Van’ın Çatak ilçesine bağlı Sotkin Çayı ve Çatak Çayı’nda yaşayan “kırmızı benekli alabalıkların” nesli, oldukça artan kaçak avlanma yüzünden tehlike altında. Oysa ki, kırmızı benekli alabalıkların avlanması Türkiye genelinde kesinlikle yasak!

Van’ın Çatak ilçesinde her yıl neslinin korunmasına yönelik adına festivaller düzenlenen kırmızı benekli alabalıklar avcılar tarafından yok ediliyor. Kırmızı benekli alabalıklarıyla tanınan Çatak ilçesinde, nesli tükenme tehlikesi altında olan kırmızı benekli alabalıkların Türkiye’de avlanması kesinlikle yasak olmasına rağmen avlanmanın önüne geçilemiyor. Bölgede sadece Bahçesaray ve Çatak ilçesinde bulanan Sotkin Çayı ve Çatak Çayı gibi akarsularda yaşayan kırmızı benekli alabalıklar koruma altında olmasına rağmen aşırı avlanmadan dolayı yok oluyor.

Çay 11

Eriyen kar sularıyla yükselen çaylarda kaçak avcılığın da iyice arttığını söyleyen ilçe sakini Tayip Balka, ülkede sadece birkaç akarsuda yaşabilen kırmızı benekli alabalıkların yasak olması dikkate alınmadan avlanarak yok edildiğini belirtti. Kaçak avcılar tarafından gece ışık kullanılarak zıpkın ile anaç balıkların avlandığına dikkat çeken Balka, balık neslinin tükenmesine yol açan tırıvırı gibi avlanma yöntemlerinin bölgede çok yaygın olduğuna dikkat çekti. Geçmişte akarsularda çıplak gözle yüzlerce kırmızı benekli alabalığın rahat bir biçimde görünebilindiği hatırlatan Balka, aşırı avlanmadan kaynaklı artık akarsularda neredeyse hiç kırmızı benekli alabalık kalmadığına vurgu yaptı.

Tayip Balka
Tayip Balka kırmızı benekli alabalıkların artık eskisi kadar görünmediğini belirtirken, bunun sebebinin kaçak avcılık olduğunu söylüyor. (Fotoğraf: DİHA)

Tayip Balka; özellikle dışarıdan gelen birçok kaçak avcı tarafından ağ, tırıvırı ve gece ışığı kullanılarak yapılan avlanmaların arttığına dikkat çekerken, halk olarak kaçak avlanmanın önüne geçebilme adına mücadele ettiklerini; fakat bunu başaramadıklarını dile getirdi. Balka, “Bu akarsularda sürü halinde dolaşan kırmızı benekli alabalıklardan şimdi bir tane bile göremiyoruz. Avcıların sulara atıp gittikleri ağlar, suların hızla kirlenmesi, heyelan ve sel suları yüzünden kırmızı benekli alabalıklar zaten hızla yok oluyordu. Bu etkenler yetmezmiş gibi birde kaçak avcılar tarafından yapılan aşırı avlanmaların önüne geçilemiyor. Devlet bu konuda denetimleri arttırmalı ve caydırıcı cezalar vermeli. Gerekli önlemler alınmadığı takdirde artık bu akarsularda çok üzücü ama kırmızı benekli alabalık kalmayacak” şeklinde konuştu.

Çatak Belediyesine ait zabıta ekipleri tarafından denetimler sıklaştırılırken, halkın, avlanması kesinlikle yasak olan kırmızı benekli alabalıklara sahip çıkması gerektiği çağrısı da yenilendi.

Kaynak: DİHA