“Kulaktan kalbe” kavramını tam manasıyla yansıtan bir ritüel; Sema. Dinlemek, işitmek anlamlarını karşılayan “sema” kelimesi ruhani, ilahi nağmeler eşliğinde kalp yönünde dönerek eylemselleşir. Oldukça eski dönemlerde şamanların ayinlerinde de rastlanılmış bu ritüel, bir çeşit ibadet biçimidir diyebiliriz. Ruh, beden ve zihin üçlemesinin evrenle bütünleşik bir bağ ve yüksek enerjiyle beraber oluşan bir trans halidir aynı zamanda.

Hemen hemen her inanışın kendinden bir esinti göreceği ve inançların farklılıkları gözetilmeksizin yaşanan bir nevi meditasyondur sema. İstersek yogaya, namaza, ceme veya bir ayine benzetebileceğimiz kadar içimizden, bir o kadar da yabancısı olduğumuz bu yüksek enerjiyle sanırım birçoğumuz Mevlana’nın ışığıyla aşina hale geldik. Boşuna “Ne olursan ol yine gel.” dememişti; namelere kulak veren, kalbinin izini takip eden herkesi davet etmişti.

Peki Mevlana’nın herkese yer açtığı bu kutsal makamın hâlâ yaşatıldığını söylesem?

Şehrin tüm kalabalığından, iş yoğunluğundan, okul stresinden uzaklaşıp belki de bugüne kadar hiç deneyimlemediğiniz bir dinlenişten söz ediyorum; ruha dokunan, hisleri diri tutan, bir çeşit tazelenme… Daha öncesinde tanışmamış, karşılaşmamış, kimlikleri, ırkları, sınıfları, coğrafyaları kapıda bırakıp giren insanların topluca beslediği bu döngüde yol üstünde diye uğrayarak, konaklayarak, çadır kurarak, sadece akışa katılarak var olabilirsiniz.

1976 yılında Doç. Dr. Rahmi Oruç Güvenç tarafından kurulan TÜMATA (Türk Musikisini Araştırma ve Tanıtma Grubu) Türk musikisinin zenginliğini, derinliğini, manevi ve iyileştirici gücünü geliştirmek amacıyla kurulmuştur. Mevlana’nın üç gün üç gece ile başlayarak takiben yedi, on altı ve üç defa da kırk gün kırk gece sema yapmasının feyz alındığı bu kuruluş, bir gün ve bir gecelik sema hikayesine üç, beş, yedi, kırk, doksan dokuz ve bu sene de yüz on dört gün ve gece devam ediyor. Başladığından beri en az iki semazen sema yaparak sürdürüyor ve bu esnada müzik durmaksızın eşlik ediyor. Son senelerde ülkemiz dışından da birçok gezgine, maneviyata kıymet veren herkese ev sahipliği yapan dergah Yalova’da yer alıyor. Talebin artması sebebiyle her sene rakamın biraz daha yükselmesi ruhunu dinlemek, kalbine dönmek, huzuru bulmak ve Mevlana’yı anlamak isteyenler için de kaçırılmaz bir fırsata dönüşüyor.

Bu sene 1 Mayıs 2017’de başlayan 114 gün 114 gece sema etkinliği, 23 Ağustos 2017’de son bulacak. Yolunuz uzasa bile iç sesinizin gitmek isteyeceği, vaktiniz olmasa bile en azından birkaç saat geçirebileceğiniz, yakınlarında fakat bilmiyor bile olsanız geç kalmadığınız, hayat telaşesinde çok da denk gelemediğimiz bu ruhani süreçte siz de sakladığınız veya unuttuğunuz maneviyatınızdan bir yansıma bulmak isterseniz gitmenizi kalpten tavsiye ederim.

TÜMATA hakkında daha fazlasını merak ederseniz tıklayınız.