Ana SayfaDuyurular & EtkinliklerTemmuz'un ilk üç günü Alakır'da dayanışmayla! Sen de gelsene!

Temmuz’un ilk üç günü Alakır’da dayanışmayla! Sen de gelsene!

-

Alakır Vadisi’nde yaşam mücadelesi veren canlılar ile dayanışmak için 1-2-3 Temmuz 2015’te Alakır’a!

Tuğba ve Birhan ile Elif ve kızı Cana Işık’ın yaşam alanlarında, Alakır Buluşmas’nda üç gün üç gece vadideki canlılarla ortak yaşam alanı paylaşılacak, neyin yok edilmek istendiği yerinde görülecek. Alakır’ın sesi diyor ki; “Barışçıl koruma mücadelemizde yapılacakları Alakır nehrinin kıyısında, ormanın içinde, ateş başında konuşacağız.”

Birhan Tuğba

Alakır buluşmasında doğal yaşam deneyimlerinizi konuşabileceğiniz bir ortamın yanı sıra, doğa koruma atölyeleri, yaşam savunusu ve mücadeleyi paylaşmak için de uygun şartlar mevcut. Buluşma uygulamalı bir mücadele alanı zaten; kamp alanı, 11 yıldır Alakır Vadisi’nde yaşayan Birhan, Tuğba ve komşuları Elif ile 3 yaşındaki kızı Cana Işık’ın yaşam alanlarının yanında, Alakır Nehri’nin kıyısında olacak.

Alakır Nehri Kardeşliği 2

Tüm kötü şeyleri heybemizden çıkarıyoruz, Alakır’a olduğumuz gibi gidiyoruz!

Alakır’da yapılacak bu buluşma doğa dostu, buluşmanın yegâne gayesi ise hayatın özüne ulaşmak olduğundan; çöp yaratacak poşetler, içki, sigara, uyuşturucu, sağlıksız herhangi bir şey Alakır’da bulunmayacak. Gelenler isterlerse, gelirken yerel pazarlardan, bez çantalarla taşımak kaidesiyle sebze, meyve, bakliyat ve ekmek getirecek. Birlik ve dayanışma ile toplanan vegan malzemelerle yeryüzü sofraları kurulacak. Kendimiz olacağız, kendimizi bulacağız!

Katılımın tamamen ücretsiz olacağı etkinliğe çaldığınız enstrümanlar, çadırınız, uyku tulumunuz, doğada dönüşebilen sabununuz, havlunuz, ambalajsız ve hayvansal içeriksiz her şeyinizle gidebilirsiniz.

Bir de not var: Sevginizi, saygınızı, barışınızı, umudunuzu, mücadelenizi, sanatınızı, direnişinizi getirin.

Alakır Nehri Kardeşliği 3

Alakırlılar bu buluşmada, nefret, şiddet, ön yargı, sarhoşluk, doğasından koparılıp evcilleştirilmiş hayvan, tabiata zarar verecek elektronik ve sesli cihazlar istemiyor. Çünkü tabiatın ortasında olacağımız bu buluşma tabiata zarar verdikten sonra ne kadar da anlamsızlaşmaz mı? Temiz ve ayık kafamız ile şiddetsiz bir ortamda Alakır Vadisi’ndeki canlıların yaşamını korumak adına yapabileceklerimizi konuşmak için buluşacağımız bu etkinlik belki de yeni hayatlarımıza bir adım yaklaştırır bizi ne dersiniz?

Nasıl gidilir?: Kamp yeri Antalya merkezden 70 km mesafede, Kumluca ilçesine bağlı Kuzca köyünün Sinitcuması mevkiinde. Alakır Nehri’nin kenarında.

Yürüyerek, otostopla, bisikletle, arabayla Antalya üzerinde geleceğim diyorsanız buradan buyurun:

Antalya’dan Altınyaka yoluna girip, Üçoluk yaylasını geçince sağdaki sapaktan Söğütcuması yaylasına gelip, köyün hemen çıkışında soldaki “Kuzca” sapağından girerek 4 km sonra asfalt bitiminden sağa Sinitcuması yönüne girip, 5 km sonra sağdaki büyük çınarın altından çıkan yolun sonundaki Birhan ile Tuğba’nın yaşam alanı üzerinden kamp alanına ulaşabilirler.

Antalya’dan 515 ve 515 A nolu “Söğütcuması” otobüsleri her gün saat 05:30, 06:15 ve 16:00, 17:00 saatlerinde Meydan Mahallesi’nden kalkıyor ve buluşma alanına 9 km mesafedeki Söğütcuması yaylasına kadar geliyor.

Bilgi için Antalya Halk Otobüsü iletişim: 444 37 08

Hayır ben Kemer’den geleceğim derseniz: Anayoldaki Kemer girişinin karşısındaki Kuzdere girişinden girip dağ yolundan 24 km sonra keseceğiniz “Altınyaka-Antalya” yolundan sağa (Antalya yönüne), 2 km sonra soldan “Söğütcuması” yönüne.

Yoksa Kumluca’dan mı geleceksiniz?: Kumluca merkezden “Altınyaka” yoluna girip 25 km sonraki Altınyaka’yı 18 km geçtikten sonra soldan “Söğütcuması” yönüne…

Belki koordinatlar da gerekir: 

Buluşma alanının koordinatları;
Kuzey Enlemi (N) : 36* 41′ 30″
Doğu Boylamı (E) : 30* 19′ 35″
Rakım: 740 mt

Sevgi, barış ve kardeşlik içindeki direnişimizde buluşmak üzere.

Alakır Nehri Kardeşliği
Etkinlik sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

SON YAZILAR

Fidan Gözaçan ile yeni kitabı “Her Kaçık Yalan Söyler” üzerine söyleşi ve imza gününe davetlisiniz!

Yazar, gazeteci ve çevirmen Fidan Gözaçan yeni kitabı Her Kaçık Yalan Söyler için Ankaralı okurlarıyla buluşacak. 22 Ekim Pazar günü Ankara'da saat 14.00'te Kızılırmak Caddesi...

KAOS GL ve 17 Mayıs’tan anayasa açıklaması: Haklarımızı savunacağız

Depremle rafa kaldırılan Anayasa değişikliği, 2 Ekim 2023’te Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın yaptığı TBMM konuşmasıyla resmi olarak gene gündemimize girdi. Yapılmak istenenin hak ve özgürlükleri...

Halkevleri 17. Yaz Çocuk Buluşmaları Çocuk Şenliği ile sona eriyor

Halkevleri'nin 17. Yaz Çocuk Buluşmaları, 30 Temmuz Pazar, 14.00- 17.00 arasında düzenlenecek çocuk şenliği ile sona erecek. Halkevleri'nin 17 yıldır kesintisiz şekilde sürdürdüğü çocuk çalışmaları ve...

Evvel Temmuz KSF gönüllüleri: Bu festival halkın festivalidir!

Evvel Temmuz Kültür Sanat Festivali 23 Temmuz'da Serinyol ayağınının da tamamlanmasıyla sona erdi. Halkın festivali Evvel Temmuz için gönüllülerinin hazırladığı basın bültenini ilginize sunuyoruz. 7 Temmuz’da...
Gamzegül Kızılcık
Gamzegül Kızılcık
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Kadın hakları mücadelesi, çocuk hakları ve LGBTİ hakları konularına ilgili. Doğal hayatın korunması konusuna meyledişi ve Gaia Dergi ile yollarının kesişimi sonucunda da; direnişçi bir kadın, gazeteci.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol