Ana SayfaKültür & SanatMüzik18-22 Mayıs, Fethiye Kuleli Plajı: Galactic Gathering bomba gibi bir Line-up’la geliyor!

18-22 Mayıs, Fethiye Kuleli Plajı: Galactic Gathering bomba gibi bir Line-up’la geliyor!

-

Gençlik ne demek? Bana sorarsanız gençlik demek enerji demek. Yani yaşla filan bir alakası yok. İçimizdeki enerji kadar genciz. “Benim içimde şuradan şuraya kıpırdayacak enerji yok. Ne yapacağız?” diyorsanız, üzülmeyin. Üzülmeyin çünkü enerji üretilebilen bir şey (neyse ki)! Nasıl mı? Tabii ki yaşamakla! İşte Galactic Gathering tam da 19 Mayıs’ta içimizi gençlik enerjisiyle doldurmaya hazırlanıyor.

Havaların beklenenin üzerinde ısınmasıyla hepimizin hayalini sıcak kumsallar, deniz ve güneş doldurmaya başladı. Yani yaz kıpırtıları çoktan başladı, harekete geçecek yer arıyor. Intergalacted Tribe ekibinin bu yıl üçüncüsünü düzenleyeceği Galactic Gathering ise tam da ihtiyaçlarımıza cevap niteliğinde. Niye mi? Öncelikle yer seçimleri bir harika. Mayolarınızı bikinilerinizi hazırlayın! İkinci olarak bir psychedelic müzik buluşması olan bu festivalin line-up’ı bomba gibi. Ama durun, ben daha fazla övgüyle karışık bilgileri sıralamadan lafı festivalin organizatörlerinden Onur’a (Dready Naga) bırakayım. Bırakayım da merak ettiklerimizi birinci ağızdan dinleyelim.

 

Boom! Bu yılki Galactic buluşmasına geçmeden önce Intergalacted Tribe bugünlere nasıl geldi ondan bahsedelim. Bize biraz oluşumun arka planından bahseder misin? Organizasyon hangi fikirden yola çıkarak, ne zaman ve kimlerle kuruldu?

Boom! Herkese selam. Intergalacted Tribe dört yıl önce kuruldu. Eskiden beri festivallerde çalışmak yada yapım aşamasında bulunmak istemiştim. O zamanlar dinlediğimiz müzik tarzını barındıran festival, parti ve benzeri etkinlikler pek yapılmıyordu. Birden verilmiş bir kararla ilk dinlemek istediğimiz sanatçılara para  ödeyerek açmıştık etkinliği. İsmimizi Cansu ve Yiğit ile bulduk. Sonrasında etkinliklere devam ettik. Her sene farklı zorluklar oldu ama müzik aşkı ile her sene yeni bir tane yapabildik. Organizasyon fikri birden çıktı. Önceden planlanmamıştı yani.

Peki bugüne kadar hangi etkinlikler gerçekleştirildi?

Baya hafızalarda kalan etkinlikler yaptık. Güzel zamanlar geçirdik bu dört yılda. İlk olarak Bolu’da gerçekleştirdiğimiz İntergalacted Festival ile yola başladık. Bu etkinlik için biri İzmir, Çeşme’de diğeri İstanbul’da iki  pre-event gerçekleştirmiştik. Ağırladığımız isimlerle oldukça dolu dolu bir festivaldi.

Daha sonrasında İstanbul’da iki indoor etkinlik gerçekleştirdik. Birinde konuğumuz Kaikkialla diğerinde ise Psykovsky’di. Bu yıl üçüncüsünü yapacağımız Galactic Gathering’in ilkini ise yine Fethiye, Kuleli’ de 2016 Kasım’ında gerçekleştirmiştik. Bu festivalden aldığımız enerji bize yola devam etmemiz gerektiğini gösterdi ve sonraki sene Fethiye, Gemiler Koyu’nda Galactic Gathering’in ikincisini düzenledik. İyi ki de düzenlemişiz. Gerek Kindzadza, Lost Reflection gibi konuklarımızla, gerekse sayımızla rüya gibi bir festival oldu. Katılımcılardan hafızalara kazınan bir etkinlik olduğunu, çok güzel anılar biriktirdiklerini duymak bizi çok mutlu etti.

Yola yine 2017 yılında Temmuz ayında gerçekleştirdiğimiz Querencia ile devam ettik. Etkinlik Köyceğiz, Girdev Yaylası’nda yapılmıştı. Daha sonra yine Girdev’in muhteşem doğasında  tabiri caizse bir psychedelic ayaklanma olarak nitelendirilen The Dark Code’un ilk etkinliği gerçekleştirildi. Biz de İntergalacted ekibi olarak bu eventin yapım aşamasında yer aldık. Sonraki bir kaç etkinliğimiz de bu iş birliği içerisinde gerçekleştirildi. Oldukça eğlenceli bir süreçti.

Şimdi ise önümüzde Galactic Gathering’in üçüncüsü var. Bu buluşma için çeşitli şehirlerde pre-eventler gerçekleştirdik. Umuyoruz ki  hayalimizdeki tabloyu katılan herkese yaşatabiliriz. 

Neden dark psy diye sorsam? Bu bağlamda Intergalacted ekibinin edindiği tecrübelerle bugün geldiği noktada insanlara anlatmaya çalıştığı nedir?

Anlatmaya çalıştığı aslında ortak müzik dinleyicisini bir araya getirmek ve sevdiğimiz müziği üç gün, beş gün dinlemek, beraber yaşamak. Bu süre içinde sorunsuz geçireceğimiz bir yaşam alanı sunmak…

Müzik ve görsel sanatı  teknoloji ile birleştirmek ve bu birleşimi en iyi şekilde sunmak ekibin edindiği en büyük tecrübe bence. Ekip olarak her sene farklı bir tarzı sunuyoruz ve hepsinden biraz yer vermeye çalışıyoruz. Dark psy bunlardan biri ama olabildiğince çok tarzı barındıran etkinlikler yapmaya çalışıyoruz. Bu sene mesela bir sürü tarz var ama tabi ki yurt dışından gelen sanatçılar genelde dark psy ağırlıklı. Bu da ekipte dark psy’ın dinlenme oranının diğer türlere göre daha fazla olmasından kaynaklanıyor. O yüzden booklanan sanatçılar genelde dark psy oluyor ama bu sene her tarzı dinleyebileceksiniz etkinlikte.

Biraz da Galactic Gathering vol.3’ten bahsedelim. Yerli-yabancı konuklarımız kimler, hangi etkinlikler düzenlenecek… Bize festival hakkında bilgi verebilir misin?

Bu sene diğer senelere göre daha fazla ve farklı bir tarz yaratan yurt dışından sanatçılar gelecek. Baya heyecanlıyız. Geçen senelere göre çok fazla dj yer alacak. Görsel olarak da geçen senelere göre daha büyük bir dekor yapmayı düşünüyoruz. Baya büyülü bir stage yapmaya çalışacağız. Yeniliklerden biri de konuşma alanı. Burada çeşitli konuşmacılar olacak. Ek olarak jonglörlük workshopları ve healing alanımız bulunacak. Katılımcılar buralarda gündüzleri aktif olarak zaman geçirebilecek.

Festival 14 live act, 57 DJ performansı ile gerçekleşecek. Bizlere live olarak yurt dışından eşlik edecekler Almanya’dan AUDIOSYNTAX ve AUDIONIMUS, Polonya’dan MIRROR ME, Rusya’dan MERGEL, İran’dan ERF, METEORA ve CARLOS CU, Fas’tan BLIND-OX ile OTKUN ATMAN, Hindistan’dan PSYMIND. KAPITAL 7 de geceye Birleşik Arap emirliklerinden katılacak. Türkiye’den live actleri ile sahnede olacaklar ise psy partilerin sevilerek dinlenen ismi MHAKAVAYA, INTELLIGENT MONKEY ve ELECTIC.

Konuğumuz olacak dj’lerin listesi epey kalabalık. Say say bitmez. Ancak GYPSYDELIC’S, MAGIC DARK, HOLYMANIA, PACK, FORTY-FIVE ve daha pek çok ismin birbirinden değişik müzik tarzlarıyla bizlerle olacağını söyleyebiliriz.

 

Peki heyecanla beklediğimiz bu buluşmayı hangi eventler takip edecek? Intergalacted Tribe’ın bu yaza dair planları nedir?

Belki ilerleyen aylarda yaz bitmeden bir event daha yapacağız ama başka event yok gibi. Ayrıca gelecek yıl belki Türkiye dışı bir yerde etkinlik yapabiliriz. Tabi olmayadabilir. Sadece ekip olarak böyle bir hayalimiz var.

Malum underground bir kültür olarak ortaya çıkan psychedelic camia son yıllarda gittikçe genişliyor. Bu durumun kültüre hem pozitif hem negatif etkileri var. Sen bu konuda ne düşünüyorsun? Sence psychedelic kültürü popülarizme kurban etmeden ayakta tutabilmenin yolu nedir?

Yani kültürler zaten her zaman popülarizme kurban gidecektir, kollara ayrılıp dağılacaktır da. Ben bunda bir sorun görmüyorum ya da bunun için bir çaba göstermeye gerek olduğunu da düşünmüyorum. Her farklı kültür büyüyüp diğer kitlelere ulaşıyor. Yıllardır bütün tarzlarda bu oluyor. Sadece müzik tarzları da değil üstelik… Eskilerde olan bütün akımlar şu an popüler kültürlerin de parçası. Bunun içinde psychedelic kültürün de koruduğu bazı özellikleri var. Bunları koruduğu sürece zaten farklı olacaktır. Kendi başına bir şeye kurban edilmeden yaşayabilecektir.

Yani diyorum ki, hep sürüyor; yenileri katılıyor onlar da bir sonrakine aktarıyor. Böylece bütün underground kültürler yaşıyor ama bu kültürlerin içinde bulunan insanlar bence popülerizme verdiği önem kadar çevreye de önem verse herşey okey gibi. Bence ikisi de toplumun içinde olan bir şey. Popülerizm hepimizin içinde… Bir tarz gelişip popülerleştikçe olan bir şey  aslında. Biz kendimizi kurban etmeyelim, farklı bir yaşamın olduğunu aklımızdan çıkarmayalım bana göre.

Sonuçta yaptığımız sadece eğlence değil aynı zamanda bir ritüel de. Bakış açımızı bu yöne çekince bence baya underground kalıyor aslında hala.

Son olarak, bu festivalde psy müzik ve ıntergalacted ailesi ile yeni tanışacaklara neler söylemek istersin?

Etkinliğe az kaldı baya heyecanlıyız. Ekip olarak 10 Mayıs gibi alana geçiyoruz biz de . Orada baya işimiz var. Büyük bir dekorasyon hazırlamaya çalışacağız ve elimizden geldiğince konforlu bir alan yaratmaya çalışacağız sizlere. Alana gelirken uyku tulumu, çadır ve diğer kamp malzemelerini unutmayın.

Ne demişler, denemeden bilemezsin. Intergalacted Tribe’ın bizlere sunduğu alternatif yaşam alanını deneyimlemek için 18 Mayıs’ta Kuleli’de görüşmek üzere…

SON YAZILAR

Türkiye’nin rock efsanesi Erkin Koray aramızdan ayrıldı

Türkiye'de rock müziğinin öncülerinden ve efsane ismi Erkin Koray, 82 yaşında hayatını kaybetti. 10 Temmuz 1941 doğumlu olan Erkin Koray, Türkiye müziğine getirdiği yenilikler ve...

Zeytin ağaçları Sounds of Paşaköy’ün eşsiz melodileriyle dans ederken çocukların eğitimi için bağış toplanacak

Zeytin ağaçlarının gölgesinden yükselen eşsiz melodileriyle 2021 yılından bu yana klasik müzik sevenlere unutulmaz bir deneyim yaşatan Sounds of Paşaköy bu sene 12 Ağustos’ta gerçekleşecek....

Belgeselci Ben Fogle ile vahşi yaşam ve belgesel serisi üzerine söyleşi

Adını ilk kez Castaway isimli televizyon programında duyuran ve şu anda Vahşi Yaşama Dönüş (Return to the Wild) adlı programı sunan Ben Fogle, dünyanın dört...

Şubadap Çocuk’tan yeni albüm: Birimiz Hepimiz – Hepimiz Birimiz

Şubadap Çocuk, Birimiz Hepimiz - Hepimiz Birimiz adlı yeni albümünü yayınladığını duyurdu. Çekirdeksiz Domates, Fasa Fiso, Özgürlük gibi şarkılarıyla sadece çocukların değil yetişkinlerin de kulaklarında...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol