Okuma süresi: 2 dakika

Okaliptus, Sıtka ladini ve Japon karaçamı gibi bazı yüksek ağaç türlerine doğru yukarıya bakarsanız, eşsiz bir doğal olay ile karşılaşabilirsiniz: En üstteki dallar birbirine dokunmaz. “Taç utangaçlığı” olarak bilindiği üzere bu doğal fenomen, ağaçların göz alıcı silüetlerini mükemmel bir biçimde özetler şekilde görünen, ormanın gök kubbesinde çatlak benzeri desenler meydana getirir.

Bilim insanlarının ilk olarak 1920’lerde konu üzerinde çalışmaya başlamasından itibaren, dünyanın dört bir yanındaki aynı ve farklı türlerdeki ağaçlar arasında taç utangaçlığı gözlemlendi. Ağacın türü ve çevre fark etmeksizin, taç utangaçlığı daima, kıvrımlı yollar, zikzak çizen çatlaklar ve dolambaçlı nehirleri andıran boşluklar ile nitelenen, aynı estetiğin doruklarına yükselir. Bazı ağaçların bu eşsiz davranışı neden sergilediğinden kimse emin değilken, pek çok bilim insanı tarafından birkaç hipotez sunuldu. Bir ihtimal, ağaçların dallarının (özellikle çok rüzgârlı bölgelerde) birbirine çarptığında gerçekleşmesidir. Bir diğer önerilen açıklama, uzun ömürlü bitkilerin fotosentez için en uygun ışığı almasının sağlanmasıdır. Bununla birlikte, belki de en dikkat çeken teori boşlukların istilacı böceklerin çoğalmasını engellediğidir. Bu büyüleyici ağaç eğiliminin arkasındaki sebep ne olursa olsun, taç utangaçlığının fotojenik bir fenomen olduğu gayet açık!

Fotoğraf: Patrice78500 (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons
Doğal bir şekilde ortaya çıkan bir fenomen olan taç utangaçlığı, ağaçların tepesinde çatlak benzeri boşluklara neden olur.

Fotoğraf: Samuel COUNIL
Fotoğraf: mynatureeexperiences
Fotoğraf: SL Chen / Shutterstock

Kaynak: My Modern Met