Okuma süresi: 2 dakika

Yılın en iyi yabancı albümleri

2020, her zamankinden farklı ve sıra dışı bir yıl oldu. Pandemiyle birlikte evlerimize kapandık, evlerde zaman geçirecek bir çok aktivite bulmak ve şimdiye kadar evde yaptığımız şeyleri dönüştürmek durumunda kaldık. Pandemiden en çok etkilenen alanların başında ise kültür-sanat dünyası özellikle de müzik dünyası geldi. Fakat yaşanan tüm zorluklar, bu yıl müthiş albümler ve şarkılar dinlememizi engellemedi. Geleneksel olarak her yıl Gaia’da yaptığımız yılın en iyileri derlemesini bu kez hiç unutamayacağımız bir yıl için yapıyoruz

3 kadın müzik dünyasının gündemini belirledi

Dünyada müzik dünyasında bu sene 3 kadın şarkıcıyı çok konuştuk. Dua Lipa özellikle hem pop başyapıtı albümüyle hem de klipleriyle yıl boyu popun bugünkü ve gelecekteki gidişatını adeta çizdi. Taylor Swift, öncesinde herhangi bir pazarlama ve tanıtım çalışmasına girişmeden çıkardığı iki sürpriz albümle, hem kendi hem de pop dünyasının çıtasını yükseltti. Fiona Apple ise yıllar sonra gerçekten kusursuz bir albümle geri döndü.

R&B dünyasında yine geçen yılki bu yıl da özgün ve kaliteli işlerin altına imzalar atıldı. Black Lives Matter akımı özellikle müziğin bu türünü etkiledi, şekillendirdi. Nu-metal ile R&B’nin birleştiği işleri gördük bu sene.

Ustalar geri döndü

Ustaların albümleriyle arz-ı endam da yılıydı 2020. Bob Dylan, Bruce Springsteen, AC&DC, Paul McCartney bu dev isimlerden bir kaçıydı. Poptaki en büyük geri dönüş ise süper disko albümüyle Kylie Minogue oldu.

İşte bu yıl bizi ayakta tutan albümlerden bir bölümü

Fiona Apple – Fetch the Bolt Cutters

Dua Lipa – Future Nostalgia

Rina Sawayama – Sawayama

Perfume Genius – Set My Heart on Fire Immediately

Sault – Untitled (Black Is)

Taylor Swift – Folklore

Chloe x Halle – Ungodly Hour

Bob Dylan – Rough and Rowdy Ways

Lady Gaga – Chromatica

Caribou – Suddenly

Laura Marling – Song for Our Daughter

Ariana Grande – Positions

Kylie Minogue – Disco

Bruce Springsteen – Letter to Youhttps://www.youtube.com/watch?v=AQyLEz0qy-g