Ana SayfaYeşilEko Mimari1 dolara aldıkları mağarayı inanılmaz bir eve dönüştürdüler

1 dolara aldıkları mağarayı inanılmaz bir eve dönüştürdüler

-

Dünyanın birçok yerinde gençler geçim derdi içinde. Düzenli iş bulamıyorlar, kira ödemekte zorlanıyorlar… Bu sıkıntılardan dolayı insanlar alternatif arayışı içine giriyorlar.

Alexis Lamoureux ve Lotte van Riel çifti de bunlar biri. Fransa‘nın Loire Vadisi’nde bulunan ve daha önce Lotte’nin büyük halasının sahip olduğu tamamen çöplük içindeki bir mağarayı açık arttırmada sadece 1 dolara satın aldılar.

Mağarada yaşamak sandığımızdan daha yararlı aslında. Biraz da bu mağara işi popülerleşmiş. Çin’de tahmini 40 milyon insan mağarada yaşıyor ki Fransa, İspanya ve İtalya gibi Avrupa ülkelerinin dağınık mağara kolonilerini saymıyorum.

Yazın serin ve kışın ısıyı koruyan bu mağaraların yapımı ve bakımı tüm dünyada ucuz. Ayrıca gerçekten güvenli alanlar. Bilinenin aksine, mağaralar çökmez ve genellikle depremlerden etkilenmezler. Bir mağara ev ile ilgili en büyük sorun, genellikle evin içinde oluşan sıvı ve buğulaşmadır.

1_cheap-cave-tiny-house

Azimli bu genç, üç yıldır babalarının restoranında çalışıyordu. Mağaralarını yaşanabilir bir alana çevirebilmek için özenle para biriktirmeye başladılar. Başlangıçta sıhhi tesisat, elektrik ve tuvalet boruları yoktu. Fiziksel güç gerektiren işler dolaysıyla 12 ay zor geçti. Gerekli tüm tadilat sonrası fiyat etiketi 45 bin doların altındaydı.

2_cheap-cave-tiny-house

Bu, bir mağara için pahalı görünmesin rağmen, benzer lokasyonda bu fiyata, aynı olanakta bir ev bulmakta gerçekten zorlanırsınız.

Tüm yapım aşamasından dört yıl sonra, evim diyebilecekleri mükemmel bir mağara evine çevirmeyi başarmışlardı.

4_cheap-cave-tiny-houseÇift bu güzel evi, seyahat sitesi Airbnb‘de geceliği 75 dolardan kiralıyor. Dönüştürülmüş mağara evleri, uygun fiyatta ev arayanlar için belki bir cevap olabilir.

10_cheap-cave-tiny-house

9_cheap-cave-tiny-house

8_cheap-cave-tiny-house

7_cheap-cave-tiny-house

6_cheap-cave-tiny-house

5_cheap-cave-tiny-house

3_cheap-cave-tiny-house

0_cheap-cave-tiny-house-750x400

Kaynak: The Plaid Zebra

SON YAZILAR

Sürdürülebilir mimari tasarımın yeni yıldızı: Ahşaptan ayırt edilemeyen pirinç kabuğu yapı malzemesi

ACRE, ahşap alternatifi olarak öne çıkan bir yapı malzemesidir; dayanıklılığı, suya ve çürümeye karşı direnci, estetik dokusu ve sürdürülebilirliği ile dış mekanlarda mükemmel performans sergiler. Alüminyum ve pirinç tozlarının muazzam bir sentezi olan bu malzeme, çitlerden kapılara, pervazlardan teraslara kadar geniş bir yelpazede dış mekan uygulamaları için ideal bir seçenektir. Dünya ormanlarını koruyan bu malzemeyi keşfediyoruz!

Akyaka sen ne güzel şeysin

Çok, çok uzun zamandır Akyaka ve Nail Çakırhan’la ilgili bir yazı yazmak istiyordum. Geçenlerde Akyaka’yı yeniden görünce nicedir bekleyen bu yazının da vaktinin geldiği anladım. Akyaka Akyaka,...

Mert Ünnü ile röportaj: Yüzen Ev Projesi

"Hayallerin ömür boyu borçlandırılıp bir beton kütleye mahkum edilmesine yönlendirildiği günümüzde özellikle çevreye duyarlı ve sağlıklı yaşam öngörülerini dikkate alarak yaşamak isteyenler için yüzen ev...

Greenbuild: Yeşil yapılar için adanmış olan dünyanın en büyük fuarı Kasım’da Boston’a geliyor

Yeşil yapılar için adanmış olan dünyanın en büyük fuarı bu Kasım ayında Boston’a geliyor, kaçırmak istemeyeceksiniz. Uluslararası Yeşil Yapı Festivali ve Fuar'ı; sürdürülebilir bina uzmanlarını...
Yeşim Özbirinci
Yeşim Özbirincihttp://www.wearethehippies.com
İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. Muhabir ve editör olarak çalıştı. Son yıllarda çevre bilimine merak sardı. Gezmeyi ve kamp yapmayı seviyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol