İnsan popülasyonundaki artışa paralel olarak doğaya verilen zarar da arttı. Bu zararlardan birisi, ülkemizde özellikle yaz aylarında ortaya çıkan ve hepsi olmasa da çoğunluğunun insan kaynaklı olduğu orman yangınlarıdır. Orman yangınları her yıl yüzlerce hektar ormanın yok olması ile çok fazla mal ve can kaybına neden olmaktadır.

Oluşumuna baktığımız zaman, insan kaynaklı olanların dışında özellikle yıldırım olayı; yanardağ bulunan bölgelerde volkan kaynaklı oluşabilmektedir. Ülkemizdekilerin birçoğu ise insan kaynaklıdır. Bu durumun sebebi, halkımızın önemli kısmının ormanların içinde ya da orman bitişinde yaşamakta olmalarıdır.

Orman yangınlarında insanlardan kaynaklanan sebeplere örnekler verirsek: Sönmemiş izmarit, kırılarak atılmış cam atıklar, anız yakmak. Bunların yanında kasıtlı olarak da orman yangınları çıkarılmaktadır. Başlıca sebepleri: Tarla açmak, konut yapma isteği, istenmeyen hayvanların bölgeden uzaklaştırılması. Orman yangınlarının oluşmasına en müsait bölge Akdeniz Bölgesidir. Yine uzmanlar tarafından fark edilen bir faktör de yangınların çıkış saatinin 11 ila 20 arasında olmasıdır. Açıklaması olarak da, belirtilen saatler arasında gün sıcaklığının maksimum değerlere ulaşması ve insan faaliyetlerinin de artması gösterilmektedir.

Haberleşmenin önemi büyük

Birçok orman yangını başladığında söndürülüyor fakat bazıları birtakım sebeplerden büyüyüp kontrolden çıkıyor. Bu konuda özellikle haberleşmenin önemi büyük. İnsanların itfaiye ekiplerine kısa sürede bilgi vermeleri felaketi önlemede büyük katkıdır. Hatta bu amaçla 1957 yılında Meteoroloji Müdürlüğü iki adet telsiz aracı hazırlatmıştır. Ayrıca ulaşımın da uygun olması gerekmektedir. Orman ekiplerinin olası yangınlarda itfaiye araçları için yollar düzenlemelidir.

Bahsedilenlerden başka yangının kontrolden çıkmasında doğal sebepler de var. Bunlardan özellikle rüzgâr etkilidir. Rüzgârın kuvvetli olması ve sık yön değiştirmesi yangının artmasında ve kontrolünün zorlaşmasında etkilidir. Hava sıcaklığı ise yanıcı maddelerin yanmaya hazır hale getirerek yangının başlaması ve  büyümesini sağlamakta. Yine yanan arazinin yapısı da hem yangını büyütebilir hem de söndürücü ekibe zorluk çıkarabilir.

Her sene birçok kez gerçekleşen bu yangınları olabildiğince engellemeye ve azaltmaya yönelik bilinçlenmeliyiz. Ayrıca yönetim birimlerinin de önlem açısından araştırma ve geliştirmeye önem vermesi gerekli. Çünkü ormanlarımız hepimizin akciğerleri.