Okuma süresi: 2 dakika

Horoz dövüşlerinin hâlâ devam ettiği Meksika‘nın Ixmiquilpan Eyaleti‘nde insanlar toplanıp, ayaklarına keskin jiletler yerleştirilmiş iki horozun karşılaştırılmasını izliyor. Vahşi bir şekilde diğerini alt eden ilk horoz “sahibine” şan ve küçük çapta bir servet kazandırıyor. Meksika’nın doğu merkezinde bulunan bu şehirde horoz dövüşü hâlâ yasal. Burası aynı zamanda Abelardo Olguin Cuevas’ın ailesinin ve horoz dövüşü takımının yaşadığı yer.

El Porvenir (Whats Yet Come) belgeseli ile bu kanlı sporun insani yönleri gösterilmeye çalışılıyor. Victory Journal adlı bir prodüksiyon firmasının film yapımcıları Josh Chertoff, Alfredo Alcantara ve Ben Altarescu ise Olguin’i, bir maç sonunda horozunu dövüş alanının bir köşesinde ölüme terk ederken izliyor.

Olguin, ilk aklına gelenin “zavallı horoz” yerine “horozunu arenada kaybedecek hatanın ne olduğunu” düşündüğünü itiraf ediyor. Bu geleneklerinin çok eski zamanlardan, büyükbabasının horoz dövüşü hayranı olmasından geldiğini belirtiyor. Olguin ise henüz daha beş yaşındayken babasının onu ilk maçına götürdüğü anda bu tutkusunun başladığını söylüyor.

Popüler olan bu spor şimdilerde Meksika’nın birçok eyaletinde yasaklandı veya sınırlandırıldı. Geçimini bu şekilde sağlayan Olguin ise bu sporun belirsiz durumundan oldukça endişeli. Çünkü oğlu Abelardo Jr. bile horoz çiftliğinin sorumluluğunu almak yerine bilgisayar başında bir iş yaparak ellerindeki tavuk kanından kurtulmayı tercih ediyor.

Abelardo Jr.’ın birçok arkadaşı da bu sporun hayvanlara yapılan işkence ve acımasızlık olduğunu düşünüyor. Lakin Olguin bu spor hakkında konuşurken bile sergilediği tutkunun, bir gün çocuklarına miras olarak geçeceğine inanıyor.

horoz dövüşleri

horoz dövüşleri

horoz dövüşleri

horoz dövüşleri

horoz dövüşleri

Başlık Fotoğraf: Luc Forsyth/Getty Images

Kaynak: The Plaid Zebra