Okuma süresi: < 1 dakika

22’ncisi bu yıl düzenlenecek olan Uluslararası Ankara Caz Festivali başlıyor!

Festivalin açılışı 8 Mayıs 2018 tarihinde İKİ farklı etkinlik ile gerçekleşmeye hazırlanıyor. Fransız Kültür Merkezi’nin ve Samm’s Bistro’nun katkıları ile ülkemize ilk kez gelecek olan Kamerun ve Fransa’dan geleneksel ritimlerle dolu harika bir ses Charlott Wassy Quintet saat 21:30’da sahne alacak.

8 Mayıs 2018 tarihinde ise Bilkent Üniversitesi’nin grafik tasarım öğrencilerinin 22. festival için yapmış oldukları grafik çalışmaların yer alacağı Bilkent Center Alışveriş Merkezinde yer alacak sergi açılacak. Sergi 13 Mayıs’a dek ücretsiz izlenebilecek. 9 Mayıs akşamı ise “Bilkent Station Festival Alanı” kurulacak ve Karsu Plays Atlantic Records “Ahmet Ertegün Anısına” projesi ile ilk kez Ankara’da verecekleri konserle festival ateşi başlayacak. Konser saat 20.00’da başlayacak.

Festival bu yıl “Kadın ve Caz” teması ile tasarlandı. Caz Derneği sivil toplum kuruluşu kimliği ile 21 yıldır düzenlediği festivali 22. yılında tüm kadınlara armağan ederek, umutlara açık bir festival olarak hazırladı.

9-12 Mayıs tarihleri arasında “Bilkent Station Festival Alanı” gün boyunca sergi, atölye çalışması ve söyleşilerin yanı sıra akşamları saat 20:00 konserleri ile birbirinden değerli kadın müzisyenlerimize açık hava sahnesinde yer verecek. Hemen sonrasında BİS by New Castle ve Samm’s Bistro’da ise kulüp performanslarımız festival süresince devam edecek.

13 Mayıs Pazar günü Anneler Günü’nde ise “Tepe Prime Avenue”de Türk Deniz Kuvvetleri Yıldızlar Orkestrası’na Yıldız İbrahimova, Ülkü Aybala Sunat ve Su İdil’in eşlik edeceği konser ücretsiz olarak izlenebilecek.

Aynı gece ise Polonya Büyükelçiliği’nin katkıları ile Polonya’nın çok genç ve yetenekli bir piyanist Aga Derlak Trio Samm’s Bistro’nun ev sahipliğinde sahne alarak festivalin kapanışını yapacak.

Caz dünyasına geçmişten günümüze dokunmuş, tarihi etkileyecek kadar sanatsal ve bilimsel çalışmalarda bulunmuş tüm kadın müzisyen ve sanatçılarımıza yer vererek, anarak, hatırlayarak “çığlığımızı” bu festivalde atacağız.

Festivalin programı www.ankaracazfestivali.com adresinden ve sosyal medyadan izlenebilecek. Biletler ise www.biletix.com adresinde satışa 16 Nisan 2018 itibari ile açılacak.