Ana SayfaKültür & SanatDans & Performans8 Mart Haftasında Kadınlar Sahnelerde

8 Mart Haftasında Kadınlar Sahnelerde

-

Kadıköy Emek Tiyatrosu’nda “Kadınlar Şenlikte”

Kadıköy Emek Tiyatrosu tarafından düzenlenen şenlikte yola çıkış noktası, tanrıça Demeter ve kızı Persephone onuruna düzenlenen eski bir Yunan dini festivali olan Thesmophoria Bayramı ruhu olmuş. Bereket/tahıl tanrıçası olan Demeter için düzenlenen bu bayrama yalnızca kadınlar katılabilir ve birtakım dini ritüeller yerine getirilirmiş.

Kadıköy Emek Tiyatrosu 8 Mart’a kadar her günü kapsayan dopdolu bir programla kadınları bir araya getiriyor. Oyunlar, atölyeler, söyleşiler, konser ve performanslarla dolu bu haftada her etkinlik için öğrenci kadınlara ayrılan askıda biletler de mevcut. Seyircilerden oyunlara giderken kadın pedi, kişisel temizlik ürünleri, bebek bezi gibi ürünler götürmeleri bekleniyor. Toplanan bu ürünler ihtiyaç sahibi kadınlara ulaştırılacak.

GİRLZ NIGHT OUT 2020

Beyoğlu İnfiniti Sahne’de gerçekleşecek olan etkinlikler ile 8 Mart haftasında kadınların bir araya gelip kendini iyi hissedeceği bir program düşünülmüş. Yazarlar, oyuncular, gösteri sanatlarında yönetici kadınlar ile söyleşiler, masal anlatımları, okuma performansları, farkındalık çalışmaları ve kadınlar kahkahalarını birlikte büyütsün diye keyifli Stand-Up geceleri… 7 Mart kapanış partisi ile sonlanacak programın detayları için @girlznightout2020 Instagram sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Monologlar Müzesi: KADIN

Tiyatromuzun şansı, üretken Ahmet Sami ÖZBUDAK’ın proje direktörlüğünü yaptığı, TwoTwo Production yapımı olan Monologlar Müzesi, tiyatro seyircisine alışık olmadığı bir mekânda, keyifli bir deneyim sağlıyor.

8 Mart’ta, Monologlar Müzesi’nde 7 ayrı kadın ile tanışabilirsiniz.
-Sen de Benim Kızım Gibisin
-Tüm Şiirleri(m)
-Açlıktan Öldüm
-Derin Derin Derin Derin Nefesler
-Burada Oyun Yok
-Hiç-Biri
-Islık

Hepimizin öyküsünün aynı olduğunu biliyoruz. Anlatılan hayatlara ortak olmak için 8 Mart’ta müzeye bekleniyorsunuz.

Kadınların yalnızlıklarının, acılarının, uğradıkları haksızlıkların…
Sanatta, siyasette, iş hayatında karşılarına çıkan engellerin…
Erkek dünyası tarafından konumlandırılmalarının…
Erkek terörünün, katledilmelerin…

Hiçbirinin değil; yaşamın ve eşitliğin konuşulduğu 8 Mart’ların umudu ile, sanat ile, dayanışma ile…

SON YAZILAR

Shakespeare, Kafka, Orwell, Dostoyevski ve günümüz

Okuyanın okuduğundan, yazanların okunmadığından hemen herkesin kitapların pahallılığından yakındığı günümüz sularında edebiyat sandalında bir gezintiye ne dersiniz?

Your Stage + Art: Müziğin evrenselliğini kutlayan bir sahne

Bugün paylaşımcılığın ve özgürleşmenin buluştuğu ortak noktadan, müzikten konuşacağız. Your Stage + Art, müziğin insanları bir araya getirme gücüne inanan, müzisyenlere eşit ve özgür şartlar altında müzikseverlerle buluşma imkânı sunmaya çalışan bir oluşum. Sanatla ilgilenen herkesin yeteneklerini...

Edebiyat tekeli ve kırık kalemler

Ülkemizde okuma alışkanlığının çok fazla olmadığını biliyoruz. Bunun için çevremize bakmamız bile yeterli ama gelin sayılara da bir göz atalım. TÜİK’in 2023 yılında yaptığı araştırmaya göre...

İşçi Filmleri Festivali başlıyor

18. İşçi Filmleri Festivali, 14-19 Ekim tarihleri arasında Ankara’da sinemaseverlerle buluşacak. 14 Ekim günü saat 18.30’da Kavaklıdere Sineması’nda oyuncu Gözde Duru’nun sunuculuğunu yapacağı açılışta Sputnik’te...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol