Okuma süresi: 3 dakika

Alışılagelmiş hayatın dışına çıkmak nedense insanlara hep sefaleti ve yaşam refahından vazgeçmeyi çağrıştırır. Oysa ki yaşını başını almış bir çift olan Wayne Adams ve Catherine King, Britanya Kolumbiyası’nın Vancouver Adası kıyılarında kendilerine öyle bir alternatif dünya yaratmışlar ki, hayalleri süsleyecek cinsten.

66 yaşındaki Wayne ve 59 yaşındaki Catherine, 1991’den beri üzerinde çalıştıkları ve her gün yeni bir şeyler ekleyerek güzelleştirdikleri adalarına “Özgürlük Kovuğu” adını vermişler. 12 adet yüzen platformdan oluşan adalarında, bir dans pisti, sanat atölyesi, misafirlerin kalması için yaratılmış bir fener evi ve kendi yaşam alanlarına ek olarak, beş adet de sera bulunuyor.

Buzdolabı veya derin dondurucu kullanmayan çift için, yiyeceklerini taze tutmak çok önemli. Yine de bu onlar için bir sorun haline gelmiyor; çünkü kendi yiyeceklerini, 2 bin metrekarelik alanlarında kendileri yetiştiriyorlar ve yiyecekleri balıkları da denizden kendileri tutuyorlar. (*)

Çift, temiz içme suyunu yazın yakında bulunan bir şelaleden alırken, bahar mevsimlerinde ise yağmurun bereketinden yararlanıyor.

Öncesinde 14 güneş paneli ile elektriklerini sağlayan çiftimiz, daha sonrasında panellerin kırılması üzerine, küçük bir Honda jeneratörü yardımıyla elektrik sağlamaya başlamış. Günde 3 bin wattlık elektrik sağlayan jeneratörün enerjisi, günde 12 saatlik bir kullanım için ideal.

The Huffington Post’a verdikleri röportajda Wayne; “Bir kış, öyle bir rüzgar esti ki bütün ağaçları yıktı. Yıkılan ağaçları toplayıp, sahibine vermek istediğimizde, bize ağaçların bizde kalabileceğini söyledi. Biz de düşündük ki, bu yeni bir ev yapmak için harika bir fırsat olabilir” şeklinde başlangıç hikayelerini aktarıyor.

Özgürlük Kovuğu 4

1991 yazında, çiftimiz ellerinde bulunan odunları, yüzen bir platform oluşturmak için kullanmaya başladılar. Şubat ayı geldiğinde Özgürlük Kovuğu, şu an bulunduğu yerde hazır ve nazır bir biçimde durmaktaydı artık. Çift, platformu suyun üzerinde tutmak için eski balıkçılık yöntemlerine başvurduklarını söylüyor.

Özgürlük Kovuğu 5

Wayne ahşap oyma konusunda yetenekli bir adam ve Catherine de; resim, dans, edebiyat ve müzik alanlarında oldukça başarılı bir kadın. İkisi de hayatları boyunca pek çok zorluktan geçtiklerini ve belli bir yaşa geldikten sonra, artık tamamen kendilerine ait bir dünya yaratmak ve onun içinde yaşamak için can attıklarını söylüyorlar. Özgürlük Kovuğu’nu yıllar içerisinde güzelleştiren çiftin ayrıca iki tane de çocukları var.

Özgürlük Kovuğu 3

Kendilerine yarattıkları bu sürdürülebilir cennet, onlara yetiyor da artıyor bile. Daha fazlası için hayal kurmalarına gerek kalmıyor; çünkü sahip oldukları evin kendi emekleri karşılığında oluşmuş olması ve her şeyin kendi hayat tarzlarına uygun üretilmiş olması, onlara yeterli tatmini sunuyor. Masmavi sular üzerinde yüzen hayal evlerinde, Wayne ve Catherine’e mutlu ömürler diliyorum. İstersek ve bunun için gerekenleri yaparsak, sahip olacağımız güzellikleri bir kez daha görmenin sevinciyle, ben bu mekanı çok tuttum.

Özgürlük Kovuğu 1

Kaynak: True Activist

(*) Haberin aslında geçenleri sizlere aktarmak zorunda olduğumuzdan dolayı yeme ve içme tercihlerini de sizlere olduğu gibi aktardık.