Ana SayfaKültür & SanatBelgesel11 sene sonra Frozen Planet tekrar izleyiciyle buluşuyor

11 sene sonra Frozen Planet tekrar izleyiciyle buluşuyor

-

Sacha Thorpe ve Natasha Hussain’e 11 sene sonra yeniden seyirci ile buluşacak Frozen Planet II hakkında sorularımızı sorduk.

İlk kez 2011 senesinde seyirci ile buluşan Frozen Planet, 11 sene aradan sonra Frozen Planet II ile tekrardan karşımıza çıkıyor. 8 bölümlük bu seri, BBC’nin yapımcılığıyla Kutupları, oradaki yaşamlar etrafında bize sunuyor olacak.

Frozen Planet II, 11 sene sonra tekrardan Antarktika ve Arktika’ya giderek buraları yeniden filme aldı. Fakat bu sefer, belgesel kutuplarla sınırlı kalmayıp buzul çöllerden yüksek dağlara, kar altında kalmış ormanlardan buzul okyanuslara kadar taşıyor.

BBC Stüdyo’dan, Frozen Planet II’nin yapımcısı Sacha Thorpe ve MENA Kıdemli Başkan Yardımcısı Natasha Hussain ile 30 Ekim 20.00’da Türkiye izleyicisiyle buluşacak belgesel hakkında röportaj gerçekleştirdik.

Çalışmalarınızı temel olarak doğa tarihi, bilim ve arkeoloji konuları üzerine ilerletiyorsunuz. Bu konular üzerinde ilerlemenizin bir sebebi var mı? Bu konular üzerine film yapımına nasıl ulaştınız?

Thorpe: Eğitimimi Zooloji üzerine aldığım için bilim arka planı ile geliyorum. Her zaman bilimle ilgileniyordum ve benim için film yapımı en etkili biçimde bu konular hakkında keşfetmeyi ve iletişimi sağlayan alan oldu. İzleyici ile bu bilgileri paylaşmanın en güçlü yöntemi gerçekten bu. Sanırım asla, sadece bir hayvan üzerine ilgim olmadı. Hayatımı genel olarak birden fazla yöne ve tarihe adayan biri oldum. Aynı zamanda film yapımı bireye, öğrenmek için inanılmaz bir alan oluşturuyor.

Akademik arka plana sahip olmak büyük önem arz ediyor. Bilim insanları ile konuşmak, hikayeler bulmada çok yardımcı oluyor. İlk film yapımı için rolüm konuların, hikayelerin araştırılmasıydı.

Kamera teknolojileri ve edinilen hikâyelerin nasıl aktarılacağı öğrenmek bu noktada ilk adımlar oluyor. Sonraki en önemli aşama ise edinilen bilimsel bilgilerin nasıl hikâye anlatıcılığına dönüşüyor olması.

Frozen Planet çekileli 11 sene oldu. Bu süreç içerisinde toplumun farkındalığında bir değişim olduğunu gözlemlediniz mi? Ve sizce insanlar artık ne görmek istiyor?

Thorpe: İlk yapımda iklim değişikliğine sadece son kısımda kısa bir şekilde değinildi. Çoğunlukla hayvanlara odaklı bir diziydi.

11 sene aslında çok uzun bir zaman değil ama aynı zamanda çok fazla değişime ev sahibi oldu. İnsanların doğa üzerindeki etkisi hakkında tartışmalar ön plana çıktı. Şimdi kesin olarak biliyoruz ki, insan etkisi fenomeni buzul habitatlarda büyük etkilere sahip. Dolayısıyla, hayvanlar hakkında daha çok hikâyenin iklim değişimi ile anlatılması gerektiğini hissettik. Hikâyenin anlatımında temel bölüm, çevrelerinde hayvanların değişimini anlatmak oldu.

İlk bölüm sadece kutuplar hakkındaydı, şimdiyse bütün buzul habitatı ele alıyoruz. Buzul bölgeler sorulduğunda genelde, buzul çöller ya da dağlar insanların aklına gelen yerler olmuyor. Bu bölgeleri de içine alarak iklim değişimi hakkında daha dönemsel bir anlatı izledik.

Çekimin gerçekleştiği bu bölgelere yıllar sonra geri geldiğinizde çarpıcı değişimler ile karşılaştınız mı?

Thorpe: Kesinlikle evet, çekim süreci başlangıçtan itibaren dört buçuk sene sürdü. Görsel değişimleri çekmek ve onları aktarmak istedik. Bu yüzden kameralarımızı üç sene boyunca buzul dağlar gibi alanlara yerleştirdik. Örneğin And Dağlarının bu 3 sene içerisinde 60 metre geri çekilişini kaydetme şansımız oldu.

And Dağları (BBC Studios)

Bölgelerin değişimini anlamak aynı zamanda, hayvanların değişiminde nasıl etkili olduklarını anlamayı da sağladı. Bu duruma bir örnek, Antarktika‘da bulunan sakallı penguenlerin sayılarının azalışı verilebilir. Mevsim dışı nemli-ılık havaya bağlı olarak, sakallı penguen yavruları ıslanıp, vücut ısılarını düzenleyemez hale geliyorlar. Çekimlerimizde buna benzer değişimleri gözlemleme imkânımız oldu.

Sonuç olarak evet, çekim sürecinde bir bölgeye vardığımızda belirli bir hava koşulu ile karşılaşmayı beklerken, önceki deneyimlerimizden tamamen bambaşka olan koşullarla sıkça karşılaştık. Bütün çekim süreci boyunca iklim değişimi, her zaman kendini hissettiriyordu.

Sakallı Penguen Yavrusu, Antarktika Yarımadası (BBC Studios)

Dünya genelinde iklim değişikliği hakkında ciddi bir bilinç oluşmaya başladı. Pazar araştırmalarına bakıldığında bu bilinç ile araştırmanın verileri arasında gerçek bir uyum görebiliyor muyuz?

Hussain: Evet, izleyiciler dünyada gelişen olayları doğru bir şekilde öğrenmek istiyor. BBC’nin gerçekleştirdiği yapımlar bu beklentiyi hep devam ettiriyor. Türkiye için de aynısı söylenebilir ve genç izleyicinin sosyal medya ve BBC’ye ait platformlarda aktif olduklarını bu noktada görebiliyoruz.

Son olarak, Frozen Planet II hakkında bu röportajda, okuyucularla paylaşmak istedikleriniz var mıdır?

Thorpe: Frozen Planet II için yaklaşık 3 senedir çalışmaktayım ve bence büyük bir kendini adamayla yapıtımızı ortaya koyduk. Umarım izleyicimize, bu mekanların güzellikleriyle ilham verebiliriz. Frozen Planet II’nin ortaya koyduğu görseller gerçekten son kez şahit olunabilecek değerde. Böylelikle bu mekanları daha iyi anlayarak iklim değişimi hakkında farkındalıklarının daha derin bir hale gelmesini ve toplumsal bir bilince dönüşmesini umuyorum.

İklim değişimi için yapılabilecek çözümler kolay değil ve aynı zamanda karşılaştığımız en hızlı problem. Ancak, daha fazla bireyde bu bilincin oluşmasıyla, durumu daha iyi anlayıp doğru ilerleme kazanabiliriz.

Hussain: Dünya üzerindeki ayak izimizi daha iyi anlamamızı sağlayan bir yapıt. Dünya’nın içinde bulunduğu durumu nasıl daha iyileştirebileceğimizi bilerek, gezegenimiz üzerinde daha az etkiye sahip olabiliriz. BBC Natural History Birimi, bir sonraki jenerasyonun Dünya hakkındaki bilincini geliştirerek, daha iyi ne yapabileceğini anlatmaya katkı sağlamaktadır.

Natasha Hussain, Sacha Thorpe. (Fotoğraf: Elvan Gökgür)

 Sacha Thorpe

Sacha, TV endüstrisinde 10 yıllık deneyime sahip bir yapımcıdır ve bu süre zarfında uluslararası yayıncılar için doğa tarihi, bilim ve arkeoloji dahil olmak üzere çeşitli türlerde bir dizi önemli belgeseller yapmıştır.

Giant Screen 3D uzun metrajlı filmi Arctic: Our Frozen Planet‘in ortak yönetmenliğini ve France TV için iki Frozen Planet filminin yapımcılığını yaptı.

Natasha Hussain

Natasha Hussain, MENA genelinde BBC First, BBC Earth, CBeebies ve BBC World News Channels’ın yanı sıra İsrail ile birlikte BBC Entertainment ve BBC HD’yi de taşıyan BBC Earth in Türkiye’nin başarılı lansmanlarını denetledi.  Bölgedeki tüm ticari işletmeler için stratejik yön belirlemekten ve büyümeyi yönetmekten sorumludur.

Aynı zamanda, BBC Stüdyoları’ndaki Küresel Liderlik Ekibinin bir üyesidir. Natasha daha önce, BBC Worldwide’da Orta Doğu ve Afrika Satış ve Dağıtımı görevinde de bulunmuştur.

SON YAZILAR

Shakespeare, Kafka, Orwell, Dostoyevski ve günümüz

Okuyanın okuduğundan, yazanların okunmadığından hemen herkesin kitapların pahallılığından yakındığı günümüz sularında edebiyat sandalında bir gezintiye ne dersiniz?

Your Stage + Art: Müziğin evrenselliğini kutlayan bir sahne

Bugün paylaşımcılığın ve özgürleşmenin buluştuğu ortak noktadan, müzikten konuşacağız. Your Stage + Art, müziğin insanları bir araya getirme gücüne inanan, müzisyenlere eşit ve özgür şartlar altında müzikseverlerle buluşma imkânı sunmaya çalışan bir oluşum. Sanatla ilgilenen herkesin yeteneklerini...

Edebiyat tekeli ve kırık kalemler

Ülkemizde okuma alışkanlığının çok fazla olmadığını biliyoruz. Bunun için çevremize bakmamız bile yeterli ama gelin sayılara da bir göz atalım. TÜİK’in 2023 yılında yaptığı araştırmaya göre...

Ekoloji örgütlerinden Erzincan İliç için ortak açıklama

"Beklenen" felaket Erzincan İliç’te 13 Şubat 2024 tarihinde yaşandı. Uzmanlara kulak asmayan rantçılar para hırsları ile "öldürmeye", iktidar yargısıyla, bakanıyla, uygulamasıyla cinayetlere ortak olmaya ve...
Zeynep Tok
Zeynep Tok
MSGSÜ, Sosyoloji lisans mezunu. İTÜ'de Jeoantropoloji yüksek lisansı yapmakta.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol