Okuma süresi: 2 dakika

Sarıyer Kent Dayanışması, son bir haftada iki insanın denize düşerek yaralanması üzerine dün eylem yaptı.

Sarıyer Büyükdere’deki Balıkçılar Çarşısı durağında yapılan eylem, son bir haftada birer gün arayla denize düşerek yaralanması üzerine Sarıyer Kent Dayanışması’nın çağrısı ile toplanarak yapıldı. Sarıyer Kent Dayanışması’ndan Eren Özmen, “Bugün bu sahillerden denize düşen arkadaşlarımız için buradayız. İki gün önce Emirgan ve Kireçburnu sahilinde iki kişi denize düştü ve hastanede yaralı olarak yatıyorlar. 6 yıldır bu sahile bariyer, korkuluk yapılsın diye başvurularımız oldu. Bu 6 yıl içerisinde 19 kişi yaşamını yitirdi. Artık sahillerden denize düşüp ölmek istemiyoruz” dedi. 

Eylemde basın açıklaması yapan Sarıyer Kent Dayanışması’ndan Eray Özgüner ise “Tüm başvurulara rağmen, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Sarıyer halkının taleplerine rağmen, Sarıyer’de, sahil hattında insanlar için risk oluşturan yerlere korkuluk takmamak için direniyor. Canlar giderken bir dakika bile beklemeye tahammülümüz yok. Tabii ki sahilin bariyerlerle kapatılmasını istemiyoruz. Sadece tehlike arz eden yerlere bariyer yapılmasını istiyoruz. Buradan bir insan denize düştüğünde boğularak ölme, felç kalma ve ciddi şekilde yaralanma riski ile karşı karşıya kalıyor. Denize düşen insan, yüzme bilse dahi yukarı çıkabileceği hiçbir yer yok. İBB’nin ihmali yüzünden daha fazla insan ölmesin, gerekli önlemler derhal alınsın” şeklinde konuştu. 

Sarıyer Kent Dayanışması, son bir haftada birer gün arayla denize düşerek yaralanan iki vatandaş üzerine eylem yaptı.

“İBB’nin İhmali Öldürüyor”, “Acil Korkuluk İstiyoruz” ve “İBB Büroksasisi Can Alıyor” yazıları olan dövizler taşıyan Sarıyerliler, daha fazla ölüm ve yaralanmanın yaşanmaması için, sahil hattı boyunca risk teşkil eden bölgelere korkuluk yerleştirilmesini talep ettiler.