Ana SayfaKültür & SanatDiziHomofobinin tedavisi bulundu: Sense8

Homofobinin tedavisi bulundu: Sense8

-

Homofobi, kişinin nedensiz yere eşcinsellere karşı nefret duymasına denir. Tabii bu sadece eşcinseller için değil tüm LGBTİQ bireylere ve bu var oluşa karşı nefret olarak daha geniş bir anlamda da kullanılıyor. Var olan bir şeye var olduğu şeklinden dolayı nefret duymanın hiç bir mantıklı açıklaması olamaz. Zaten bir homofobiğe nefretinin nedenini sorduğunuzda verdiği din, ahlak, toplum bazlı cevapların altında herhangi bir gerçeklik yatmaz. Tamamen nefret üzerine kurulu altı boş cevaplar olacaktır. Verdiği cevapların sosyolojik korkulara dayandığı ortadadır.
Bunun dışında ayrıca kişinin eşcinsellerden, lezbiyenlerden, translardan vb. kişilerden nefret etmesi aslında o kişinin de eşcinsel olabileceğinin işareti olarak kabul ediliyor son yıllarda. Özellikle bir çok eski homofobiğin sonradan eşcinsel olduğunu fark etmesi örnekleri de bunu destekliyor. Eşcinsel olduğunun farkında olmama durumuna gizli eşcinsellik deniyor. Kişi eşcinsellere karşı nefret kusarak kendisinin bir heteroseksüel olduğunu kendi kendine vurgulamaya çalışıyor. Yani kendi bilincinin ona söylemek istediği gerçeği, bağırarak susturmaya çalışıyor. Unutmayalım ki genlerimizi anne ve babalarımızdan aldığımız için herhangi bir insanın yüzde 100 heteroseksüel olması mümkün değildir. 

Sense8 günümüz sinemasının en özgürlükçü isimlerinden olan Wachowski Kardeşler ya da The Wachowskis olarak bilinen Lana Wachowski ve Lily Wachowski (2016’da cinsiyet değiştirerek toplumun ona biçtiği kostümü reddetmiş, gerçek kimliğine kavuşmuştur) kardeşler tarafından yaratılmış ve çekilmekte olan bir dizi.

The Wachowkis’i Matrix serisi, V for Vandetta, Cloud Atlas, Jüpiter Yükseliyor, Animatrix gibi hayatı, sistemi, varlığı ve var oluşumuzu sorgulamamızı sağlayan harika filmlerden tanıyoruz. 

Sense8 bilim-kurgu, drama tadında olsa da günümüz dünyasında geçiyor. Dizide birbirine telepatik şekilde bağlı 8 ana karakter bulunuyor. Bu kişiler aynı zamanda birbirinin bilincinde dolaşabiliyor ve birbirlerinin yeteneklerine sahip olarak birbirlerini içlerinde oldukları durumdan kurtarıyorlar. Bu kişiler aslında tıpkı Homo Sapiens, Neandertaller gibi bir insan türünün geride kalanları ve bu türe homo-sensorium deniyor.

Homo Sapiens‘ler (bizler) kendilerinden daha üstün ve farklı bir insan türünün var olmasını istemedikleri için geçmişte tıpkı Neandertallere yaptığı gibi bu türü de kırmış, günümüzde ise sürekli olarak avlayan özel bir birim kurmuş. Bu birim aynı zamanda homo-sensoriumlar üzerinde deneyler yaparak bilimin karanlık yüzünü de tekrar hatırlatıyor, amaçları homo-sensoriumlardan biyolojik silah vb. üretmek, onları kontrol altına almak olan bu birimin adı BKO. BKO tehdidine karşı da birbirlerini savunmaları çok önemli çünkü BKO birini yakalarsa çektiği acıları hepsi hissedecek….

Birbirine bağlı olan her gruba “küme” deniyor ve Dünya üzerinde başka kümeler de var fakat onlar daha çok saklanmayı tercih eden kişiler. Bizim kümemizi özel yapan ise boyun eğmeyi reddetmeleri ve onların özellikleri.

8 ana karakter, 8 farklı ülkededir. Her ülkede farklı sorunlar ele alınıyor.

Örneğin Hint kökenli karakterimiz Kala üzerinden geri kalmış ülkelerdeki bekaret takıntısı ve muhafazakâr aile biçiminin baskısı. Kenya’da sahte ilaç ve fakirlik sorunu, Meksikalı eşcinsel karakterimiz üzerinden homofobi, İngiltereli karakterimiz üzerinden İngiltere’nin depresyona elverişli havası (şaka değil), Trans Naomi ve onun sevgilisi üzerinden transfobi ve hackerların devletlerin ve şirketlerin pisliklerini ifşa etmesi sonucu başlarına gelenler, şiddeti reddetmek istese de şiddetin içine doğmuş ve şiddetin içinde var olmaya devam eden Wolfgang ve tabii ki babası ve abisi tarafından yaşamı çalınan, muhteşem dövüş sporları ustası Sun’ın ve sağduyulu polis Will’in hikâyesi.

Dizi Netflix tarafından çekiliyor. Yani TV’lerde yayınlanmıyor. Bu yüzden film sansüre takılmıyor. Özgür medya lafı bunun yanında hiç kalır. Sanırım yasakçı, sansürcü, homofobik, güce tapan TV kanallarının sonunu da internet TV’leri getirecek. (Türkiye’de İnternet dizilerini incelerseniz hem oyunculuğun daha özgür ve özgün hem de izlenme sayılarının TV kanallarının yapımlarından daha fazla olduğunu görmeniz mümkün olacaktır. Teknoloji yasakçı-zengin medya patronlarının sonunu getirirken teknolojiyi elinde tutan özgürlükçü- genç girişimciler Dünya’yı şekillendirmeye başladı bile.) 

Eğer sevmek nedir diye soracak olursanız bunun cinsiyetle alakasının olmadığını bu dizide anlamanız mümkün olacaktır. Bir trans ve bir lezbiyenin, iki geyin birbirine olan sevgisinin günümüzde kendini heteroseksüel olarak tanımlayan insanların büyük çoğunluğundan daha çok sevgi olduğunu göreceksiniz. İki geyin duygusal anlarının birçok tırt ve buram buram narsisizm kokan TV dizilerindeki anlardan çok daha gerçekçi olduğunu görmeniz mümkün olacaktır. Filmde ana konunun yanı sıra o kadar çok konuya değiniliyor -ki bunların tamamı sosyal konular- ve her bölümde yönetmenlere birer “helal olsun” demenizi sağlıyor. Kısacası aklınızı daha özgür kılmak için bu diziyi izleyebilmek mümkündür. Unutmayın eşcinseller sizle değil sevgilileri ile sevişecek. Korkmanıza gerek yok.

Bunun dışında bu filmde bütünsel olarak empati yeteneği yüksek ve başkalarının (hayvan ve doğa dâhil) acısını hisseden kişilerin toplumun nasıl hedefi olduğunu da göstermektedir. Unutmayın ki bu ülkede çevreciler, maden şirketlerinin kiralık katilleri tarafından öldürülüyor. Maden, HES, İnşaat firmasının katlettiği hayvanların ve ağaçların acısını hisseden kişiler öldürülüyor, hapse atılıyor, işkenceye uğruyor, işinden ediliyor, karalanıyor.

Okyanuslarda balina ve yunus avcılarına karşı mücadele veren Sea Shepherd üyeleri devletlerin helikopterleri, jet motorları ile operasyonlar yapılarak tutuklanıyor.

İngiltere’de avcılara karşı mücadele veren HSA üyeleri daha bu hafta tutuklandı.

Novartis şirketinin hayvan deneylerini ifşa eden hayvan özgürlükçüsü grup Novartis şirketinin ve oradaki devletin işbirliği ile hapse atıldı.

Gezi parkındaki, Kuzey ormanlarındaki ağaçların ve hayvanların acısını hissedip onları korumak için oraya gelenlere hâlâ “terörist” diyorlar.

Hayvanların acısını hissedip onları işkencelerden kurtaran A.L.F. örgütü Dünya çapında terörist ilan edildi. ABD ve İngiltere gibi ülkelerde bir A.L.F. üyesi El-Kaide liderleri ile aynı derecede tehlikeli sayılıyor.* Gene İngiltere’de her gün binlerce hayvanı katleden bir et firmasını yaktığı için Keith Mann 14 yıl hapse mahkum edildi. İngiltere’de çocuk tecavüzcüleri daha az ceza almaktadır.**

Barry Horne bir havuzda insanların eğlencesi için tutsak edilmiş iki yunusu kurtarmaya çalışırken yakalandı ve sosyalist işçi partisi tarafından hapse atıldı, hapisteyken açlık grevine başlayan Barry Horne’un taleplerine karşılık verilmedi ve hapishanede öldü. Kurtarmaya çalıştığı Yunus bireyler hala insan bireylerin zevki için istismar ediliyor.***

Bu durumda BKO kim oluyor?

*A.L.F. 80’lerden günümüze yüzbinlerce hayvanı işkenceden ve ölümden kurtarmıştır. Fakat bugüne kadar hiç bir eylemde tek bir insana zarar vermemişlerdir. Buna rağmen El-Kaide ile aynı derecede tehlikeli sayılmaktadır. Çünkü hayvansal endüstri devletleri yönetebilmektedir.

**Agathocles bu durumu protesto etmek için He Cared adında bir şarkı yapmıştır

***İngiliz punkrock grubu Inner Terrestrials onun anısına Barry Horne adında bir şarkı yapmıştır.

SON YAZILAR

KAOS GL ve 17 Mayıs’tan anayasa açıklaması: Haklarımızı savunacağız

Depremle rafa kaldırılan Anayasa değişikliği, 2 Ekim 2023’te Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın yaptığı TBMM konuşmasıyla resmi olarak gene gündemimize girdi. Yapılmak istenenin hak ve özgürlükleri...

154 gazeteciden ortak açıklama: Daha fazla LGBTİ+’lara şiddet ve yasak haberi yazmak istemiyoruz

154 gazeteci ortak bir açıklama yayınlayarak, “Daha fazla LGBTİ+’lara şiddet ve yasak haberi yazmak istemiyoruz” dedi. Gazeteciler, LGBTİ+ Onur Ayı gelir gelmez yasaklar ve şiddetin...

17 Mayıs Derneği Esenlik Buluşmaları yoga ve nefes çalışmalarıyla devam ediyor

17 Mayıs Derneği'nin LGBTİ+ aktivistlerini güçlendirmeye yönelik düzenlediği Esenlik buluşmaları yoga ve nefes çalışmalarıyla devam ediyor. 14 Mart ve 16 Mart tarihlerinde gerçekleşecek online çalışmalara...

Esat – Eryaman Davası 22 Şubat’ta: #ZamanaBırakmıyoruz

2007 yılından beri devam etmekte olan, saldırıya uğrayan ve yaşadıkları yerlerden göçe zorlanan trans kadınların adalet arayışı olan Eryaman-Esat davasında, 22 Şubat Çarşamba günü Ankara 30. Ağır...
Kronstad
Kronstad
Özgürlük bireyin kendisinde başlar. Kavramak gerekir önce. Anlamak yetmez, bilmek yetmez. Kavrayıp şaşırmak gerekir. O zaman anlarız etrafımızı saran kölelik kafesinin nasıl da içinde olduğumuzu. Köle olmak istemiyorsak köle olmamayı öğrenmeliyiz. Eğer istersen asla köle olmazsın.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol