Okuma süresi: 2 dakika

Son 70 yıl içerisinde doğa, Tayvan’ın Tainan şehrinde bulunan terk edilmiş tuz ambarlarını ele geçirdi. Büyük kütleler halinde büyüyerek dallarının her tarafı sardığı banyan ağaçları, yapıların duvarları ile çatılarını kuşatarak bu beton ve tuğla yapıları kuşattı. Anping ağaç evi ise doğa ananın etkin gücünü gösteren güzel bir örnek.

Banyan ağaçları terk edilmiş tuz ambarlarını kuşatıyor 8

Tayvan’daki ilk yabancı ihracat firması olan Tait & Co.’ya ait olan bu ambarlar Japon işgali süresince tuz depolamak için kullanıldı. Japonların ülkeden çıkarılmasının ardından bu alan Tayvanlı şirketlerce kullanıldı. İkinci Dünya Savaşı sonrasında tuz endüstrisi kan kaybetmeye başladı ve depolar kullanıma kapatıldı. O zamandan bu yana , binalar doğa ile tek bir bütün oluncaya dek banyan ağaçlarının dalları tarafından ele geçirildi.

Tayvan halkı banyan ağaçlarının çatılardan negatif enerji yaydığına ve yapıların biraz kasvetli biraz da lanetli olduğuna inanıyorlar. Bu nedenle bu alanlarda yaşamıyorlar. Ancak turistlerin ilgi odağı haline gelmesi nedeniyle bu alan turizme açık durumda. Yaklaşık 2 dolar giriş ücreti ile hem banyan ağaç evlerini görebilirsiniz hem de şu an müze olarak kullanılan Merchant Evi‘ni ziyaret edebilirsiniz.

Banyan ağaçları terk edilmiş tuz ambarlarını kuşatıyor 7

SONY DSC

Banyan ağaçları terk edilmiş tuz ambarlarını kuşatıyor 5

Banyan ağaçları terk edilmiş tuz ambarlarını kuşatıyor 4

Banyan ağaçları terk edilmiş tuz ambarlarını kuşatıyor 3

Kaynak: My Modern Met