Okuma süresi: 2 dakika

Dünyada bir turizm markası haline gelen Alaçatı, rüzgarın dansına katılan otların esintisiyle bu yıl da doğanın kıymetini bilip, keyfini çıkartıyor. 7-10 Nisan arasında gerçekleşecek Alaçatı Ot Festivali, 7. senesinde de dopdolu bir programla katılımcılara keyifli anlar yaşatmayı hedefliyor. Geleneksel hale gelen festivalin amacı, bölgenin doğasını, kültürünü ve geleneklerini Alaçatı sokaklarının her köşesine dökerek, yerel ve yabancı turistlere bölgeyi tanıtmak.

Alacati Ot Festivali6Festivalin bu yılki teması “Hindiba” olarak da bilinen “Radika” olacak. Festivalin dört gününü dolduran doğa yürüyüşü, zeytinyağlı sabun yapımı atölyesi, bitki çayı yapma ve tatma atölyesi gibi daha bir sürü aktivite var. Festivalde farklı söyleşiler de gerçekleşecek. Biyolojik çeşitliliğin korunması, Çeşme’nin tıbbi ve aromatik bitkileriyle sağlıklı yaşam söyleşi konularının sadece birkaçı. Festivalin en heyecanlı günü 10 Nisan olacak çünkü o gün en fazla ot çeşidini toplayana ve en güzel ot yemeğini yapana ödül verilecek. Festival boyunca aralarında Bennu Gerede’nin fotoğraf sergisinin de bulunduğu üç sergi gezilebilecek.

Ot Festivali ile Alaçatı’nın korunmuş doğası ve eşsiz tarihi dokusunu, gelenek ve göreneklerimizdeki sıcaklık ve samimiyetle harmanlayarak yerli ve yabancı konuklarla tanıştırmak istediklerini belirten Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, “Alaçatı’nın dar sokaklarında dolaşırken, güler yüzlü, güzel insanlarla bu güzellikleri paylaşmak, tanımadığınız insanlarla sohbet edip, ağız dolusu kahkahalar atmak ‘O an Alaçatı’daydım’ diyebilmek için herkesi bu festivali paylaşmaya çağırıyorum” diye konuştu.

Alaçatı’nın tarihi dokusu içinde sıcak Ege insanlarıyla, otlarının lezzetlerini tatmak isteyenler için güzel bir fırsat olabilir.

Alacati Ot Festivali Program
Festival Programını inceleyerek etkinlik rotanızı oluşturabilirsiniz.