Okuma süresi: 2 dakika

Vegan mesaj içeren büyük bütçeli film, Cannes Film Festivali’nde dört dakika süren büyük alkış topladı.

Tilda Swinton Okja’da başrol oynuyor

Jake Gyllenhaal, Lily Collins, Tilda Swinton, ve Paul Dano Bong Joon Ho’nun filmi Okja’ya büyük bir yıldız gücü getiriyor. Filme gitmeyi heyecanlı kılan bir şey daha var. Film, ‘‘et cinayettir’’ mesajını ‘‘super pig’’ olacak arkadaşı için savaşan küçük kızın hikayesi üzerinden anlatarak veriyor.

Okja bu yıl mayıs ayında Cannes Film Festivalinde ekrana gelmiş Netflix yatırımlı iki filmden biri.

Film dört dakika boyunca ayakta alkıilandı. Ahn Seo-hyun, Okja’yı önemseyen ve seven Güney Kore’de küçük çiftlik kızı olan “Mija” rolünde oynadı, Tilda Swinton kar etmek için Okja’nın hayatından çıkan bir CEO iken Jake Gyllenhaal  bir hayvanbilimciyi canlandırıyor.

Paul Dano hayvan hakları activist grubun liderini  canlandırıyor, bu yüzden filmin ustaca yapılmadığını düşünmüş olabilirsiniz. Lilly Collins de film de hayvan hakları aktivisti. Okja’daki metaforlar oldukça açık ancak bir o kadar etkileyici.

🐷 🏭 🐷 🏭 🐷 OKJA – a new film out on Netflix. More info here: http://bit.ly/2qNEwgd

PBN Ethics & Activism paylaştı: 26 Mayıs 2017 Cuma

Güçlü mesaja sahip filmler düşündürücü ve büyük değişim için ilham verici olabiliyor, ama bunlar çekilirken eğlenceli de olabilir. James Cameron’ın Titanik filmini eğitim yönünden düşünün. Kendi mesajı var ancak böylesine canlı bir hikayeyle anlatılıyor ki izleyiciyi içine çekiyor ve bu karakterlere özdeşleşmenizi sağlıyor. Kimse eğitileceği için film izlemez, ama bir şekilde öğrenirler. Aynı şeyi bu film de vaat ediyor.

Swinton’un CEO karakteri Okja’yı Mija’dan uzaklaştırdığında, küçük kız savaşır. Sonra birden daha fazla insanın ‘‘super pig’’ kontrolü için savaştığı bir macera başlar. Mija arkadaşını korumak ister, bu nedenle kurtarma misyonu devam eder. Okja’yı kurtarmak için ne gerekiyorsa yapmaya ve kötü insanların onu et için öldürmelerini engellemeye kararlıdır.

İnsan, Esther the Wonder Pig’in babaları gibi son zamanlardaki gerçek hayat domuz savunucularını düşünmeden edemiyor, gerçek hayatta böyle bir şeyin olabileceğini hayal etmek kolay olabilir. Olayın gerçeği, bu domuzlara ve “çiftlik hayvanları” olarak kabul edilen hayvanlara her gün meydana gelmesi. Film, hikayesi ve söylemek zorunda olduğu şeyle güçlü bir yumruk atıyor.

Okja, Haziran 2017’nin sonlarında Netflix’de gösterilmeye başlanacak. Filme dair son güncellemeler için Facebook’tan Okja’yı takip edebilirsiniz. Kalbe dokunan filmden ne bekleyebileceğinizi görmek için resmi fragmanını izleyebilirsiniz.

Kaynak: Plant Based News