Okuma süresi: 3 dakika

Alakır Vadisi’nde yaşam mücadelesi veren canlılar ile dayanışmak için 1-2-3 Temmuz 2015’te Alakır’a!

Tuğba ve Birhan ile Elif ve kızı Cana Işık’ın yaşam alanlarında, Alakır Buluşmas’nda üç gün üç gece vadideki canlılarla ortak yaşam alanı paylaşılacak, neyin yok edilmek istendiği yerinde görülecek. Alakır’ın sesi diyor ki; “Barışçıl koruma mücadelemizde yapılacakları Alakır nehrinin kıyısında, ormanın içinde, ateş başında konuşacağız.”

Birhan Tuğba

Alakır buluşmasında doğal yaşam deneyimlerinizi konuşabileceğiniz bir ortamın yanı sıra, doğa koruma atölyeleri, yaşam savunusu ve mücadeleyi paylaşmak için de uygun şartlar mevcut. Buluşma uygulamalı bir mücadele alanı zaten; kamp alanı, 11 yıldır Alakır Vadisi’nde yaşayan Birhan, Tuğba ve komşuları Elif ile 3 yaşındaki kızı Cana Işık’ın yaşam alanlarının yanında, Alakır Nehri’nin kıyısında olacak.

Alakır Nehri Kardeşliği 2

Tüm kötü şeyleri heybemizden çıkarıyoruz, Alakır’a olduğumuz gibi gidiyoruz!

Alakır’da yapılacak bu buluşma doğa dostu, buluşmanın yegâne gayesi ise hayatın özüne ulaşmak olduğundan; çöp yaratacak poşetler, içki, sigara, uyuşturucu, sağlıksız herhangi bir şey Alakır’da bulunmayacak. Gelenler isterlerse, gelirken yerel pazarlardan, bez çantalarla taşımak kaidesiyle sebze, meyve, bakliyat ve ekmek getirecek. Birlik ve dayanışma ile toplanan vegan malzemelerle yeryüzü sofraları kurulacak. Kendimiz olacağız, kendimizi bulacağız!

Katılımın tamamen ücretsiz olacağı etkinliğe çaldığınız enstrümanlar, çadırınız, uyku tulumunuz, doğada dönüşebilen sabununuz, havlunuz, ambalajsız ve hayvansal içeriksiz her şeyinizle gidebilirsiniz.

Bir de not var: Sevginizi, saygınızı, barışınızı, umudunuzu, mücadelenizi, sanatınızı, direnişinizi getirin.

Alakır Nehri Kardeşliği 3

Alakırlılar bu buluşmada, nefret, şiddet, ön yargı, sarhoşluk, doğasından koparılıp evcilleştirilmiş hayvan, tabiata zarar verecek elektronik ve sesli cihazlar istemiyor. Çünkü tabiatın ortasında olacağımız bu buluşma tabiata zarar verdikten sonra ne kadar da anlamsızlaşmaz mı? Temiz ve ayık kafamız ile şiddetsiz bir ortamda Alakır Vadisi’ndeki canlıların yaşamını korumak adına yapabileceklerimizi konuşmak için buluşacağımız bu etkinlik belki de yeni hayatlarımıza bir adım yaklaştırır bizi ne dersiniz?

Nasıl gidilir?: Kamp yeri Antalya merkezden 70 km mesafede, Kumluca ilçesine bağlı Kuzca köyünün Sinitcuması mevkiinde. Alakır Nehri’nin kenarında.

Yürüyerek, otostopla, bisikletle, arabayla Antalya üzerinde geleceğim diyorsanız buradan buyurun:

Antalya’dan Altınyaka yoluna girip, Üçoluk yaylasını geçince sağdaki sapaktan Söğütcuması yaylasına gelip, köyün hemen çıkışında soldaki “Kuzca” sapağından girerek 4 km sonra asfalt bitiminden sağa Sinitcuması yönüne girip, 5 km sonra sağdaki büyük çınarın altından çıkan yolun sonundaki Birhan ile Tuğba’nın yaşam alanı üzerinden kamp alanına ulaşabilirler.

Antalya’dan 515 ve 515 A nolu “Söğütcuması” otobüsleri her gün saat 05:30, 06:15 ve 16:00, 17:00 saatlerinde Meydan Mahallesi’nden kalkıyor ve buluşma alanına 9 km mesafedeki Söğütcuması yaylasına kadar geliyor.

Bilgi için Antalya Halk Otobüsü iletişim: 444 37 08

Hayır ben Kemer’den geleceğim derseniz: Anayoldaki Kemer girişinin karşısındaki Kuzdere girişinden girip dağ yolundan 24 km sonra keseceğiniz “Altınyaka-Antalya” yolundan sağa (Antalya yönüne), 2 km sonra soldan “Söğütcuması” yönüne.

Yoksa Kumluca’dan mı geleceksiniz?: Kumluca merkezden “Altınyaka” yoluna girip 25 km sonraki Altınyaka’yı 18 km geçtikten sonra soldan “Söğütcuması” yönüne…

Belki koordinatlar da gerekir: 

Buluşma alanının koordinatları;
Kuzey Enlemi (N) : 36* 41′ 30″
Doğu Boylamı (E) : 30* 19′ 35″
Rakım: 740 mt

Sevgi, barış ve kardeşlik içindeki direnişimizde buluşmak üzere.

Alakır Nehri Kardeşliği
Etkinlik sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.