Okuma süresi: 2 dakika

Kadıköy Emek Tiyatrosu’nda “Kadınlar Şenlikte”

Kadıköy Emek Tiyatrosu tarafından düzenlenen şenlikte yola çıkış noktası, tanrıça Demeter ve kızı Persephone onuruna düzenlenen eski bir Yunan dini festivali olan Thesmophoria Bayramı ruhu olmuş. Bereket/tahıl tanrıçası olan Demeter için düzenlenen bu bayrama yalnızca kadınlar katılabilir ve birtakım dini ritüeller yerine getirilirmiş.

Kadıköy Emek Tiyatrosu 8 Mart’a kadar her günü kapsayan dopdolu bir programla kadınları bir araya getiriyor. Oyunlar, atölyeler, söyleşiler, konser ve performanslarla dolu bu haftada her etkinlik için öğrenci kadınlara ayrılan askıda biletler de mevcut. Seyircilerden oyunlara giderken kadın pedi, kişisel temizlik ürünleri, bebek bezi gibi ürünler götürmeleri bekleniyor. Toplanan bu ürünler ihtiyaç sahibi kadınlara ulaştırılacak.

GİRLZ NIGHT OUT 2020

Beyoğlu İnfiniti Sahne’de gerçekleşecek olan etkinlikler ile 8 Mart haftasında kadınların bir araya gelip kendini iyi hissedeceği bir program düşünülmüş. Yazarlar, oyuncular, gösteri sanatlarında yönetici kadınlar ile söyleşiler, masal anlatımları, okuma performansları, farkındalık çalışmaları ve kadınlar kahkahalarını birlikte büyütsün diye keyifli Stand-Up geceleri… 7 Mart kapanış partisi ile sonlanacak programın detayları için @girlznightout2020 Instagram sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Monologlar Müzesi: KADIN

Tiyatromuzun şansı, üretken Ahmet Sami ÖZBUDAK’ın proje direktörlüğünü yaptığı, TwoTwo Production yapımı olan Monologlar Müzesi, tiyatro seyircisine alışık olmadığı bir mekânda, keyifli bir deneyim sağlıyor.

8 Mart’ta, Monologlar Müzesi’nde 7 ayrı kadın ile tanışabilirsiniz.
-Sen de Benim Kızım Gibisin
-Tüm Şiirleri(m)
-Açlıktan Öldüm
-Derin Derin Derin Derin Nefesler
-Burada Oyun Yok
-Hiç-Biri
-Islık

Hepimizin öyküsünün aynı olduğunu biliyoruz. Anlatılan hayatlara ortak olmak için 8 Mart’ta müzeye bekleniyorsunuz.

Kadınların yalnızlıklarının, acılarının, uğradıkları haksızlıkların…
Sanatta, siyasette, iş hayatında karşılarına çıkan engellerin…
Erkek dünyası tarafından konumlandırılmalarının…
Erkek terörünün, katledilmelerin…

Hiçbirinin değil; yaşamın ve eşitliğin konuşulduğu 8 Mart’ların umudu ile, sanat ile, dayanışma ile…