Okuma süresi: 2 dakika

Amerika Birleşik Devletleri‘nde 14 milyon insan restoran emekçisi olarak çalışıyor. Bu rakam Amerikan iş gücünün yüzde 10’una tekabül ediyor. Bir milyondan fazla restoran lokasyonunu bünyesinde barındıran Amerika Birleşik Devletleri’nde, restoran çalışanlarının gelirlerinin büyük bir çoğunluğu bahşişlere dayanıyor. Gidilen bir restoranda gelen hesabın yüzde 15 veya yüzde 20’si oranında bahşiş bırakılması bekleniyor. Az bahşiş bırakmak hizmeti beğenmediğiniz, bahşiş bırakmamak ise kabalık olarak algılanıyor. Bu durum pahalı restoranlarda çalışan garsonlar için iyi kazanç getirisine neden olsa da genel olarak durum pek iç açıcı değil.

Yaklaşık altı ay önce San Franciscoda yaşayan yüksek gelirli kimseler arasında, özellikle şehir içlerinde bulunun küçük lokantalara gitme ve en az bir öğünlerini burada geçirme alışkanlığı başladı.

Noel zamanının büyüsünü, alışveriş çılgınlığı ile geçirmek istemeyen San Franciscolular, bu restoranlarda bıraktıkları yüksek meblağlı bahşişler ile adlarından söz ettirmeyi başardılar. Kısa zamanda birçok şehire yayılan bu dalga Meksikayı da etkisi altına aldı. Altı aydan kısa bir sürede, onlarca farklı yere 130 bin dolardan fazla bahşiş bırakıldı. Bu durum orta kesime hitap eden restoran çalışanları için noel rüyasının gerçekleşmesi demekti. Yoğun ilgi gören etkinlik noel sonrasında da devam etme kararı aldı. Zamanla yüksek gelirli vatandaşlara, farklı gelir gruplarından katılımcılarda eklendi.

ABC News’te yapılan haberde, şimdiye kadar bırakılan en yüksek bahşişin Arizona‘da Crudo Restaurant‘a bırakılan 11 bin dolar olduğu belirtildi. Bahişi bırakan şahsın kim olduğu ise bilinmiyor. Bu rakamın ne zaman geçileceği ise merakla bekleniyor.

Tips For Jesus 8

Bahşiş hareketinin arkasındaki kişi kendini ön plana çıkarmak istemese de bir süre önce kendisinin Paypal’ın eski başkan yardımcısı olduğu ortaya çıktı.

Yakın çevresince oldukça cömert biri olarak bahsedilen Shelby, katılımcıları organize edebilmek için Instagram’ı kullandı. Tips for Jesus (İsa İçin Bahşiş) adıyla açılan sayfada paylaşılan hesap ekstreleriyle Instagram‘ın en çok konuşulan sayfası oldular. Jack Shelby yaptığı bir röportajda Tips for Jesus hareketinin Hristiyan cömertliği ile bir ilgisi olmadığını, başından beri agnostik bir yaklaşım sergilediklerini ifade etti.

Tips For Jesus 7

Kimilerine göre bu paylaşımlar zenginlerin hava atmak için bulduğu yeni bir oyun ve züppelik olarak değerlendirilse de, Tips for Jesus takipçileri son hızla bahşiş bırakmaya devam ediyorlar. Etki alanını restoranlardan, kafelere, kahvaltı salonlarına hatta striptiz kulüplerine kadar arttıran Tips for Jesus gönüllüleri her ne kadar bazı Hristiyan kesimleri kızdırmış olsalar da, önümüzdeki günlerde yine çok konuşulacak etkinliklere imza atacak gibi görünüyorlar. Bu etkinlikleri, bahşiş alanların kimler olduğunu ve neler yaşadıklarını merak edenler, sosyal medya hesaplarına bu adreslerden ulaşabilirler.

Kaynak: Christian Post, ABC News, National Restaurant Association

Önceki İçerikPiyano tuşları Tayland’ın en tatlı fillerini öpüyor
Sonraki İçerikŞehirden kaçışın hikâyesi: Denizgöründü Çiftliği
Bir peri olsaydım keske. Kollarım Temel Reis gibi güçlü olsaydı. Annesiz çocuklara sıkı sıkı sarılsaydım.. Bir kalbim olsaydı kocaman, içine tüm canlılara yetecek kadar sevgi koysaydım. Sırtımda sihirli bir heybe olsaydı. Açım diyen herkesi doyursaydım. Kulaklarım iri iri olsaydı ve dünyanın öbür ucundan ah! diyeni duysaydım. Bacaklarım evrenin en hızlı atı olsaydı, ah diyen herkese yetişip koşsaydım. Hiç yorulmayan bir elim olsaydı da tüm ağır işleri ben yapsaydım. Dünyanın her lisanını bilseydim, bildiğim herşeyi öğretseydim. Damarlarımdan kan yerine vicdan aksaydı, cebimde tüm çocukları iyileştirecek bir ilaç olsaydı. Geri kalan tüm zenginlikler, şan, şöhret, para, pul hepsi de sizin olsaydı. Olmadı olamadı.. O kadar ağladım ki okyanuslar taştı. Dayanamadı Tanrı "Tek bir dilek hakkın var, hadi iste gerçekleşsin" dedi. Bir pencere diledim, bütün dünyaya ulaşabileceğim. İşte bugün o penceredeyim.