Okuma süresi: 2 dakika

“Oldsmobile 98, bir sabah bunaltıcı düşlerden uyandığında kendini ormanda dev bir ağaca dönüşmüş olarak buldu…” Bu da Walter Dean Lewis’in yaratmış olduğu bir dönüşüm hikâyesi. “Eski arabalar bile uygun bir cenazeyi hak eder” düşüncesiyle klasik arabaları doğayla buluşturan Lewis’in müzeye çevirdiği hurdalığında birçok araç ormanın bir parçası olmuş durumda ziyaretçilerle buluşuyor.

Dünyadaki en büyük araba mezarlığı ve bir müze olan Old Car City, ABD’nin Georgia Eyaleti’nde bulunuyor. Hurdalığın hikâyesi ise şu şekilde: Sahibi olan Walter Dean Lewis’in ebeveynleri 1931 yılında oto galericilik ve yedek parça satımı işine başlamışlar. 1970’lere gelindiğinde 40 aracın olduğu koleksiyonu Lewis şuan yaklaşık 4 bin’e ulaştırmış. Bazılarının yeri 30 yıldır hiç değiştirilmemiş. Yerini yıllardır muhafaza eden araçlar da doğayla bütünleşmiş. Mesela 1937 model bir Chrysler Imperial’ın ön camında büyüyen bir ağaç görmek mümkün.

Lewis, altı yıl önce parçaları satmayı bırakmış ve Old Car City’i bir müzeye çevirmiş. Lewis’in çocukluk arkadaşı Eddie McDaniel, ara sıra ziyaretçilere piyano çalarak iç içe olan nostalji ve doğayı bir de müzikle bütünleştiriyormuş…

classic cars

Eddie McDaniel, Fast Eddie

Ücreti ziyaretçiler için 15, fotoğrafçılar için 25 dolar.

Walter Dean Lewis bu durumu, “Bu bir tarih. Ben, bu arabaları onları parçalayan insanların elinden kurtardım. Her sabah kalktığımda eski arabalara bakmasam ne yapardım bilemiyorum” şeklinde anlatıyor.

Trees grow over a car at Old Car City, the world's largest known classic car junkyard Thursday, July 16, 2015, in White, Ga. Over 4,000 classic cars decorate 32 acres of forest which have been turned into a junkyard museum by owner Walter Dean Lewis. (AP Photo/David Goldman)

Broken glass remains on a car at Old Car City, the world's largest known classic car junkyard Thursday, July 16, 2015, in White, Ga. The owner stopped selling parts about six years ago when he realized he could sustain the business more as a museum, charging $15 for visitors just looking, and $25 for photographers. (AP Photo/David Goldman)

Classic Cars02

classi cars2
“Ağlama, artık geçti. Gülümse, çünkü oldu”

Fotoğraflar: David Goldman