Ana SayfaYaşamŞehirden kaçışın hikâyesi: Denizgöründü Çiftliği

Şehirden kaçışın hikâyesi: Denizgöründü Çiftliği

-

Bir anne bir baba bir de tatlı mı tatlı bir güzellikten oluşan çekirdek bir aile. Baba, İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuvarı mezunu çok başarılı bir müzisyen; anne, devlet opera ve balesinde çalışıyor, vitray yapıyor. Bir de tatlı mı tatlı Elif var. Kısacası tepeden tırnağa sanatçı bir aile. İstanbul’da yaşamışlar uzunca bir süre, yaşamışlar yaşamasına ama her saniye kaçma fikriyle.

Bülent abi, “20’li yaşlarımdan beri kaçmayı planlıyordum” diyor. Üniversite yıllarının ortalarında şekillenmeye başlamış bu fikir zihninde; şehrin kalabalığından, betonlaşmadan, samimiyetsizlikten kaçma fikri…

Kafasında planlarını oturtmaya çalışırken Neslihan Hanımla tanışmış; tam da aynı düşünceleri paylaştığı bir insan, harika bir insan.

“Evliliğimizin ilk zamanlarında hemen uzaklaşmayı düşünüyorduk İstanbul’dan” diyorlar. Ancak tabii ki bu işin de zorlukları var, hayatınızı komple değiştirmek çok hızlı yapılan bir eylem olamayabiliyor.

Denizgöründü Çiftliği 2

Her şeyi ayarladıklarında vakit kaybetmeden düşmüşler yollara; Datça, Küçükkuyu, Güre ve diğerleri tüm sahilleri dolaşmışlar. Onlar gibi düşünen birçok insanlarla tanışmışlar.

“Kızımızın İstanbul’da doğmasını istemiyorduk” diyorlar. Tam öyle olmasa da şehir çocuğu da değil Elif; İstanbul’da doğmuş, yollarda onlarla birlikte seyahatlerde büyümüş, çok şanslı bir çocuk.

Denizgöründü Çiftliği 7

“Biz yalnız olduğumuzu düşünüyorduk ama hiç de öyle olmadığını anladık” diyorlar. Çok değerli dostlar edinmişler, misafir olmuşlar, gerektiğinde birbirlerine yardımcı olmuşlar.

Ve yolları bir Gökçeada dönüşü, Çanakkale’nin Denizgöründü Köyü‘ne düşmüş. “İlk görüşte hayran olduk” diyorlar; rahatlığına, insanları ve doğasına…

Benimde yolum işte burada kesişti onlarla, iyi ki de kesişti.

Denizgöründü Çiftliği 10

Ve bir arazi edindiler oradan. 

Çok güzel bir arazileri var. Arazi içerisindeki ilk işleri dostlarıyla birlikte küçük geçici bir yaşam alanı oluşturmakmış. Çok güzel ahşap bir ev inşa etmişler kendi elleriyle, emekleriyle.

Denizgöründü Çiftliği 4

 

“Bizim amacımız köylülere de yardımcı olmak, onlarla iç içe olmak istiyoruz” diyorlar. Başarmışlar da, köylülerle sevmişler birbirlerini. En çokta Elif’i seviyor köylüler, ev ev dolaşıp hayvanlarla oynuyor.

“Kırsal nüfus git gide azalıyor, köylerine dönmelerini istiyoruz, yaşam şartları onları bu yola itiyor, şehre gidip sabit gelirle çalışmak istiyorlar ama topraklarını da terk etmelerini istemiyoruz” diyorlar.

Denizgöründü Çiftliği 9Bülent abi, ücretsiz kurslar vermeyi planlıyor köylülere, “Yeter ki gelip köylerinde vakit geçirsinler” diyor.

Denizgöründü Çiftliği 8Yavaş yavaş arazilerini işlemeye başlamışlar; domatesleri, üzümleri, sarımsakları… Mahsullerini almaya başlamışlar. “İşin en keyifli noktası da bu” diyorlar.

Denizgöründü Çiftliği 6

Tatlı sohbetimiz sonlanırken “Bizim gibi betonlardan kaçmayı düşünenlere elimizden geldiğince yardımcı oluruz” diye de dipnot düşüyorlar bu harika insanlar.

Denizgöründü Çiftliği 3

Fotoğraflar: Tolga Mercan

SON YAZILAR

Sürdürülebilir mimari tasarımın yeni yıldızı: Ahşaptan ayırt edilemeyen pirinç kabuğu yapı malzemesi

ACRE, ahşap alternatifi olarak öne çıkan bir yapı malzemesidir; dayanıklılığı, suya ve çürümeye karşı direnci, estetik dokusu ve sürdürülebilirliği ile dış mekanlarda mükemmel performans sergiler. Alüminyum ve pirinç tozlarının muazzam bir sentezi olan bu malzeme, çitlerden kapılara, pervazlardan teraslara kadar geniş bir yelpazede dış mekan uygulamaları için ideal bir seçenektir. Dünya ormanlarını koruyan bu malzemeyi keşfediyoruz!

Bahar geldi: Aylardan Mayıs, günlerden Hıdırellez; gününüz hep güneşli, talihiniz hep bol olsun

Zaman akıp gider... İnsan bu hayattan geçerken nice mevsimleri ve nice baharları da beraberinde yaşar. Belki farkındadır, belki de bilincinde değildir ama kaç kez kim...

Enkaz bizi ezdi, üzdü, liyakatsızları yok edecek: Peki yeni düzende her canlı yaşam hakkına sahip olacak mı?

Yaşıyor olmak yüreğimizde koca bir kayaya dönüştürülmüş olsa da hayat, istemesek de bizi akışında sürükleyip götürüyor. Hem de daha yaralar sarılmadan, acılar dinmeden. Uzaktan izleyenler...

Dar Banyolar İçin Kullanışlı Lavabo Alternatifleri

Bazı lavabolar dar banyolar için daha uygundur. Bu alternatifler, daha küçük banyoların işlevselliğini artırmak ve daha fazla depolama alanı sağlamak için öne çıkar. Geleneksel lavabolar...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol