen hükûmet bu kafayı ne yapacak da değiştirecek?

Kaynak: NBC NEWS, Diken

SON YAZILAR

KAOS GL ve 17 Mayıs’tan anayasa açıklaması: Haklarımızı savunacağız

Depremle rafa kaldırılan Anayasa değişikliği, 2 Ekim 2023’te Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın yaptığı TBMM konuşmasıyla resmi olarak gene gündemimize girdi. Yapılmak istenenin hak ve özgürlükleri...

154 gazeteciden ortak açıklama: Daha fazla LGBTİ+’lara şiddet ve yasak haberi yazmak istemiyoruz

154 gazeteci ortak bir açıklama yayınlayarak, “Daha fazla LGBTİ+’lara şiddet ve yasak haberi yazmak istemiyoruz” dedi. Gazeteciler, LGBTİ+ Onur Ayı gelir gelmez yasaklar ve şiddetin...

17 Mayıs Derneği Esenlik Buluşmaları yoga ve nefes çalışmalarıyla devam ediyor

17 Mayıs Derneği'nin LGBTİ+ aktivistlerini güçlendirmeye yönelik düzenlediği Esenlik buluşmaları yoga ve nefes çalışmalarıyla devam ediyor. 14 Mart ve 16 Mart tarihlerinde gerçekleşecek online çalışmalara...

Esat – Eryaman Davası 22 Şubat’ta: #ZamanaBırakmıyoruz

2007 yılından beri devam etmekte olan, saldırıya uğrayan ve yaşadıkları yerlerden göçe zorlanan trans kadınların adalet arayışı olan Eryaman-Esat davasında, 22 Şubat Çarşamba günü Ankara 30. Ağır...
Gamzegül Kızılcık
Gamzegül Kızılcık
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Kadın hakları mücadelesi, çocuk hakları ve LGBTİ hakları konularına ilgili. Doğal hayatın korunması konusuna meyledişi ve Gaia Dergi ile yollarının kesişimi sonucunda da; direnişçi bir kadın, gazeteci.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol