Ana SayfaYeşilEko MimariGüneş enerjisi ile çalışan "Akıllı Yüzer Çiftlikler"

Güneş enerjisi ile çalışan “Akıllı Yüzer Çiftlikler”

-

Javier F. Ponce ve ekibinin geliştirdiği, Güneş enerjisi ile çalışan sürdürülebilir yüzen bahçe sistemi, yılda tahmini 8 bin 152 ton sebze üretebilecek.

Forward Thinking Architecture” İspanyol firmasının kurucusu olan Ponce ve ekibi; çevreye yararlı kentsel tasarımlara kendini adamış. Son projelerinin ismi de “Smart Floating Farms” (Akıllı Yüzer Çiftlikler). Suda bitki yetiştirme yöntemi ile sebze üretmeyi hedefliyor. Ne yazık ki aynı zamanda akuakültür ile deniz tarım faaliyetleri de olacak. Biliyorsunuz ki akuakültür, hayvansal (!) ve bitkisel su canlılarının insan faktörü dahilinde kontrollü veya yarı kontrollü olarak gıda, stokların takviyesi, süs, hobi ve bilimsel araştırmalar için yetiştirilmesi olarak adlandırılabilir (Çelikkale ve diğ.,1999).

Ponce, internet sitesinde “Amacımız, bu yüzer çiftlikleri, gıdanın daha çok ihtiyaç duyulduğu alanlara yakın bir yerde kurmak” diye açıklama yaptı.

Smart Floating Farm, Asya’da kullanılan dikdörtgen şekilde yüzer balık çiftliklerinden ilham alarak tasarlandı. Ponce ve ekibi bu proje ile nüfus artışı karşısındaki gıda kıtlığı soru çözümüne katkı sağlamak istiyor.

2_solar-floating-farm

1_solar-floating-farm-750x400

4_solar-floating-farm

Kaynak: The Plaid Zebra 

SON YAZILAR

Sürdürülebilir mimari tasarımın yeni yıldızı: Ahşaptan ayırt edilemeyen pirinç kabuğu yapı malzemesi

ACRE, ahşap alternatifi olarak öne çıkan bir yapı malzemesidir; dayanıklılığı, suya ve çürümeye karşı direnci, estetik dokusu ve sürdürülebilirliği ile dış mekanlarda mükemmel performans sergiler. Alüminyum ve pirinç tozlarının muazzam bir sentezi olan bu malzeme, çitlerden kapılara, pervazlardan teraslara kadar geniş bir yelpazede dış mekan uygulamaları için ideal bir seçenektir. Dünya ormanlarını koruyan bu malzemeyi keşfediyoruz!

Akyaka sen ne güzel şeysin

Çok, çok uzun zamandır Akyaka ve Nail Çakırhan’la ilgili bir yazı yazmak istiyordum. Geçenlerde Akyaka’yı yeniden görünce nicedir bekleyen bu yazının da vaktinin geldiği anladım. Akyaka Akyaka,...

Mert Ünnü ile röportaj: Yüzen Ev Projesi

"Hayallerin ömür boyu borçlandırılıp bir beton kütleye mahkum edilmesine yönlendirildiği günümüzde özellikle çevreye duyarlı ve sağlıklı yaşam öngörülerini dikkate alarak yaşamak isteyenler için yüzen ev...

Greenbuild: Yeşil yapılar için adanmış olan dünyanın en büyük fuarı Kasım’da Boston’a geliyor

Yeşil yapılar için adanmış olan dünyanın en büyük fuarı bu Kasım ayında Boston’a geliyor, kaçırmak istemeyeceksiniz. Uluslararası Yeşil Yapı Festivali ve Fuar'ı; sürdürülebilir bina uzmanlarını...
Yeşim Özbirinci
Yeşim Özbirincihttp://www.wearethehippies.com
İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. Muhabir ve editör olarak çalıştı. Son yıllarda çevre bilimine merak sardı. Gezmeyi ve kamp yapmayı seviyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol