Okuma süresi: < 1 dakika

20 yıldır ODTÜ’de gerçekleştirilen çalışmaların ve ODTÜ Kuş Gözlem Topluluğu üyelerinden Soner Oruç ve Kasım Kırlangıç’ın emeklerinin bir meyvesi olarak ODTÜ’nün Kuşları kitabı kuş severlere sunuldu.

Tespit edilen 231 tür kuşun renkli resimlerinin ve kuş gözlemciliğine yeni başlayacaklar için pratik bilgilerin ve terimlerin bulunduğu kitapta, her türe ayrı bir sayfa ayrılmış. Türkiye’nin farklı birçok kuş türünü barındıran güzel doğası, ODTÜ’nün kısa tarihi ve doğal hayata yönelik tehditlerle onlara yönelik çözüm önerileri de kitabın içinde yer almakta.

Soner Oruç ve Kasım Kırlangıç'ın hazırladığı "Odtü'nün Kuşları"
Soner Oruç ve Kasım Kırlangıç’ın hazırladığı “Odtü’nün Kuşları”

ODTÜ kampüsü ve Eymir Gölü habitatlarında bulunan, gözden kaçanlar dışında bütün kuş türlerinin yer aldığı bu kitap, insanda dürbünü alıp kendini Eymir’e atma isteği uyandırıyor. Bir hafta sonu siz de kaçın gidin Eymir’in ormanlarına, çocuklarınız varsa onlara doğa sevgisini aşılamak için çok güzel bir imkan olur. Kuşları izleyin, ötüşlerini dinleyin, merak edin ne söylemeye çalıştıklarını. Uçaklara esin olmuş kanatlarının havada süzülürkenki dengesine, güneşte parlayan ebrulisine verin kendinizi. Onları tanıdıktan sonra bir de onlarsız bir dünya hayal edin, etmek istemezsiniz. İyi keşifler…

Başlık Fotoğrafı: Özcan Malkoçer