Okuma süresi: 2 dakika

İzlanda hükümetinin 2015 yılı içerisinde yalnızca 50 Suriyeli mülteciyi kabul edeceğini açıklamasının ardından 13 bin İzlandalı evlerini mültecilere açabileceğini duyurdu.

Geçtiğimiz pazar günü İzlandalı yazar ve profesör Bryndis Bjorgvinsdottir tarafından Facebook’ta oluşturulan ve hükümetin daha çok mülteciyi kabul etmesi için toplumu teşvik ettiren kampanyaya 10 binden fazla İzlandalı katıldı.

Etkinliğin sayfasına atılan mesajlarda İzlandalı vatandaşlar ülkelerine gelecek mültecilere gıda, barınma, kıyafet ve eğitim konusunda destek verebileceklerini belirtti.

İzlanda Mülteci 3

İzlandalı bir vatandaş olan Hekla Stefansdottir attığı mesajda, “6 yaşında bir çocukla yaşayan bir anneyim. Ailemize bir çocuk daha katabiliriz. Bir öğretmenim ve gelecek mülteci çocuğa İzlandaca öğretebilir ve İzlanda toplumuna kolayca uyumunu sağlayabilirim. Yatağımız, kıyafetlerimiz, oyuncaklarımız ve bir çocuğun ihtiyacı olabilecek her şeyimiz var. Aynı zamanda uçak biletlerinin masrafını da karşılayabilirim” dedi.

Kampanyanın Facebook’ta bir anda büyümesiyle ülkenin başbakanı Sigmundur David Gunnlaugsson, bakanlardan oluşan bir komite atayarak ülkeye daha çok mülteci alınıp alınamayacağının tartışılmasını istedi.

İzlanda’nın ulusal haber kanalı RUV’a açıklamada bulunan Gunnlaugsson, “Bizim hedefimiz uluslararası ilişkilerde ulaşabildiğimiz her yere yardım eli uzatmaktı. Şu anda mülteci konusu yardıma en çok ihtiyaç duyulan konuların başında geliyor” dedi.

İzlanda Mülteci 2

Birleşmiş Milletler’in istatistiklerine göre, Suriye’de yaşanan savaşta bugüne dek 4 milyondan fazla Suriyeli ülkelerinden kaçmak zorunda kaldı. Afrika’da ve Ortadoğu’da yaşanan savaş ortamından kaçıp Avrupa’ya gelen savaş mağdurlarının sayısı İkinci Dünya Savaşı’nın bitmesinden bu yana en yüksek rakamlara ulaşmış durumda.

Kaynak: Time 

Hazırlayan: Burak Avşar