Ana SayfaKültür & SanatEdebiyatDirenen bir hayat: Wolfgang Borchert

Direnen bir hayat: Wolfgang Borchert

-

Hamburg’da doğan, Yıkım Edebiyatı’nın önemli temsilcilerinden sayılan ve genç yaşamına birçok eser sığdıran Wolfgang Borchert 26 yaşında hayata gözlerini kapadı.

Yaşamı boyunca bizlere içinde bulunduğu dikta düzenini anlatmaya çalışan Borchert, savaş başladığında asker olarak cepheye gönderildi. Savaş alanlarında faşistçe bir hırstan fazlasının olmadığını biliyordu. Bir insan öldürmenin yükünü yaşamıştı.

Susturulmak… Faşizm mekanizmasının dişlileri arasında düşüncelerinin sıkıştırılıp, dört duvar içine alınması, genç bir yazara ne kadar bedel ödeyeceğinin yalnızca küçük bir fısıltısıydı. Tutuklu kaldığı zamanlarda yakalandığı hastalıklarının üzerine, büyük bir kaosun filizlendirdiği açlık da eklenince fazla zamanı olmadığını anlamıştı büyük ozan.

Devletin güvenlik ve refahını bozacağı düşüncesiyle mektupları yüzünden ölüme mahkûm edilen ozanın hayatı tekrar “bağışlandığında” onlara yine itibar etmedi. Biliyordu ki onu genç yaşta cepheye gönderen, ölüme mahkûm eden ve yine hayatını bağışlayan zihniyet, onunla sadece şakalaşıyordu. Bir balkon konuşmasında “Sizleri seviyorum” deyip halkını öldüren bir insana itibar etmek direnmenin şanına yakışmaz çünkü.

Wolfgang Borchert 1Dışavurumcu tarzda yazan Borchert’in kendi yaşamı gibi cümleleri de yarımdır. Oyun yazarlığı da yapmış olan Borchert savaştan sonra tiyatro dünyasında da ismini duyurmuştur.

İsviçre’de 1947’de ölen Borchert, gerek üslubuyla gerek yaşadıklarıyla gerekse tutunduğu tavırla özellikle gençler için okunup anlaşılması gereken bir yazar, bir dehadır.

Düşünün ki bu kısa hayatta ne direnen bir ömürdür.

SON YAZILAR

Dimitris Sotakis: “Kurgu söylemek istediklerimi söylemek için bir anahtar”

Dimitris Sotakis’ten ilk olarak Büyük Hizmetkar romanını okudum. Yarattığı heyecanla hemen diğer kitaplarına yöneldim. Bu arada arkadaşlarım da kitaplarını okumaya başladı. Yazı dili, anlatımı, romanlarına...

Edebiyat tekeli ve kırık kalemler

Ülkemizde okuma alışkanlığının çok fazla olmadığını biliyoruz. Bunun için çevremize bakmamız bile yeterli ama gelin sayılara da bir göz atalım. TÜİK’in 2023 yılında yaptığı araştırmaya göre...

Dünyanın Öteki Yüzü: Genç yazardan alışılmışın dışında hayaller kur(dur)an öyküler

EdebiyatHaber’de gerçekleştirdiği Yazarın Odası söyleşileriyle tanıdığımız Meltem Dağcı’nın ilk öykü kitabı Dünyanın Öteki Yüzü, İthaki Yayınları’ndan çıktı. Yetmiş yaşına geldiğinde ölüm şeklini seçme özgürlüğüne kavuşan kadınlar,...

Yeryüzüne Dayanabilmek…

Düşünüyorum da acaba neden yazıyoruz?  Hele ki günümüzde hiç kimsenin doğru dürüst okumadığını bilirken... O halde sadece kendimizi tatmin etmek için mi yazıyoruz? Yoksa bu, karşı...
Emine Tanır
Emine Tanır
Mersin/Tarsus doğumluyum. 19 yaşındayım. Edebiyatla ve kitapla iç içe büyüdüm. Yeşile hasret, sizlere selam.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol