Ana SayfaKültür & SanatMüzik1 Mayıs ve emek şarkıları: Hava dönsün artık işçiden essin yel

1 Mayıs ve emek şarkıları: Hava dönsün artık işçiden essin yel

-

Bugün 1 Mayıs. İşçinin, emekçinin bayramı. Emeği en yüce değer görenlerin bayramı. Bizim bayramımız. Gelin bu bayramı, işçiler için, emekçiler için yazılmış o muhteşem dizelerle, o güzelim şarkılarla kutlayalım. 1 Mayıs’ımız kutlu olsun!

Timur Selçuk – Türkiye İşçi Sınıfına Selam

Selam ederek başlayalım Türkiye’nin ve tüm dünyanın işçilerine,  emekçilerine, işçi sınıfına.

Cem Karaca – 1 Mayıs

1 Mayıs’larımızın adeta resmi marşı. “1 Mayıs, 1 Mayıs, işçinin emekçinin bayramı, devrimin şanlı yolunda ilerleyen halkın bayramı”. Yıllardır söylenegelen bu marş, uzun yıllar belki de çağlar boyunca söylenmeye devam edecek.

John Lennon – Working Class Hero

“Daha doğduğun andan itibaren sana kendini küçük hissettirirler” der John Lennon’un şarkısının ilk dizelerinde. Patronların, egemenlerin sömürdüğü dünyada tüm emekçilerin daha doğduğu, ilk ağlamaya başladığı günden sömürü çarkına nasıl dahil edildiğini anlatır Lennon, Beatles’lerin en devrimci üyesi.

Arif Kemal – İşçi Kızı

“Ellerinde işten kalan iz var, tütün işlemiş o parmaklar”ı anlatır Arif Kemal. Ve mücadele içinde filizlenen bir aşk öyküsünü.

Bob Dylan – Maggie’s Farm

“Ain’t gonna work on Maggie’s farm no more” . Bob Dylan, Amerika işçi sınıfının isyanını haykırdığı şarkısında patronuna isyan eden bir emekçiyi anlatır, Maggie’nin çiftliğinde artık çalışmayacağım der, patron Maggie’yi yerin dibine sokar.

Cem Karaca ve Dervişan – Hava Döndü İşçiden Esiyor yel

Dönsün artık hava, dönsün artık işçiden. İşçiden essin yel. O günleri Cem Karaca belki göremedi, o rüzgarı hissetse de bir dönem. Bizler, bizlerden sonraki kuşaklar, bir gün mutlaka görelim o günleri.

Alpay – Fabrika Kızı

Bir emekçiyi anlatır. Fabrikada tütün saran, kendi içer gibi tütün saran, hayal kuran bir emekçiyi, bir emekçi kadını.

Ahmet Kaya – Grev  

Bu listede can’ımız olmadan, iki gözümüz olmadan olur mu.

Bulutsuzluk Özlemi – Harran Ovası

Türkiye rock’unun önde gelen gruplarından Bulutsuzluk Özlemi’nden, tarlalardaki işçilere bir güzelleme.

Grup Yorum – Madenciden

Madenlerde yitirdiğimiz emekçilerimiz anısına. Kara elmas diyarında yiten tüm canların anısına.

Tülay German –Burçak Tarlası

Sahi o deyyusun bu kadar çok tarlası nasıl oluyor, ne zaman ne şekilde oluyor.

Ezginin Günlüğü – Sabah Türküsü

“Ben deniz üstünde, rüzgar önünde,ben sevda içinde, tatlı türküde. İnişte yokuşta, ekmek parasında”. Emeğin huzuru. Emeği ağzında tatlı bir türkü olarak tutanlara.

Bandista – Avusturya İşçi Marşı

Bir işçi marşı klasiğinin Bandista yorumu. Karanlık yolun sonunda doğacak güneşi görenler için.

Pete Seeger – We Shall Overcome

Pete Seeger, Bon Dylan’ların öncülü olan, protest folk’un mimarlarındandır. “Üstesinden Gelmeliyiz” diyen bu şarkısı birçok özgürlük hareketinin ve işçi hareketinin de küresel çapta marşlarından biri olmuştur.

Ünal Büyükgönenç – Yapıyla Yapıcılar

Üstaddan, büyük ustadan bir emekçi şarkısı. Bir işçinin de ağzından türküsüyle eşlik ettiği.

Hüsnü Arkan – Nereye Uçar Turnalar

Bak işçi tulumu giymiş umut. Yüzün kararmasın, gecede gülümse düşlerinde yine. Bugün 1 Mayıs, haydi kalk ayağa, yürü güneşe.

SON YAZILAR

Türkiye’nin rock efsanesi Erkin Koray aramızdan ayrıldı

Türkiye'de rock müziğinin öncülerinden ve efsane ismi Erkin Koray, 82 yaşında hayatını kaybetti. 10 Temmuz 1941 doğumlu olan Erkin Koray, Türkiye müziğine getirdiği yenilikler ve...

Zeytin ağaçları Sounds of Paşaköy’ün eşsiz melodileriyle dans ederken çocukların eğitimi için bağış toplanacak

Zeytin ağaçlarının gölgesinden yükselen eşsiz melodileriyle 2021 yılından bu yana klasik müzik sevenlere unutulmaz bir deneyim yaşatan Sounds of Paşaköy bu sene 12 Ağustos’ta gerçekleşecek....

Şubadap Çocuk’tan yeni albüm: Birimiz Hepimiz – Hepimiz Birimiz

Şubadap Çocuk, Birimiz Hepimiz - Hepimiz Birimiz adlı yeni albümünü yayınladığını duyurdu. Çekirdeksiz Domates, Fasa Fiso, Özgürlük gibi şarkılarıyla sadece çocukların değil yetişkinlerin de kulaklarında...

Türkiye’den İran’daki halk isyanına şarkılı destek: ¨Beraye Azadi¨

Mahsa Amini’nin dövülerek öldürülmesiyle başlayan isyan, İran’ın çok sayıda kentine yayılmıştı. İranlı müzisyen Shervin Hajipoor’un yazdığı Baraye Azadi şarkısı isyanın marşı haline geldi ve dünyanın...
Mete Gürkan
Mete Gürkan
Tanımların, sıfatların kısıtlayıcılığına inanır ama onun için anahtar bazı kelimeler, kavramlar vardır; insan hakları, hayvan hakları, her türlü tahakküme, ayrımcılığa karşı olmak, yeşil ve sol, özgürlük, eşitlik, veganizm, Beşiktaş gibi. Ve bir de sıkı bir Dylan’esk.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol