Ana SayfaKültür & SanatSinemaEngelsiz perde açılıyor: Ankara Engelsiz Filmler Festivali

Engelsiz perde açılıyor: Ankara Engelsiz Filmler Festivali

-

Engeli olan olmayan tüm sinemaseverlerin bir arada film izlemesine olanak sağlayan Ankara Engelsiz Filmler Festivali bu sene 21-26 Nisan 2015 tarihleri arasında üçüncü kez perdelerini açıyor.

Türkiye’de görme, işitme ve ortopedik engellilerin erişebildiği ilk film festivali olan Ankara Engelsiz Filmler Festivali, program ve yan etkinliklerinin tamamını görme ve işitme engelliler için erişilebilir bir altyapıda hazırlarken, tüm mekanlarını ortopedik engelli sinemaseverlerin erişimine uygun olanlardan seçti. Böylece bir arada film izlemenin mümkün olduğunu, fiziksel engellerin sinema deneyimini paylaşmaya engel olmadığını ortaya koydu.

Festivale tüm filmler görme engeli olanlar için sesli betimleme, işitme engeli olanlar içinse işaret dili ve ayrıntılı altyazı eşliğinde gösterilecek. Yönetmen ve film ekipleriyle yapılan söyleşiler, atölye çalışmaları işaret dili çevirmeni eşliğinde gerçekleştirilen festivalde, açılış ve ödül törenlerinin ise işaret dili çevirisinin yanı sıra sesli betimlemesi de yapılacak. Festival için tüm mekanlar ortopedik engelli sinemaseverler için erişilebilir olanlardan seçildi. Böylece engeli olan olmayan tüm sinemaseverler festivali bir arada takip etme imkanı buluyorlar.

Yönetmenliğini Tayfun Pirselimoğlu'nun yaptığı "Ben O Değilim" filmi festival programında izleyiciler ile buluşacak.
Yönetmenliğini Tayfun Pirselimoğlu’nun yaptığı “Ben O Değilim” filmi festival programında izleyiciler ile buluşacak.

Bu sene üçüncüsü düzenlenen festivale Çağdaş Sanatlar Merkezi ile Ulucanlar Cezaevi Sinema Salonu ev sahipliği yapacak.

1925-2006 yılları arasında açık kaldığı 81 yıl boyunca Yaşar Kemal, Nazım Hikmet, Fakir Baykurt, Kemal Tahir, Bülent Ecevit, Yılmaz Güney, Deniz Gezmiş gibi edebiyat ve siyaset dünyasının önemli isimlerinin mahkum olarak kaldığı Ulucanlar Cezaevi, 2011’de müze ve kültür sanat merkezine dönüştürülmüştü.

Görme engelli sinemaseverler Festival stantlarından edindikleri kulaklıklarla filmleri Türkçe ya da Türkçe dublajlı ve sesli betimlemeli olarak takip edebilecekler. İşitme engelli seyirciler ayrıntılı Türkçe altyazı ve filmin sağ alt köşesine yerleştirilen işaret dili çevirisi ile; engeli olmayanlar ise orijinal sesleri ile filmleri izleyebilecekler.

Ankara Engelsiz Filmler Festivali tüm gösterimlerini ücretsiz olarak seyircilerin beğenisine sunacak. Festivaldeki yan etkinlikler de ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

7 Başlıkta 33 Film

Festivalde bu sene uzun, kısa ve belgesel 33 film; “Engelsiz Yarışma“, “Türkiye Sineması“, “Dünyadan“, “Engel Tanımayan Filmler“, “Uzun Lafın Kısası“, “Çocuklar İçin” ve “Sinema Tarihinden” tematik başlıkları altında sinemaseverlerle buluşacak.

Güncel Türkiye sinemasının son dönemdeki en iyi filmlerinin Seyirci Özel Ödülü, En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödülleri için yarışacağı Engelsiz Yarışma ödülleri 26 Nisan Pazar günü gerçekleştirilecek ödül töreni ile sahiplerini bulacak.

Venedik Film Festivali'nde Jüri Özel Ödülü kazanan Türk yönetmen Kaan Müjdeci'nin Sivas filmi de festival dahilinde izleyiciler ile buluşacak.
Venedik Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü kazanan Türk yönetmen Kaan Müjdeci’nin Sivas filmi de festival dahilinde izleyiciler ile buluşacak.

Programda yer alan filmlerin yönetmen, oyuncu ve film ekipleri gösterimler sonrasında izleyicilerle bir araya gelecek. Seyirciler, işaret dili çevirmeni eşliğinde gerçekleştirilecek söyleşiler sırasında yönetmen ve film ekiplerine filmle ilgili merak ettikleri soruları sorabilecekler.

Engelli sinemaseverlerin sinema alanında bilgi ve becerilerini geliştirmek ve sinemasal üretimlerini teşvik etmek amacıyla gerçekleştirilen atölye çalışmaları bu sene de devam ediyor. Geçen senelerde düzenlenen işitme engelli çocuklar için canlandırma atölyesine bu sene görme engelli gençler için senaryo atölyesi eklendi.

Puruli Kültür Sanat tarafından organize edilen Ankara Engelsiz Filmler Festivali hakkında ayrıntılı bilgiye festivalin www.engelsizfestival.com adresinden ulaşabilir, Facebook ve Twitter hesaplarından duyuruları takip edebilirsiniz.

Kaynak: Engelsiz Festival

SON YAZILAR

Kuru Otlar Üstüne: Antagonist olarak dişil enerji

Nuri Bilge Ceylan’ın 2023 Cannes Film Festivali’nde prömiyer yapan son filmi Kuru Otlar Üstüne, yönetmenin sinematografisinde takip ettiğimiz “aydının taşra sıkıntısı” olarak da tanımlanabilecek halini...

18. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali başlıyor!

Bu yıl 18'incisi gerçekleştirilecek olan Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, 2 Mayıs 2023 günü İstanbul’da yapılacak açılış etkinliği ile seyircisiyle buluşacak. Bir hafta sürecek festivalde emek temalı filmlerin yanı...

Salt Beyoğlu: Bu son şansımız mı?

İklim değişikliğinin ekosistem ve biyoçeşitlilik üzerindeki etkilerine dikkat çekmeyi amaçlayan Bu son şansımız mı? gösterim programının 2022 seçkisi, Yunanistan’dan Peru’ya, Kanada’dan Avustralya’ya uzanan beş belgesel filmi bir...

Institut français Ankara sinema ve sergi salonunda yeşil filmler gösterimde olacak

Institut français Turquie, 8 Aralık Dünya İklim Günü vesilesiyle “sinema ve çevre” temalı 3 filmden oluşan programını sinemaseverler ile buluşturuyor. Sinema; sesinizi duyurmanıza, zihniyetleri/alışkanlıkları değiştirmeye çalışmaya ve toplumun belirli...
Gamzegül Kızılcık
Gamzegül Kızılcık
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Kadın hakları mücadelesi, çocuk hakları ve LGBTİ hakları konularına ilgili. Doğal hayatın korunması konusuna meyledişi ve Gaia Dergi ile yollarının kesişimi sonucunda da; direnişçi bir kadın, gazeteci.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol